Pišu: Andrej Filipović, Vuk Z. Cvijić
Dok predsednik Srbije Aleksandar Vučić pokušava da ovih dana u Rusiji dobije političke poene za unutrašnju upotrebu, od javnosti u svojoj zemlji i dalje krije činjenicu da je za vreme njegove vlasti oboren rekord u prodaji srpskog naoružanja, i to zahvaljujući izvozu u Ukrajinu. Prema podacima koje smo do sada sakupili, izvoz u Ukrajinu, uglavnom municije proizvedene u Srbiji, od početka napada Rusije na ovu zemlju 22. februara 2022, premašuje milijardu dolara. Vrhunski je cinizam da se Srbija kune u prijateljstvo sa Rusijom, a istovremeno u tajnosti prodaje oružje Ukrajini. Osim toga, vrlo je moguće da se radi o koruptivnim poslovima. Ovo poslednje naročito je upadljivo, kada su jedni od glavnih nosilaca izvoza u Ukrajinu upravo valjevski Krušik i firme omiljenog trgovca oružjem ove vlasti Slobodana Tešića. Poznato je da je ranije koruptivne poslove istih aktera otkrio uzbujivač Aleksandar Obradović iz valjevske fabrike. Prema dokumentaciji iz srpskih fabrika odbrambene industrije, dominantno se za potrebe Ukrajine proizvodi i izvozi artiljerijska municija i to projektili kalibra 155, 122 i 105 milimetara, raketna municija – nevođene rakete za višecevne bacače 122 (Grad) i 107 milimetara, minobacačka municija 60, 81 i 120 milimetara i streljačka municija, posebno kalibar 9×19, 7,62×39 i 7,62×51 milimetara. Pored gotovih proizvoda, iz fabrika naše odbrambene industrije izvoze se i poluproizvodi, i to posebno košuljice za artiljerijsku municiju 155 i 152 milimetara, telo košuljice za minu kalibra 120 milimetara, otkovke za municiju 122 milimetara, i zatim barut i barutna punjenja.
Put oružja
Identifikovali smo više načina kako naoružanje iz Srbije stiže u Ukrajinu. Prvi je da kamioni natovareni naoružanjem u Srbiji uglavnom idu u Bugarsku, gde ima posredničkih firmi, a zatim odatle nastavljaju put Rumunije, pa onda železnicom ili opet kamionima municija biva prebačena u Ukrajinu. Druga popularna maršruta je isporuka iz Srbije kamionima do Slovačke, odakle se dalje transportuje u Ukrajinu. Jedan od načina da se prevozi kargo avionima gruzijskog avio-prevoznika Camex, uzbekistanskog SpaceBee Airlinesa, azerbejdžanskog Silk Way i Mesk Air iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, koji sleću na aerodrome u državama koje se graniče sa Ukrajinom. Noviji način je da kamioni iz Poljske dolaze do srpskih fabrika gde preuzimaju naoružanje i voze direktno za Ukrajinu. Kamioni poljskih prevoznika viđeni su i u valjevskom Krušiku.
Jedan od načina transporta je prevoz oružja kargo avionima gruzijskog avio-prevoznika Camex, uzbekitanskog SpaceBee Airlines, azerbejdžanskog Silk Way i Mesk Air iz Ujedinjenih arapskih emirata, koji sleću na aerodrome u državama koje se graniče sa Ukrajinom. Noviji način su kamioni iz Poljske
O tome svedoče i fotografije od 6. aprila 2025, na kojima se vidi šest kamiona poljskog prevoznika Mazur transport na glavnom tranzitnom ulazu valjevske fabrike. Radnik Krušika koji tamo radi više od 30 godina potvrđuje da je proizvodnja ove fabrike uglavnom za Ukrajinu. „Aktuelno rukovodstvo upisalo se u crnu istoriju fabrike po napravljenim gubicima, ali sve se obrnulo preko noći nakon što je Rusija napala Ukrajinu. Od tada je velika tražnja za našim proizvodima.

Nije tajna da skoro tri četvrtine ukupne naše proizvodnje završava u rukama odbrambenih snaga Ukrajine. Često se mi, zaposleni, šalimo kako će nam na kapiju fabrike jednog jutra ‘zakucati’ Putinov Sarmat (raketa). I ovo rukovodstvo za kupce ima svoje miljenike i Beograd je nametnuo neke nove igrače. I dalje je tu prisutan i neizbežan Slobodan Tešić, tu su i neki naši ljudi koji imaju otvorene sumnjive firme u Emiratima i na Kipru, pojavljuju se kupci iz Amerike, Turske, Estonije, Bugarske, Češke… ali svi znamo gde je zapravo krajnje odredište. Pravo sa proizvodnih linija u kamione, koji u redovima čekaju ispred fabrike, tovare se mine, artiljerijski meci 155 milimetara, rakete…
Nije tajna da skoro tri četvrtine ukupne proizvodnje iz Srbije završava u rukama odbrambenih snaga Ukrajine. Pravo sa proizvodnih linija u kamione, koji u redovima čekaju ispred fabrike, tovare se mine, artiljerijski meci 155 milimetara, rakete… Sva municija koja se isporučuje za Ukrajinu nosi posebnu oznaku BB
Sva municija koja se isporučuje za Ukrajinu nosi posebnu oznaku BB, umesto standardne oznake KV. Nema se vremena za završnu kontrolu, princip je ‘što brže, samo tovari’, pa nam se dešavalo da se kompletne serije vrate iz Ukrajine. Sve je lako kada se ima ovaj obim posla i ovoliki broj potpisanih ugovora. Prava je šteta što lošija organizacija i hronični problemi u vidu uskih grla u proizvodnji nisu bolje rešeni. Prethodna godina biće zabeležena, ako ne kao najbolja u istoriji, onda po rezultatima kao najbolja u ovom veku. A svi su izgledi da bar jednako uspešna bude i ova godina. Kada se radi subotom može da se i premaši visina one frizirane Vučićeve mesečne zarade“, rekao nam je zaposleni radnik Krušika koji je želeo da ostane anoniman.
Nekome rat nekome brat
Njegove reči potvrđuju i zvanični podaci o poslovanju Krušika. Tri godine u nizu od 2020. Krušik je katastrofanlono poslovao ostvarivši kumulativni neto gubitak od 3,74 milijardi dinara. Rezultat poslovanja za 2021. i neto gubitak od preko dve milijarde dinara je najgori rezultat Krušika od njegovog osnivanja 1939.

Samo tri godine kasnije, zahvaljući prevashodno ratu u Ukrajini, Krušik je zabeležio neto dobit od preko 3,5 milijarde dinara odnosno 33,8 miliona dolara.
Krušik je ubedljivo najbolje poslovao u 2024. od svih pravnih lica odbrambene industrije Srbije. U poređenju sa 2023. u kojoj je takođe poslovao pozitivno ostvarena je za 2.253 odsto veća neto dobit
Prema nedavno objavljenim zvaničnim finansijskim izveštajima, Krušik je ubedljivo najbolje poslovao u 2024. od svih pravnih lica odbrambene industrije Srbije. U poređenju sa 2023. u kojoj je takođe poslovao pozitivno ostvarena je za 2.253 odsto veća neto dobit.

Ukupni prihodi od 18,86 milijardi dinara, odnosno 182,2 miliona dolara, za 98 odsto su veći, dok je rast prihoda od prodaje proizvoda na stranom tržištu, što predstavlja direktan izvoz fabrike u iznosu od 11,2 milijarde dinara, odnosno 108 miliona dolara, za 165 odsto veći u odnosu na isti period prethodne godine.

Porodični posao Tešićevih
Da kompanije pod kontrolom Slobodana Tešića izvoze naoružanje u Ukrajinu najočigledniju potvrdu dobilo je u februaru 2023. nakon što je na proruskim onlajn novinama uz video-snimak iz skladišta u Slovačkoj objavljena i kompletna dokumentacija o isporuci 3.500 komada rakete Grad 122 milimetra, proizvedenih u fabrici EdePro. Kompanija Sofag u kojoj je vlasnik i odgovorno lice Tešićeva mlađa ćerka, kroz lavirint transakcija pokušala je da sakrije da je Grad rakete, proizvedene u Srbiji, kupila američka kompanija Global Military Product za potrebe Ministarstva odbrane Ukrajine. Global military product izazvao je pažnju i američke javnosti jer je kao jedna skromna i nepoznata kompanija u periodu od 2022. do 2024. od Ministarstva odbrane SAD dobila sredstva u iznosu od preko 1,8 milijardi dolara za nabavku municije za potrebe oružanih snaga Ukrajine. Navedena kompanija ima velike ugovore i ozbiljnu saradnju sa najvećim državnim trgovcem naoružanja, Jugoimprt SDPR-om. Za tri kompanije u Srbiji – Valir, Sofag i Zenitprom, koje se povezuju sa Slobodanom Tešićem – godina 2024. bila je još jedna u nizu rekordnih, prema ostvarenim rezultatima poslovanja. Ove kompanije ostvarile su ukupne prihode od prometa naoružanja od preko 21,5 milijardi dinara, odnosno 208,2 miliona dolara, što je rast od 70 odsto u odnosu na 2023. Takođe zabeleženo je i povećanje neto dobiti od čak 399 odsto. Za poslednje dve godine kompanije Valir, Sofag i Zenitprom, sa svega nekoliko zaposlenih, ostvarile su ukupne prihode od prodaje naoružanja u iznosu od 34,2 milijarde dinara, ili 330,8 miliona dolara. Valir i Sofag sklopile su zanimljiv aranžman sa kupcem iz Velike Britanije po kome su od novembra 2024. pa do 30. marta ove godine već realizovale izvoz u vrednosti od 58,9 miliona dolara. Kao i u slučaju SAD, uprkos sankcijama Velike Britanije koje su na snazi od 9. decembra 2022, Slobodan Tešič neometano izvozi naoružanje.
Srpska vlast se pravi da je neinformisana
U velikom Radarovom istraživanju „Ekskluzivno: Dokumenta koja potvrđuju izvoz srpskog oružja u Ukrajinu i ko najviše profitira, objavljenom 18. jula 2024, otkrili smo neke od načina isporuka i glavne učesnike u ovim aranžmanima. Srpsko naoružanje se izvozilo u Ukrajinu i pre otvorenog napada Rusije, još dok su trajali sukobi sa proruskim snagama. O izvozu srpskog naoružanja u Ukrajinu srpska javnost je prvi put obaveštena 23. novembra 2019, kada je opoziciona poslanica Marinika Tepić na svom tada Twitter nalogu podelila saznanja i dokumente, povezane sa nekoliko dana ranije održanom konferencijom za medije u Donjecku. Tada je zamenik načelnika Odeljenja narodne milicije DNR (Donjecke Narodne Republike) predstavio fragmente eksplodiranih mina, kao i neeksplodiranu minu kalibra 60 milimetara na kojoj se jasno vidi oznaka KV lot 02/2016, što je oznaka mina proizvedenih u valjevskom Krušiku.
Predsednik Aleksandar Vučić bio je najglasniji u pokušaju negiranja takvog izvoza. U jednom od svojih nastupa otkrio je da je razorna mina 60 milimetara, proizvedena u Krušiku, deo isporuke od 30.000 mina koje je srpska kompanija Tehnoremont, 1. aprila 2016. izvezla poljskoj kompaniji Nattan koje je mine isporučila ukrajinskim oružanim snagama. Istakao je tada da su srpske bezbednosne službe obavestile svoje ruske kolege o mogućem reeksportu u Ukrajinu, da je ovo bila jedina isporuka, da su sve dalje isporuke naoružanja zbog prijateljskih odnosa sa Rusijom stopirane i da je sve „čisto kao suza“. Da srpski predsednik po ko zna koji put ne govori istinu brzo je utvrđeno već prvih dana ratnih sukoba između Ukrajine i Rusije. Naime, 13. marta 2022, na zvaničnom YouTube kanalu Ministarstva odbrane Ukrajine, u objavljenom videu pod nazivom „Bitka za Kijev. Mosčun“ prikazano je kako vojnici Snaga za specijalne operacije Ukrajine ispaljuju veliki broj minobacačkih mina 60 milimetara serije 05/2018, na položaje koji drže ruski vojnici. Kasnijim radom istraživačkih novinara utvrđeno je da su isti akteri, koji su isporučili 30.000 mina, na isti način samo 7. novembra 2018. isporučili još 23.500 mina klaibra 60 milimetara iz Krušika.
Ako laže koza, ne laže rog
Od početka rata u Ukrajini postoji više od 50 fotografskih i video svedočanstava o srpskoj municiji i oružju koje koriste ukrajinske oružane snage u sukobu sa Rusijom. Svako otkriće istraživačkih redakcija o srpskoj munici i oružju u Ukrajini, srpska vlast je glasno negirala prve dve godine rata. Promena se desila krajem juna 2024, kada je britanski časopis Financial Times u svom tekstu „Srbija zatvara oči pred municijom koja završava u Ukrajini” objavio izjavu predsednika Srbije. Na njihove pitanje da li je tačno da je Srbija izvezla municiju u vrednosti od 800 miliona evra do tada, koja je završila u Ukrajini, on je potvrdio, rekavši da nije Srbija izvezla direktno, već da ima sklopljene ugovore sa Amerikancima, Špancima, Česima… a šta oni dalje rade, da ga nije briga i da je to njihov posao.
„Čak i ako znam (gde municija završava), to nije moj posao. Moj posao je da obezbedim činjenicu da legalno postupamo sa našom municijom, da je prodajemo… Moram da se brinem o svom narodu i to je to. To je sve što mogu da kažem. Imamo prijatelje u Kijevu i Moskvi. To su naša slovenska braća“, rekao je tada Vučić. Međutim, dve nedelje kasnije, ili 8. jula te 2024, potpredsednik Vlade Srbije Aleksanadar Vulin u odgovoru objavljenom u srpskim medijima pomoćniku državnog sekretara SAD Džejmsu O’Brajanu koji je pohvalio što se srpsko oružje izvozi u Ukrajinu negirao je te navode, ocenjujući ih kao „pokušaj svađe Srbije sa Rusijom“.
Iz procurelih dokumenata američkog Pentagona 2023. vidi se da je Srbija jedna od 38 evropskih zemalja koja je dala saglasnost da će isporukama municije pomoći Ukrajinu
Inače i iz procurelih dokumenata američkog Pentagona 2023. vidi se da je Srbija jedna od 38 evropskih zemalja koja je dala saglasnost da će isporukama municije pomoći Ukrajinu. Koliko je više od milijardu dolara izvoza u Ukrajinu veliko za srpsku odbrambenu industriju može da ilustruje „Izveštaj o realizaciji poslova uvoza i izvoza u oblasti naoružanja“. Vlada Srbije je i ranije objavljivala ove izveštaje sa zakašnjenjem, a poslednji je objavila za izvoz 2021. i to dve godine kasnije, aprila 2023. Od tada, a to je period rata u Ukrajini, nema novih izveštaja.

Najbolja godina bila je 2017. sa 546 miliona dolara ukupnog izvoza. Ovaj izvoz bio bi dobar da vlast ne obmanjuje sopstvene građane i da pre svega dobar deo novca ne završava u džepovima ljudi iz vlasti ili njima bliskih saradnika.