Ekskluzivno: Snimak havarije trafostanice Beograd zbog koje je juče nekoliko hiljada ljudi ostalo bez struje

Nedozvoljeno visoki naponi mogu dovesti do tragedije

26

Samo dan nakon što je Radar objavio razgovor sa ekspertom za energetiku koji upozorava na loše stanje u elektroenergetskom sistemu Srbije, desila se havarija, u kojoj, srećom, nije bilo ljudskih žrtava, a Bojan Ivanović apeluje na nadležne da nešto preduzmu, jer u suprotnom neodgovorni kadrovi u EMS mogu izazvati novu ljudsku tragediju

Zbog havarije na trafostanici od 110/35 kv Beograd, u petak, 22. novembra bez struje je ostalo više hiljada stanovnika beogradskog naselja Banovo brdo. Samo dan nakon što je Radar objavio tekst Energetski sistem je urušen i ugrožava živote i imovinu građana, u kome doktor elektrotehničkih nauka Bojan Ivanović, sa 26 godina radnog iskustva u Elektroprivredi Srbije, Elektromreži Srbije i Elektrodistribuciji Srbije, upozorava da je elektroenergetski sistem Srbije urušen i da zbog nestručnog rukovođenja njime mogu biti ugroženi i životi ljudi, desila se havarija, koja se srećom završila bez ljudskih žrtava. A koliko je situacija bila opasna može se videti i u video-snimku, koji Radar ekskluzivno objavljuje.

Na molbu da pojasni šta se tačno desilo, Bojan Ivanović za Radar objašnjava da je na snimku prikazan kratak spoj u elektroenergetskom postrojenju u Beogradu na Banovom brdu, koji se dogodio u petak uveče.

„Kratak spoj je najteža vrsta kvara koja se događa u elektroenergetskom sistemu. Upravo ona o kojoj smo razgovarali u prethodnom članku koja, kada se desi, može kremirati ljudsku ekipu koja se zadesi u blizini“, upozorava Ivanović i ističe da o razmerama opasnosti na koje je ukazao u prethodnom tekstu najbolje govore komentari uplašenog osoblja sa video-snimka: „I zamisli da si bio dole. Auu. I zamisli da si bio dole.“

„Na svu sreću ljudska tragedija je sasvim slučajno izbegnuta, jer niko od zaposlenih nije bio u blizini kvara. A mogao je biti prilikom redovnog obilaska postrojenja. Zato sam u prethodnom članku upozoravao da nedozvoljeni visoki naponi povećavaju verovatnoću proboja izolacije i nastanka ovakvih kvarova, jer je urušavaju i skraćuju joj vek trajanja, tako da se kratak spoj može desiti i zbog tog faktora. Zakonska obaveza operatora sistema je da napone održava u propisanim granicama kako bi se smanjila verovatnoća ovakvih pojava. Ovim istupanjem pokušavam da skrenem pažnju predsedniku države da neodgovorni kadrovi koji brane svoje fotelje mogu izazvati novu ljudsku tragediju, a štetu na opremi neću ni da pominjem, jer je ona u ovom slučaju gotovo i nebitna“, zaključuje Bojan Ivanović.

*Na ovaj tekst reagovao je EMS čije saopštenje prenosimo integralno. Iako se u tekstu nigde eksplicitno nije tvrdilo da sporna trafostanica pripada EMS, Radaru je u međuvremenu potvrđeno da se ona nalazi u vlasništvu Elektrodistribucije Srbije (EDS).

Vaše mišljenje nam je važno!

Učestvujte u diskusiji na ovu temu, ili pročitajte šta naši čitaoci misle.

26 komentara
Poslednje izdanje