Ideju predsednika Srbije Aleksandra Vučića da ponudi nove, izuzetno primamljive stambene kredite za mlade neki su protumačili kao pokušaj kupovine mira među pobunjenom omladinom i njihovim roditeljima, a neki kao želju države da pomogne njihovo skućavanje – možda. Kakve god Vučićeve namere bile, glavni državni blagajnik Siniša Mali imaće ozbiljnih problema da zatvori finansijsku konstrukciju – možda ne može da direktno utiče na visoke cene kvadrata, možda će morati da oćuti da 400 miliona evra, koliko je Vučić obećao za realizaciju kredita, uopšte nije predviđeno Zakonom o budžetu, ali bi trebalo da objasni da će ovako skrojena „šema“ i kupca i državu sklonu zaduživanju umesto pretpostavljenih 75.000 evra koštati – dva puta više! Dok funkcioneri to ne obrazlože, čitaoci će moći da analizu pročitaju u novom broju Radara.
U intervjuu za naš nedeljnik, gradski odbornik u Skupštini Novog Sada Miran Pogačar iz građanskog pokreta Bravo rekao je da predsednik dugo već sebe predstavlja kao kralja za koga pravila ne važe, božjeg izaslanika, koji ne komunicira s građanima, već svojim biračima.
„Vučić je iznad institucija i zakona, iznad Srbije, u njega se ulivaju sva moguća sredstva i nade SNS i samim tim on može da koristi mašineriju da odbrani svoje poslušnike. Tu ima jedno veliko ‘ali’ – i građani i opozicija od prvog dana insistiraju na tome da je on nebitan, ne samo u smislu nadležnosti, nego i kao persona i političar“, rekao je Pogačar za Radar, između ostalog.
Publika će moći da pročita i osvrt na tok događaja koji je usledio nakon što su brojni fakulteti u Srbiji, ali i srednje škole, stupili u blokadu. I, iako deluje da režim, na čelu s predsednikom Vučićem, izražava nezapamćenu nervozu, bezmalo svakodnevno čini politički kažnjive gafove, a samo nezadovoljstvo raste – otvara se pitanje gde je granica problematičnim reakcijama vlasti. Šta nam pokazuje dosadašnja praksa, a šta trenutna – čitajte u Radaru.

Za novo izdanje našeg nedeljnika govorili su i bivši i sadašnji pripadnici MUP koji su svedočili o sve izraženijem policijskom nasilju i čestim primerima policijske brutalnosti, od ubistva Dalibora Dragijevića u Boru, preko nasrtaja na mirne demonstrante i nemog posmatranja policajaca kako „kapuljaši“ tuku studente i građane, do zverskog prebijanja penzionera Ilije Kostića u novosadskoj policijskoj stanici…
U Radaru će biti objavljen i autorski tekst tužiteljske Jasmine Paunović protiv koje je pokrenut disciplinski postupak zbog komentarisanja slučaja pada nadstrešnice u Novom Sadu, kao i intervju s hrvatskim filozofom Borisom Budenom koji je studentske blokade u Srbiji opisao kao tektonske poremećaje u svesti mladih.
„Tranzicijski ideološki balon se ispuhao. Vrijeme u kojem je važilo – kojegod da je pitanje, odgovor je „zapad“ ili „Evropa“ – definitivno je prošlo. Pa njima se već preko 20 godina, dakle čitav njihov život, utuvljuje u glavu da je Evropa super, ali da oni nisu dovoljno dobri za nju, da moraju položiti još jedan ispit iz demokracije, pa još jedan iz pravne države, pa još jedan iz civilnog društva, pa još jedan iz poduzetničke ingenioznosti, pa tako unedogled… Oni Evropi ne valjaju kao sugrađani, ali su joj dovoljno dobri za kopanje litija“, oštar je bio Buden.