1738146486186
Foto: Vesna Lalić/Nova.rs
Radar saznaje: Odbijen zahtev tužioca da se Zoranu Đajiću produži pritvor

„Još par koraka i dobijamo pravnu državu“

10

Tročlano sudsko veće odbilo je kao neosnovanu žalbu glavnog javnog tužioca Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Nenada Stefanovića da se produži pritvor, tako da će se inženjer geologije sa slobode braniti protiv optužbi da je jednim tvitom „ugrozio sigurnost predsednika Vučića“

Geolog Zoran Đajić, koji je prvi ukazao na moguću korupciju kao jedan od razloga za rušenje nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra prošle godine, a samim tim i za smrt 16 ljudi, sa slobode će se braniti za optužbe da je objavom na društvenoj mreži X, zapravo jednim tvitom, ugrozio život predsednika Srbije Aleksandra Vučića.

To je za Radar potvrdio i Đajić, uz kratak komentar da „sudovi ponovo rade po zakonu“ i da su promene, pokrenute protestima studenata i građana evidentne. „Još par koraka i dobijamo pravnu državu“, poručuje Đajić.

Tročlano veće Višeg suda u Beogradu, kojim je predsedavao sudija Dragan Milošević, na sednici 24. aprila odbilo je žalbu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, na čijem je čelu Nenad Stefanović, da se Đajiću produži pritvor kako ne bi ponovio isto krivično delo. Upravo je Stefanović 10. aprila izdao obavezno uputstvo posebnom tužiocu za visokotehnološki kriminal da naloži policiji da uhapsi Đajića zbog sumnje da je, objavama na društvenim mrežama, „ugrozio sigurnost predsednika Vučića“.

FIL 1602 01
Foto: Filip Krainčanić/Radar

Pet dana kasnije, 15. aprila oko 22 sata, Đajić je priveden i noć je proveo u pritvoru, u policijskoj stanici Stari grad, o čemu je Radar prvi obavestio javnost. Narednog dana sudija za prethodni postupak odbio je zahtev tužioca da se Đajiću produži pritvor i pustio ga da se brani sa slobode.

Na to rešenje javni tužilac Stefanović je 22. aprila uložilo žalbu, navodno „zbog nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja, sa navodima da je sudija za prethodni postupak odlučne činjenice pogrešno utvrdio“. U žalbi se navodi i da je „okrivljeni bio nedostupan na adresi prebivališta, koja je jedino poznata organima gonjenja“, a tužilac je još jednom izrazio sumnju da Đajić može ponoviti krivično delo ako mu ne bude produžen pritvor.

Za razliku od tužioca, Viši sud je zaključio da „ne postoje osobite okolnosti koje ukazuju da će Đajić, boravkom na slobodi, u kratkom vremenskom periodu ponoviti krivično delo, zbog čega pritvor ne predstavlja nužnu i neophodnu meru za nesmetano vođenje krivičnog postupka“

Sudsko veće je, međutim, zaključilo da je žalba tužioca Stefanovića neosnovana i da je sudija za prethodni postupak 16. aprila doneo ispravnu odluku kada je odbio zahtev da se Đajiću produži pritvor. Za razliku od tužioca, sudsko veće je zaključilo da „ne postoje osobite okolnosti koje ukazuju da će Đajić, boravkom na slobodi, u kratkom vremenskom periodu ponoviti krivično delo, zbog čega pritvor po ovom zakonskom osnovu u konkretnom slučaju ne predstavlja nužnu i neophodnu meru za nasmetano vođenje ovog krivičnog postupka“.

Đajić je kao inženjer geologije i ekspert za kamen bio zadužen za nadzor svih kamenorezačkih radova na Železničkoj stanici u Novom Sadu, čija se nadstrešnica srušila i usmrtila 16 ljudi, što je bio direktan povod za proteste studenata i građana, koji traju već više od šest meseci. Među prvima je izrazio otvorenu sumnju da je tragedija delom posledica i korupcije, a u brojnim javnim nastupima često je pominjao jednog od podizvođača, firmu Starting, koja je bila angažovana upravo za radove na nadstrešnici.

Vaše mišljenje nam je važno!

Učestvujte u diskusiji na ovu temu, ili pročitajte šta naši čitaoci misle.

10 komentara
Poslednje izdanje