Da je čitavo društvo promenjeno i probuđeno upornim protestima studenata i građana i da je ćutanju došao kraj, jasno je svakome ko u ovoj zemlji živi, ili makar prati događaje u prethodnih nekoliko meseci. Ipak, posle nedavne serije izliva besa i pretnji prema tužilaštvima koje je uputila vlast, ali i odgovora koji je dobila, počela je da tinja nada da će uskoro doći kraj, ili makar suspenzija višedecenijskom imunitetu pripadnika režima od krivične odgovornosti.
Vlast je poslednjih nedelja, a na osnovu fotografije sa privatne proslave na kojoj se u društvu Vladana Đokića, rektora Beogradskog univerziteta i Dejana Bodiroge, bivšeg košarkaškog reprezentativca, vidi Mladen Nenadić, prvi čovek Tužilaštva za organizovani kriminal, pokrenula protiv njega nezapamćenu kampanju difamacije i blaćenja.
Izvori Radara ukazuju da je ovaj udar na Tužilaštvo za organizovani kriminal (TOK) posledica nedovoljnog poverenja vlasti u tužioca Nenadića, ali i straha od informacija koje ovo tužilaštvo ima u svom posedu, pre svega presretnute SKY komunikacije, kao i drugih osetljivih slučajeva poput pada nadstrešnice, korupcije u EPS, koji potencijalno mogu da otvore Pandorinu kutiju zloupotreba vlasti.
Izvori Radara ukazuju da je ovaj udar na TOK posledica nedovoljnog poverenja vlasti u tužioca Nenadića, ali i straha od informacija koje ovo tužilaštvo ima u svom posedu, pre svega presretnute SKY komunikacije, kao i drugih osetljivih slučajeva
Za razliku od vrhovne tužiteljke Zagorke Dolovac, koja se nije oglašavala povodom inicijativa za njenu smenu, i brojnih bizarnih napada prorežimskih medija, Tužilaštvo za organizovani kriminal (TOK) smoglo je snage da direktno odgovori vlastima, odbacujući „kritike“ kao nedozvoljen pritisak i uticaj:
„Nedavne izjave koje se odnose na postupanje Javnog tužilaštva za organizovani kriminal u predmetu istrage tzv. ‘Generalštab’ i predistražnog postupka finansijskih tokova vezano za ‘Pad nadstrešnice u Novom Sadu’ predstavljaju direktan pritisak i nedozvoljen uticaj na rad ovog tužilaštva. Iznošenje podataka i informacija koje ne odgovaraju činjeničnom stanju predstavlja kršenje samostalnosti Javnog tužilaštva za organizovani kriminal u gonjenju i procesuiranju svih počinilaca krivičnih dela, u nameri da se u javnosti stvori slika kojom se prejudiciraju ishodi pokrenutih postupaka“, kaže se u saopštenju Kolegijuma TOK-a.
Podsetimo, napadi na Zagorku Dolovac intenzivirani su nakon njenih instrukcija da se predmeti finansijske istrage rekonstrukcije zgrade železničke stanice, i zloupotreba u EPS (slučaj Grčić) prebace u nadležnost Tužilaštva za organizovani kriminal. Napadi su eskalirali nakon 13. maja kada je po nalogu TOK uhapšen Goran Vasić, v. d. direktora Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture, zbog sumnje da je prekoračenjem službenog ovlašćenja, falsifikovao Predlog za donošenje odluke o prestanku svojstva kulturnog dobra za zgradu Generalštaba u Beogradu. Na to je promptno, već narednog dana iz Tirane, odgovorio predsednik Republike, zaključujući da tu nema ni krivičnog dela niti bilo kakvog falsifikovanja, da bi se kasnije vajkao kako je zahtevao da se i u ovom slučaju primeni leks specijalis, kao i u slučaju Beograda na vodi.
Posle svega, ostaje činjenica da posle rata protiv pobunjenog društva vlast dolazi u otvoreni sukob i sa čitavim pravosudnim sistemom, a najpre tužilaštvom. Razlog za to je jednostavan: imunitet od krivične odgovornosti za predstavnike vlasti predstavlja ključni uslov opstanka režima koji se na zakon i Ustav odavno ne osvrće.