shutterstock 2342305401 copy
Foto: T. Schneider / Shutterstock.com
Demanti

Rio Tinto reaguje na intervju objavljen na sajtu Radara

9

„Demanti kompanije Rio Tinto na netačne navode o Projektu ‘Jadar’ u tekstu ‘Dijaspora za Srbiju – Katarina Kostić, Španija: Srbiji prete posledice po životnu sredinu, bezbednost hrane i zdravlje ljudi’, koji je objavljen na portalu Radar.rs 21. maja 2025. godine“

Reagovanje prenosimo u celosti:

Kompanija Rio Tinto prinuđena je da reaguje u cilju istinitog i tačnog informisanja javnosti povodom niza netačnih, neosnovanih i tendencioznih tvrdnji iznetih u intervjuu Katarine Kostić, objavljenom na portalu Radar.rs 21. maja 2025. godine u članku „Dijaspora za Srbiju – Katarina Kostić, Španija: Srbiji prete posledice po životnu sredinu, bezbednost hrane i zdravlje ljudi“.

Kompanija Rio Tinto izričito demantuje navode koje je Kostić iznela bez ikakvih naučno utemeljenih ili bilo kakvih argumenata „da bi izgradnja rudnika i postrojenja za preradu litijuma u dolini reke Jadar dovela do zagađenje podzemnih voda u ovom regionu i trajno ugrozila snabdevanje vodom za poljoprivredu i stanovništvo za milione ljudi“.

Najsveobuhvatnija naučna istraživanja koja su ikada sprovedena u Srbiji za neki rudarski, odnosno industrijski projekat i koja traju duže od 20 godina pokazuju da bi sve emisije u svim fazama realizacije Projekta „Jadar“ bile u skladu ili značajno ispod vrednosti koje propisuju najviši standardi zaštite životne sredine Republike Srbije i Evropske unije. Ova naučna istraživanja pokazuju da se Projekat „Jadar“ može realizovati bezbedno po vodne resurse u celini, zemljište, vazduh i biodiverzitet.

Projekat „Jadar“ u oblasti voda u potpunosti se razvija u skladu sa Strategijom upravljanja vodama na teritoriji Republike Srbije, kao i Vodoprivrednom osnovom Republike Srbije. Projektovan je tako da ne ugrozi nijedan postojeći ili budući izvor pijaće vode iz kojih se lokalno stanovništvo sada snabdeva ili bi se moglo snabdevati u budućnosti. Do sada sprovedena istraživanja u oblasti zaštite voda pokazuju da je projekat izvodljiv uz očuvanje postojećeg režima voda u varijacijama koje su u okviru najviših standarda koje propisuju zakoni Republike Srbije i Evropske unije.

Kompanija Rio Tinto izričito demantuje i navode koje je Kostić iznela da bi realizacija Projekta „Jadar“ dovela do „opšte devastacije prostora Jadra“, „teškog zagađenja ekosistema“ i „gubitka dela, ako ne i celokupne, biološke raznovrsnosti ovog područja“. Kompanija Rio Tinto još jednom podseća da najsveobuhvatnija naučna istraživanja koja su ikada sprovedena u Srbiji za neki rudarski, odnosno industrijski projekat pokazuju da bi sve emisije u svim fazama realizacije Projekta „Jadar“ bile u skladu ili značajno ispod vrednosti koje propisuju najviši standardi zaštite životne sredine Republike Srbije i Evropske unije, zbog čega ne postoji naučno utemeljeni osnov za tvrdnje koje je Kostić iznela u intervjuu.

Obuhvat uticaja Projekta „Jadar“ je jasno definisan i ne postoji naznaka da sa sobom nosi rizike da se „gubitkom dela, ako ne i celokupne, biološke raznovrsnosti ovog područja“. Redovno praćenje promena u prirodi na području projekta omogućilo bi da se na vreme uoče bilo kakve promene u životnoj sredini i omogući suživot projekta sa postojećim biodiverzitetom. Razvoj projekta uz planirane mere zaštite ne bi doveo do nestanka nijedne vrste iz flore Srbije, niti bi ugrozio njihovu regionalnu prisutnost.

Kompanija Rio Tinto izričito demantuje i navod iznet u članku da bi realizacija Projekta „Jadar“ „neumitno vodili potpunoj nemogućnosti obavljanja tradicionalnih privrednih delatnosti, a posebno poljoprivrede, koja je jedna od osnovnih delatnosti stanovnika doline Jadra“. Pre svega, „Jadar“ bi bio podzemni rudnik što znači da će sve poljoprivredne površine iznad rudnog tela biti i dalje dostupne za obradu. Tome doprinosi činjenica da neće doći do osetnog sleganja tla. Rezultati modelovanja pokazuju da se tek nakon nekoliko decenija rudarskih aktivnosti, očekuje se da se sleganje tla iznad periferne zone rudnika na površini od 780 hektara postepeno približi vrednosti od samo 10 milimetara, dok se u centralnoj rudarskoj zoni površine od oko 7 hektara očekuje sleganje do najviše 250 milimetara. Ovako malo sleganje poljoprivrednog zemljišta nastalo u dužem vremenskom periodu ne bi uticalo na poljoprivredne aktivnosti. Zahvaljujući sistemu za kontrolu industrijskih gasova, kao i merama za suzbijanje prašine, zaštitu vode i zemljišta, utvrđeno je da će poljoprivreda u okolini kompleksa moći da se nastavi.

Kvalitet poljoprivrednih proizvoda ne bi bio ugrožen radom rudnika i postrojenja za preradu. Na osnovu modelovanja uticaja projektnih aktivnosti na okruženje, pokazalo se da se uticaj značajno smanjuje već na razdaljini od 500 metara od granice projekta. Kada je reč o parcelama koje se nalaze unutar granice od 500 metara, predviđa se nadzor uticaja u saradnji sa vlasnicima parcela, kako bi se blagovremeno reagovalo ukoliko se utvrdi da dolazi do pada kvaliteta i ispravnosti poljoprivrednih proizvoda u neposrednom okruženju projekta.

Projektom „Jadar“, kao dodatna mera kontrole i obezbeđivanja transparentnosti, planirano je učešće lokalne zajednice u nezavisnom praćenju svih uticaja. U tom smislu, članovima zajednice kompanija bi obezbedila svu neophodnu opremu i obučila ih za nezavisno praćenje svih ekoloških uticaja i emisija (npr. vazduh, voda, tlo, buka, prašina, biodiverzitet) kako bi mogli da uporede stvarne rezultate sa onima na koje se kompanija obavezala projektom. Na taj način ujedno bi se jasno utvrdilo i da li se sve planirane mere ublažavanja dosledno primenjuju. Ovakav pristup podražava model nezavisnog nadzora od strane lokalnih zajednica koji Rio Tinto primenjuje u ostalim operacijama, uključujući i litijumski projekat Rinkon u Argentini. Rezultati takvog nadzora bili bi dostavljani nezavisnom nadzornom odboru sastavljenom od lokalnih i međunarodnih stručnjaka koji bi kontrolisali i usmeravali napore da svi ekološki uticaji budu u skladu ili značajno ispod granica koje propisuju zakoni Republike Srbije i Evropske unije tokom izgradnje i operativne faze projekta, odnosno nakon njegovog zatvaranja.

Kompanija Rio Tinto je, u cilju istinitog informisanja javnosti, prinuđena da demantuje tvrdnju autorke intervjua „da je projekat ‘Jadar’ uvršten među strateške projekte Evropske unije“, budući da Evropska komisija do dana objavljivanja intervjua nije donela zvaničnu odluku o proglašenu strateških projekata u oblasti kritičnih sirovina van Evropske unije.

Kompanija Rio Tinto izražava oštar protest zbog tendencioznog pitanja autorke intervjua u kome bez ikakvih osnova i naučno utemeljenih činjenica „najavu iskopavanja litijuma“ dovodi u vezu sa „uništavanjem zemlje i vazduha“ bez ikakvih naučno utemeljenih ili bilo kakvih drugih argumenata.

Kompanija takođe konstatuje da je lažni narativ o „Srbiji kao rudarskoj koloniji Evropske unije“ sagovornica samoinicijativno demantovala navodima „da je samo u Španiji ove godine izabrano sedam novih rudarskih projekata, uključujući dve lokacije u Andaluziji“. Navedeno nedvosmisleno demantuje ovaj lažni i obmanjujući narativ kojim se nanosi šteta ne samo Projektu „Jadar“, već i celokupnoj ekonomiji Republike Srbije.

Projekat „Jadar“ već više godina je predmet kontinuirane negativne kampanje plasiranjem neistinitih informacija, iznošenjem netačnih tvrdnji i zaključaka kojima se javnost dovodi u zabludu.

Kompanija Rio Tinto ostaje posvećena dijalogu sa svim zainteresovanim stranama, oslanjajući se na naučne činjenice i stručne analize. Ovim putem pozivamo javnost da se informiše iz relevantnih izvora i učestvuje u konstruktivnoj diskusiji zasnovanoj na činjenicama.

Ovlašćeno lice:

Chad Blewitt

Direktor Projekta „Jadar”

Vaše mišljenje nam je važno!

Učestvujte u diskusiji na ovu temu, ili pročitajte šta naši čitaoci misle.

9 komentara
Poslednje izdanje