Sednica Narodne skupštine Srbije Foto: Vesna Lalić/Nova.rs
Sednica Narodne skupštine Srbije Foto: Vesna Lalić/Nova.rs
Sedmi broj od sutra na kioscima

Radar istražuje: Kome smeta, a kome pogoduje cepanje opozicije

2

Evo šta će čitaoci moći da pronađu u novom izdanju političkog nedeljnika

U analizi koja će se u četvrtak 25. aprila pojaviti na kioscima i kod kolportera, novinari Radara istražuju kome najviše pogoduje – ili najmanje smeta – cepanje donedavno jedinstvene opozicije uoči novih beogradskih i delimičnih lokalnih izbora viđenih za 2. jun. Kako su vlasti od veličanja demokratičnosti decembarskih plebiscita došli do prihvatanja preporuka ODIHR-a bez izmene izbornih uslova, kako je opozicija od odluke da na takvim izborima ne učestvuje došla do razdvajanja u dve kolone, kako će odluka Sava Manojlovića da na izborima učestvuje usložiti već komplikovanu situaciju…

U sedmom Radaru nalazi se i autorski tekst vladike diseldorfskog i nemačkog Srpske pravoslavne Crkve Grigorija u kojem se prepričava razgovor o srpsko-bošnjačkim odnosima koji je vodio s reisom Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Huseinom Kavazovićem.

Hrvatski pisac Miljenko Jergović u razgovoru za Radar nudi svoje viđenje hrvatsko-srpskih odnosa, zajedničkog jugoslovenskog nasleđa i sadašnjosti koja kao da je u raskoraku. Gde su nedavno završeni izbori u Hrvatskoj u odnosu na srpske, kako se kotiraju ministarstva kulture u dve države, koliko vulgarizacija stvarnosti i jezika doprinose atmosferi nasilja i kakav stav pisac uopšte može da zauzme prema takvoj stvarnosti – Jergović govori za publiku Radara, ali odgovara i u najnovijem romanu Rat koji će se uskoro naći u Srbiji u izdanju Booke.

01 RGB5
Foto: Radar

Može se pročitati i na koje sve načine pripadnici policije u Srbiji fizički zlostavljaju optuženike i kako su ti slučajevi, koji najčešće prođu bez sankcija, u međuvremenu postali ne izuzetak, već pravilo u postupanju u policijskim stanicama, pritvorskim jedinicama i zatvorima. O ovoj praksi pisalo se i u izveštaju Evropskog komiteta za sprečavanje torture.

Pored analize sličnosti i razlika između svetskih izložbi u Osaki – gde se održao veliki Ekspo – i Beogradu – gde će se održati mali – čitaoci će moći da pročitaju i autorski tekst Roberta Redforda i Šije Bastide, u kome se govori o uspehu globalne zajednice u zaštiti ozonskog omotača koje služi kao nada i upozorenje.

Za Radar još govore i pišu Ante Tomić, Petar Đukić, Ana Martinoli, Vladimir Medović, Saša Ilić, Ivan Medenica, Volfgang Šmale…

Vaše mišljenje nam je važno!

Učestvujte u diskusiji na ovu temu, ili pročitajte šta naši čitaoci misle.

2 komentara
Poslednje izdanje
Iva Čukić
| Društvo | 15

Da li smo živi isključivo zahvaljujući pukoj sreći

Dok građani na ulicama traže odgovornost za smrt 15 ljudi stradalih usled obrušavanja nadstrešnice na rekonstruisanoj železničkoj stanici u Novom Sadu, vlast je ujedinjena u odricanju odgovornosti. Pokrajinska premijerka Maja Gojković, koja nas je na svečanom otvaranju stanice uveravala da ćemo putovati bezbedno, sada političku i moralnu odgovornost očekuje na nekim drugim, neimenovanim adresama. Goran […]