DJI 0064
Foto: Opština Negotin
Biznis klub: Vladimir Veličković, predsednik Opštine Negotin

Od zaostale palanke do modernog grada velikih potencijala

Izdanje 36
2

Decenijama se nije ulagalo u putnu infrastrukturu u ovom delu Srbije, a sada se svrstavamo u pet ili sedam opština u kojima je izgrađeno najviše novih puteva. Uz finansijsku pomoć Vlade Srbije i brojnih ministarstava, preporodu je najviše doprinela kompanija Eliksir, novi vlasnik IHP Prahovo

Negotin je opština na početku Srbije, voli da kaže svakome koga put nanese u taj kraj Vladimir Veličković, predsednik Opštine Negotin. Kilometrima smo, objašnjava, udaljeni od Beograda i od drugih velikih centara, a opet na strateški važnom mestu, koje je vrlo povoljno za razvoj privrede, poljoprivrede i turizma. A taj strateški važan položaj Negotin ima iako je, kako precizira prvi čovek opštine, prilično udaljen od auto-puta.

„Mi, međutim, imamo naš auto-put, a to je reka Dunav, što celoj opštini daje dodatni privredni i turistički potencijal. Poljoprivreda je, takođe, razvijena, posebno vinogradarstvo i vinarstvo. To je već postao naš prepoznatljiv brend, a kvalitet vina sa ovog područja potvrđen je i izvan granica Srbije. Negotin i okolina su i pre dva veka bili poznati po vrhunskom kvalitetu vina i van granice tadašnje nam države. U našoj zemlji se klasifikuju područja za uzgoj vinove loze i Negotinska krajina ima oznaku podneblja s vinima ekstrakvaliteta“, ističe Vladimir Veličković.

S neskrivenim ponosom on podseća da je Negotin i grad istorije i kulture, koji je ove godine obeležio dva velika jubileja.

Preporod Opštine krenuo je 2012, kada je Eliksir Stanka Popovića kupio IHP Prahovo. Propala fabrika je oživela, a do 2027. planirana je izgradnja još četiri nova pogona, u kojima će, uz postojećih 1.200, posao dobiti još 200 novih radnika

„Gimnazija je slavila 185 godina, a osnovna škola 200 godina postojanja. Po godinama postojanja te dve obrazovne ustanove spadaju među pet najstarijih u Srbiji. Uz to, naš muzej je osnovan pre 90 godina i to je prvi muzej južno od Beograda koji je tada postojao. U prošlim vremenima, kao bitnom istorijskom području, država i njene institucije su posvećivale mnogo pažnje Negotinu, ali je dugi niz godina posle toga izostala briga o vrednostima Negotina“, podseća predsednik Opštine Vladimir Veličković.

NEG 4530
Vladimir Veličković Foto: Opština Negotin

Kako biste danas predstavili svoju opštinu?

Preporod opštine krenuo je 2012. godine, kada je Eliksir kupio Industriju hemijskih proizvoda Prahovo, sada Eliksir Prahovo. Propala fabrika je oživela, a sa njom oživela je i Opština Negotin. Fabrika je potpuno renovirana. Izgrađeni su novi pogoni. Do 2027. godine planirane su četiri grinfild investicije, izgradnja još četiri nova pogona, koji su za nas veoma bitni, jer će u njima, pored 1.200 zaposlenih koji već rade u Eliksiru, posao dobiti još 200 novih radnika. Bio je mali problem sa nedostatkom stručnih kadrova, ali uz politiku koju vodi uprava te kompanije, u Negotin dolaze i stručni kadrovi iz drugih delova naše zemlje. I to uglavnom mladi i porodični ljudi, a jedna od pozitivnih posledica toga je i da sada ima sve više dece i da nema slobodnih mesta u vrtićima. Prepoznavši potrebe za novim prostorom za decu u Negotinu, Eliksir planira izgradnju novog vrtića koji će donirati opštini. Sve u svemu, Eliksir je svojim delima pokazao da je vrlo društveno odgovorna firma i izlaze nam u susret kad god im se obratimo. Između ostalog, pomogli su da se asfaltiraju putevi, pomažu sportskim klubovima, udruženjima, nevladinom sektoru, kao i samoj opštini.

Da li je Vlada Srbije prihvatila vaše programe razvoja kojima ste aplicirali za podršku države i različitih ministarstava?

Mnogo značajnih investicija je planirano, tako da su naše potrebe usmerene prema svim sferama koje mogu da računaju na podršku raznih ministarstva i to Ministarstva kulture, Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave, Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture i Ministarstva rudarstva i energetike. Uz to, u opštini ima 39 sela i mi smo iz našeg opštinskog budžeta izdvojili značajna sredstva i trenutno su u toku radovi na asfaltiranju mnogih seoskih puteva. Preko Ministarstva građevine dobili smo sredstva za asfaltiranje mnogih lokalnih puteva. Iako je poslednjih godina urađeno dosta toga, postoji potreba za dalju izgradnju putne infrastrukture. Samo je puteva državnog značaja urađeno 250 kilometara, a ostalo je da se uradi još 50 kilometara. Čekamo da se završi brza saobraćajnica koja će ići do Golupca, a do sada je išla do Brze Palanke i Negotina. Dobrim putevima vremenski ćemo se približiti Beogradu i Vojvodini.

Naredne godine počeće gradnja solarnih panela koji će biti postavljeni na teritoriji Opštine Negotin i Grada Zaječara na prostoru od oko 1.000 hektara. Vrednost projekta je oko 1,6 milijardi dolara, a kada sve bude završeno oni će proizvoditi jedan gigavat električne energije

Sve su to velike investicije i od suštinskog su značaja za našu opštinu. Pogotovo ako se ima u vidu da se u prethodnih 40 godina skoro ništa nije ulagalo u putnu infrastrukturu u ovom delu Srbije. Bili smo, takoreći, odsečeni od ostatka republike. A sada se svrstavamo među pet, a po nekim parametrima u sedam opština po tome koliko je urađeno novih puteva na njenoj teritoriji. Eliksir je i u ovoj oblasti pokazao društvenu odgovornost, asfaltirao je puteve u Prahovu i učestvovao i pomagao u asfaltiranju puteva u drugim mesnim zajednicama. Sve radove završavamo u interesu građana, kojih je sve više i zbog Eliksira. Bez radnih mesta u toj kompaniji danas ne bismo imali toliko sugrađana. Navešću samo jedan podatak koji to najbolje ilustruje – Opština Negotin do šezdesetih godina 20. veka nije imala nijednu stambenu zgradu. Postojale su lepe građevine, ali su sve bile u privatnom vlasništvu. Prve stambene zgrade su izgrađene za potrebe radnika koji su dolazili sa strane da rade u IHP Prahovo. U to vreme je, takoreći, krenuo egzodus ljudi, koji su odlazili iz Negotina u zapadne zemlje, jer su smatrali da su im ovde zarade male i nisu hteli da rade u fabrici. Tada je u Negotinu drastično smanjen broj stanovnika. Od 2012, od kada je Stanko Popović kupio to preduzeće, broj stanovnika se stalno povećava.

NEG 1029 1
Foto: Opština Negotin

Da li smatrate da će i sledeća, 2025. godina, biti godina ekonomskog razvoja Negotina?

Naredna godina nam je izborna i tada ćemo građanima da položimo račune o tome da li smo ispunili sve ono što smo im obećali, ali ćemo im predstaviti i program za sledeći mandat. Sledeća godina će biti dosta izazovna i zbog toga što smo planirali velike investicije, projekte koje smatramo da su nam neophodni. U planu za 2025. godinu je rekonstrukcija našeg Doma zdravlja. Projekat smo završili, sada se vode razgovori s Ministarstvom za javna ulaganja. To je velika investicija, koju očekujemo da završimo naredne godine. Pored toga, dogovorili smo projekat za multisportski kompleks, koji je neophodan svim sugrađanima. On će se nalaziti na atraktivnoj lokaciji, u sklopu kompleksa stambenih zgrada sa 500 stanova, koje Eliksir gradi za svoje radnike, koje će oni moći da otkupe po povoljnim uslovima, dok će ostale stanove moći da kupe svi zainteresovani, po tržišnim cenama. U sklopu multisportskog objekta biće i velika sportska dvorana, sa svom pratećom opremom i olimpijskim bazenom. Finansije će biti obezbeđene preko Ministarstva za javna ulaganja, a najveća pomoć će biti od Eliksira Stanka Popovića. On će finansirati izradu projekta i pokloniće zemlju za izgradnju objekta.

U prisustvu predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića i ministarke rudarstva i energetike Dubravke Đedović Handanović potpisan je i sporazum o izgradnji solarnih panela. Za taj projekat opština će obezbediti logističku podršku. Radovi će početi naredne godine, solarni paneli biće postavljeni na teritoriji Opštine Negotin i Grada Zaječara na prostoru od oko 1.000 hektara, a vrednost projekta je oko 1,6 milijardi dolara. Kada sve bude završeno ti solarni paneli proizvodiće jedan gigavat električne energije i zbog toga je sada prioritet da se što pre reše pravno-ekonomski odnosi.

Kvalitet vina sa ovog područja potvrđen je i izvan granica Srbije. U našoj zemlji se klasifikuju područja za uzgoj vinove loze i Negotinska krajina ima oznaku podneblja s vinima ekstrakvaliteta

Ranije je Luka Prahovo po pretovaru robe bila druga po veličini u Srbiji, ali je propadanjem iz godine u godinu skoro devastirana. Pre nekoliko meseci počeli su radovi na njenoj rekonstrukciji i trajaće tri godine. Posle toga očekujemo da to bude najveća luka za pretovar robe u Srbiji i to je posebno važno za privredu koja se bavi tim poslovima.

Konačno, čekamo da krene i projekat sistema navodnjavanja, koji smo dogovorili pre četiri godine, ali je trebalo da se malo doradi u Srbijavodama. Mi smo već tada za podršku aplicirali kod Ministarstva poljoprivrede, sada je projekat pri kraju i nadam se da ćemo uskoro dobiti i dozvolu za početak radova naredne godine. Tim sistemom za navodnjavanje biće obuhvaćeno oko hiljadu hektara obradivih površina. Pogodnost je što imamo reku Dunav i odgovarajući prirodni pad.

NEG 1707
Foto: Opština Negotin

Da li je od velikih investicija ostalo prostora i za razvoj turizma?

Što se tiče turizma, privodimo kraju rekonstrukciju Rajačkih pivnica. Očekujemo završetak planova koje radimo s Nemačkom nacionalnom agencijom i s Ministarstvom turizma. Preko Rajačkih pivnica imamo potvrdu o dugoj tradiciji proizvodnje vina. Naime, u drugoj polovini 19. veka, kada je francuske vinograde pogodila bolest ksilofera, oni su poslali sve svoje najveće stručnjake po celoj Evropi da nađu područje gde će moći da uzgajaju svoje vinograde u periodu dok ne reše problem bolesti u svom vinogorju. Odabrali su Negotinsku krajinu, to je bio taj Timočki basen: Rajačke, Rogeljske i Sedovske pivnice. To su lokaliteti jedan pored drugog, kamene kuće iznad svakog sela, gde su meštani čuvali vino da zri. To su prepoznali naši ljudi iz Zavoda za zaštitu spomenika, a učinićemo sve da se uskoro Rajačke pivnice nađu i na listi zaštićenih objekata UNESKO-a. I u tome smo imali pomoć Stanka Popovića. Iako se on ne bavi održivošću naših potencijala, Eliksir je već otkupio izvestan broj tih objekata i to je sada ogranak Rajačkih pivnica. A koliki je njihov turistički potencijal svedoči i podatak da je i ranije, pre rehabilitacije i revitalizacije, prema zvaničnim podacima Turističke organizacije Negotina, Rajačke pivnice godišnje obilazilo oko 10.000 turista. Uz to, moram da pomenem i da je Negotin kulturološki bitna opština, jer nam je cela pešačka zona pod zaštitom Zavoda za zaštitu spomenika.

U kojoj meri ste mogli da računate na finansijsku podršku i privrede i nadležnih državnih organa?

Mogu da kažem da je zahvaljujući Eliksiru u Negotinu ostao da živi veliki broj radno sposobnih ljudi, a o tome koliko dobro misli o Negotinu govori sam Popović, koji je više puta rekao: „Biznis koji ovde radim mora da prati i razvoj zajednice, jer biznis ne može da raste ako ne raste zajednica.“ Uvek je tu kada mu se obratimo za bilo kakvu podršku i zbog toga je počasni građanin Negotina.

Što se tiče podrške Republike Srbije i njenih ministarstava trebalo bi samo da uporedimo Negotin nekad i sad. Za državu smo nekada bili na kraju, jer malo dobra od nje je dostizalo do nas. Sada je sve ovo što se radi uzdiglo Negotin i od zaostale palanke pretvorilo ga u moderan grad, s jasno vidljivim, velikim potencijalom. Predsednik sam Opštine već osam godina i mogu reći da smo svake godine ostvarivali zadate ciljeve, a neretko su ti ciljevi i prebačeni. Naravno, kada su u pitanju kapitalni projekti, njih smo završavali zahvaljujući nesebičnoj podršci države Srbije.

Vaše mišljenje nam je važno!

Učestvujte u diskusiji na ovu temu, ili pročitajte šta naši čitaoci misle.

2 komentara
Poslednje izdanje