Poslednjih dvanaest godina Bezbednosno-informativna agencija (BIA) nije u službi građana Srbije, već je rad svela na očuvanje postojećeg režima na vlasti i zataškavanje svih afera koje mogu da naškode tom glavnom zadatku.
Da smo se vratili u prošli vek kada su partija i služba bili jedno svedoči neskrivena politizacija BIA, a neki sumnjaju i kriminalizacija, što je takođe bilo svojstveno nekadašnjim totalitarnim režimima. O politizaciji i kriminalizaciji BIA za Radar govore i stručnjaci, profesor u penziji Bogoljub Milosavljević, jedan od autora neprimenjenog zakona o kontroli tajnih službi i advokat Božo Prelević, koji je bio koministar Ministarstva unutrašnjih poslova u prelaznoj vladi 2000, kada je tajna služba bila deo MUP-a.
Duboka politizacija BIAne skriva se godinama, od izbora Bratislava Gašića maja 2017. za njenog direktora. Za direktore BIA od tada se biraju osobe koje su osim partijskog angažmana pokazivale i bespogovornu odanost Aleksandru Vučiću, predsedniku države i glavnom nosiocu svih lista vladajuće stranke na izborima. Osim političkih funkcija i odanosti vođi, za ličnosti koje su bile na čelu BIA, kao što su Gašić i Aleksandar Vulin (šef BIA godinu dana tokom 2023), postoji i ozbiljna sumnja da su povezani sa organizovanim kriminalom. To pojačava bojazan da je tako i sama BIA kriminalizovana. Nekadašnji šef operative Odeljenja beogradske policije za borbu protiv droge Dušan Mitić je na suđenju za Jovanjicu 1, pod zakletvom svedočio da je njihova namera bila hapšenje Gašića, sadašnjeg ministra odbrane, a tada direktora BIA. Mitić je juna 2023. svedočio: „Naša intencija je bila hapšenje Mirka Škera (tadašnji šef BIA za Beograd) i Bratislava Gašića. Načelnik IV odeljenja Slobodan Milenković (koji do danas nije pozvan da svedoči – primedba novinara) najpozvaniji je da vam o tome govori, on je od tužilaštva tražio da se Škero i Gašić procesuiraju, a nakon toga, kada je to procurilo, počeli su učestali pritisci prema nama.“
Sakupljači nerazrešenih afera
Sadašnji potpredsednik Vlade Srbije i ministar bez portfelja Aleksandar Vulin nalazi se pod sankcijama SAD od kada je bio direktor BIA, zbog „umešanosti u transnacionalni organizovani kriminal, ilegalne operacije u vezi sa narkoticima i korupciju“. Vulin je kao ministar bez portfelja zadužen „da u koordinaciji sa predsednikom Republike, prati stanje projekata iz delokruga više ministarstava i posebnih organizacija Vlade“, kao i „za predlaganje mera za unapređenje saradnje Republike Srbije sa zemljama BRIKS-a“. Za Vulina je prilikom uvođenja sankcija jula 2023. Ministarstvo finansija SAD saopštilo: „Vulin je održavao obostrano koristan odnos sa srpskim trgovcem oružjem Slobodanom Tešićem, pomažući da se Tešićeve ilegalne pošiljke oružja slobodno kreću preko granica Srbije.“. Tešić je, kao što je poznato, omiljeni privatni trgovac oružjem i finansijer ove vlasti, koji je u velike poslove ušao dok je ministar odbrane bio Aleksandar Vučić. Takođe, Vulin je pod sankcijama SAD i zbog, kako se sumnja, bliske saradnje sa ruskim vlastima. Prema tvrdnjama ruskih opozicionara, Vulin je, dok je bio ministar policije, odneo u Moskvu dokumenta sa tajnog praćenja u Beogradu, zbog čega su dobili drakonske kazne u Rusiji.
Idemo velikim koracima unazad u odnosu i na sistem koji smo imali pre 12 godina. Sada opet imamo jednu vrstu političke policije koja je svojstvena diktaturama kao što su komunizam, nacionalsocijalizam, fašizam i drugi oblici lične vlasti
Bogoljub Milosavljević
Gašić i Vulin su bili direktori BIA koji su i pre toga i nakon toga bili revnosni sakupljači nerazjašnjenih afera za čije popisivanje je potrebna knjiga. Ali su umesto otklona nagrađivani novim funkcijama.
Prvi kadar naprednjaka za šefa BIA bio je, od avgusta 2012. do oktobra 2013, Nebojša Rodić, sadašnji ambasador u Crnoj Gori, za koga se nezvanično govorilo da je bio više izbor Tomislava Nikolića. Aleksandar Vučić je i tada imao jak uticaj na BIA, jer je odmah 2012. bio koordinator službi bezbednosti, što je nastavio da bude kao premijer, pa i kada je postao predsednik do kraja te 2017.
Prvi Vučićev izbor za šefa BIA bio je advokat Aleksandar Đorđević, od oktobra 2013. do maja 2017. Tada je Vučića, koji je bio i prvi potpredsednik Vlade, na mestu ministra odbrane nasledio Nebojša Rodić. Najpoznatija javna kontroverza Đorđevića kao direktora BIA bila je kada je sudu dostavio dokumente koje je tražila odbrana Darka Šarića. U pitanju su bili dokumenti sačinjeni naknadno, posle promene vlasti, sa mnogo grešaka o sastanku iz 2010. na Jelovoj gori predstavnika BIA, MUP i tužilaštva sa Draganom Dudićem Fricom, kasnije ubijenim saradnikom Šarića. U dokumentima je bilo prećutano da je sastanak organizovala Vesna Lončar, supruga ministra zdravlja Zlatibora Lončara, koja je radila advokatski posao sa Đorđevićem.
Povratak političke policije
U kratkom interegnumu od šest meseci između Vulina, koji je dao ostavku i novoizabranog Vladimira Orlića, v. d. direktora BIA bio je Tomislav Radovanović. On je kao nekadašnji saradnik Dijane Hrkalović u MUP-u, dok je ona bila u nemilosti, odneo Vučiću transkripte presretnutih razgovora predsednika države sa osobama za koje je sud odobrio prisluškivanje zbog sumnji da se bave ozbiljnim kriminalom.
Gašić i Vulin su bili direktori BIA koji su i pre toga i nakon toga bili revnosni sakupljači nerazjašnjenih afera za čije popisivanje je potrebna knjiga. Ali su za to nagrađivani novim funkcijama
Nakon otvorenog izbora odanih stranačkih funkcionera Gašića i Vulina za šefove BIA, postavljenje naprednjačkog jastreba Vladimira Orlića je logičan nastavak. Za Orlića će verovatno biti primenjena napredna nezakonita novotarija – zamrzavanje političke funkcije dok vodi tajnu službu. Isto kao u slučaju Gašića, jednog od osnivača SNS-a, i Vulina, predsednika Pokreta socijalista koji na izbore izlaze na listi koju predvodi Aleksandar Vučić.
Profesor u penziji Bogoljub Milosavljević, jedan od pisaca Zakona o osnovnom uređenja službi bezbednosti koji nije primenjivan, kaže da sve što se sada dešava sa BIA izgleda kao siguran povratak u devedesete godine prošlog veka, kada su službe bile duboko politizovane i kriminalizovane.
„Idemo velikim koracima unazad u odnosu i na sistem koji smo imali pre 12 godina. Sada opet imamo jednu vrstu političke policije koja je svojstvena diktaturama kao što su komunizam, nacionalsocijalizam, fašizam i drugi oblici lične vlasti. Ovo što mi imamo sada u Srbiji jeste jedan oblik diktature i da li ćemo je definisati kao izbornu manje je važno i pitanje je terminologije. U izbornim diktaturama imamo formalno izbore na kojima se bira uvek onaj ko je na vlasti. Sve institucije su zarobljene, pa tako i bezbednosne službe“, navodi profesor Milosavljević.
On kaže da je i po našim postojećim zakonima ključna funkcija BIA nacionalna bezbednost u čijem središtu su građani, ali da se naša služba bavi samo time kako će sadašnji režim i dalje ostati na vlasti.
Očuvanje biznisa vladajuće stranke
Profesor Milosavljević napominje da postoje razni mehanizmi kontrole tajnih službi, ali da mi u Srbiji ne primenjujemo ništa od toga. „Vlada i Skupština nisu sposobne da vrše kontrolu, jer se ponašaju kao ekspoziture predsednika države i stranke koju on realno predvodi. Sudovi i tužilaštva ne mogu takođe da kontrolišu službe, jer ne uživaju ni trunku samostalnosti. Nezavisne institucije odavno više nisu nezavisne, a građanska kontrola se nikada nije uspostavila“, zaključuje profesor Milosavljević.
Advokat Božo Prelević, koministar u prelaznoj vladi 2000, smatra da fokus BIA i dalje neće biti bezbednost građana Srbije već očuvanje biznisa vladajuće stranke za koji misli da je deo organizovanog kriminala. „BIA bi u svojoj suštini trebalo da pruža kontraobaveštajnu zaštitu za dobrobit građana Srbije, a mislim da će biti u funkciji zaštite biznisa vladajuće stranke. Jednim manjim delom će servisirati međunarodne obaveze koje imaju. Mislim da neće otkrivati nikakav kriminal, već će biti deo kriminala, kao što su u Jovanjici bili deo problema, a ne rešenja. Trebalo je da oni hapse Predraga Koluviju a ne da ga čuvaju. Tu je problem i onih iz BIA koji se pojavljuju u Skaj-komunikaciji. U Zakonu o BIA je propisano sprečavanje delatnosti usmerenih na podrivanje ili rušenje Ustavom utvrđenog poretka i ugrožavanje bezbednosti u zemlji, kao i sprečavanje delatnosti usmerenih na vršenje organizovanog kriminala i vršenje krivičnih dela. Krađa izbora utvrđena u decembru je očigledno podrivanje ustavnog poretka. A kako stoje sa suzbijanjem kriminala vidi se sa Jovanjicom i Skaj-aplikacijom“, navodi Prelević.
On napominje da je jedan od ozbiljnijih problema BIA što nema ni unutrašnju, ni skupštinsku kontrolu. Dodaje: „To znači da su potisnuti svi u BIA koji bi želeli da rade za dobrobit građana za korist ovih koji rade za dobrobit biznisa vladajuće stranke. To što zovem biznisom stranke je u stvari deo organizovanog kriminala. U BIA naravno ima ljudi koji bi da rade za dobro građana, ali su oni skrajnuti. Kada ne postoji kontrola i kada se ne zna šta je njihov posao, onda se oni bave unutrašnjim neprijateljem‚ opozicijom, slobodnim intelektualcima i medijima.Svaka državna služba bez kontrole postaje sredstvo vladajuće stranke usmereno protiv sopstvenih građana, kako je bilo devedesetih.“
Advokat Prelević ističe da je prodaja oružja unosan biznis, kao i prodaja narkotika, i misli da će BIA, kao i do sada pod ovim režimom, podržavati dalju privatizaciju namenske industrije, a učestvovaće i u samoj prodaji. Dodaje: „Vlast izvozi oružje svim sukobljenim stranama u svetu, što je nezabeleženo i to je veliki problem za Srbiju.“
On misli i da je BIA sve manje ravnopravna sa drugim evropskim bezbednosnim agencijama, jer joj se ne veruje, kako kaže, zbog održavanja posebnih veza sa Rusijom i Kinom. „Naravno, BIA će se baviti i, po zadatku, protivnicima Putina i kineskog predsednika u Srbiji. Ne znaju u BIA šta je nama ruska a šta američka služba, i tu sedimo na tri stolice, što nikako nije dobro.“
Vladimir Orlić zvani Ometač
Prema rečima advokata Prelevića,bezbednost Srbije i njenih građana nije fokus BIA i to se neće menjati pod ovom vlašću ko god da je na čelu. „Za građane Srbije neće ništa promeniti to što je sada Orlić novi direktor BIA. Vulin je možda bio najproblematičniji, jer je, da se blago izrazim, jedna kompleksna ličnost. On nije samo konfuzan nego je i potpuno kontradiktoran. Sa jedne strane je socijalista, a sa druge ideološki nema problem sa krupnim kapitalom koji vlada Srbijom i podržava surovu privatizaciju. Orlić je predvidljiviji, kao i Gašić, jer će samo slušati naređenja predsednika države – gospodara Srbije i neće imati nikakvu autonomiju“, smatra Prelević.
On navodi da Orlić ne bi bio izabran na mesto šefa BIA da se nije dokazao na više prethodnih zadataka. „To Vučić zna da proceni. Mislim da se Orlić sada neće videti. Dobro je kada se prvi čovek BIA ne vidi, ali je mnogo bitnije da se vidi njegov rad, a mislim da to neće opet biti slučaj. Orlić nije postavljen da bi organizovao BIA, već zato što je jako poverljiv i odan. Mnogo informacija prolazi kroz BIA i Vučiću je neophodan neko ko neće tu zasesti i koga će on da zameni. Ako ga ne menja postaje suviše jak i zato imamo te rotacije. Ne sumnjam da je sada Gašić bezbedan jer zna mnogo. Vidimo i da se bivšem ministru unutrašnjih poslova i odbrane, a i bivšem koordinatoru službi bezbednosti Nebojši Stefanoviću ništa nije desilo“, zaključuje advokat Prelević.
Vladimir Orlić je od osnivanja SNS 2008. član te stranke i nije imao nikakve veze sa bezbednosnim službama, kao ni njegovi prethodnici koje je postavljala ova vlast. Najbliže tome u njegovoj karijeri je što je završio školu rezervnih oficira, pa je rezervni potporučnik. Isticao se kao naprednjački jurišnik u obračunima sa opozicijom u retkim debatama na televizijama, a i u Skupštini. Postao je poznat jer umesto da razmenjuje argumente nije prestajao da govori dok pričaju njegovi politički protivnici. Duhoviti njuzovci i Zoran Kesić su ga zato prozvali Ometač. Prošao je mnoge stranačke funkcije. Bio je sekretar, a potom i potpredsednik opštinskog odbora SNS u beogradskoj opštini Čukarica. Na izborima za odbornike Skupštine grada Beograda 2014, izabran je za gradskog odbornika, kao i 2018. Za narodnog poslanika je izabran na izborima 2014, 2016. i 2020. Između 2016. i 2020. godine bio je zamenik šefa poslaničke grupe SNS, a od 2020. do 2022. potpredsednik Skupštine, da bi zatim bio predsednik do 2024.
Orlić nije postavljen da bi organizovao BIA, već zato što je jako poverljiv i odan. Mnogo informacija prolazi kroz BIA. Gašić je bezbedan jer zna mnogo
Božo Prelević
Osim uloge ometača, Orlić je ostao upamćen u javnosti, kojoj su dostupni profesionalni mediji, i zbog slučaja kršenja zakona koji je 2018. dokumentovao BIRN. Dokumentacija koju je BIRN objavio pokazuje da je inspekcija Ministarstva prosvete angažovanje Orlića i Aleksandra Martinovića kao predavača u Višoj medicinskoj školi u Ćupriji ocenila nezakonitim. Orlić je tada uhvaćen da je izneo neistinu, jer je u maju 2020, u gostovanju na TV N1, negirao da je zaposlen u toj školi. BIRN je sutradan objavio dokumentaciju koja pokazuje da je on bio angažovan kao predavač na master studijama za školsku 2019/20. godinu. Zbog angažovanja ove dvojice naprednjaka iz škole u Ćupriji su bile otpuštene profesorke.
Da je BIA u čvrstim partijskim rukama već dugo i pre Orlića nije tajna koju vlast skriva od javnosti. Više puta je preneta javna izjava visokog funkcionera BIA Marka Parezanovića iz 2018, da najveću bezbednosnu pretnju Srbiji predstavlja prikriveno delovanje spoljnog faktora, i to kroz pojedine delove opozicije, medija, civilnog društva i sindikata. Parezanovićevo ime se pojavilo u dokazima protiv grupe Darka Šarića – u Skaj-prepisci kao nekog ko ih savetuje i od koga očekuju pomoć. Parezanović i Oskar do sada nisu imali nikakve konsekvence zbog tog spominjanja u prepisci. Uz Parezanovićevu ideju o zadatku BIA da se obračunava sa „unutrašnjim neprijateljima“ nedavno je Vulin ubacio i odanost vođi. Čestitajući svom nasledniku Orliću imenovanje za šefa BIA, rekao je: „Onaj ko napusti svoj narod ili vođu koji mu je ukazao poverenje, neće biti poštovan, ni pamćen po dobru među pripadnicima Službe.“ Ko je vođa u Srbiji za naprednjake nema sumnje. Ostaje da se vidi da li većina naprednjaka, ili samo Vulin, koji se kao potpredsednik Vlade Srbije poklonio nad grobom Josifa Visarionoviča Džugašvilija Staljina, očekuje da Vučić bude vođa kao i ovaj sovjetski diktator.