vucic pruga Foto dimitrije goll predsednistvo srbije 2
Foto: Dimitrije Goll/Predsedništvo Srbije
Otkrivamo: Dopis Infrastrukture železnice Srbije o brzoj pruzi Novi Sad – Subotica

Najopasniji, a možda i najkoruptivniji projekat

Ni zločin u Novom Sadu, kada je pala nadstrešnica na Železničkoj stanici i ubila 16 ljudi, nije zaustavio predsednika da vrši pritisak da se deonica od Novog Sada do Subotice što pre pusti u rad, iako su u dopisu Infrastrukture železnice kineskim izvođačima pobrojani ozbiljni problemi na skretnicama duž cele pruge

Brza pruga Novi Sad – Subotica i pored brojnih najava i zadatih rokova nije puštena u rad. U dokumentu od 14. februara 2025, koji je iz Infrastrukture železnice Srbije upućen kineskim izvođačima CRIC-CCCC i drugima, a u koji je Radar imao uvid, navode se brojni nedostaci. Oni su na skretnicama kod Subotice, pojedini su duž cele pruge, a zatim i na stanicama i objektima u Sajlovu, Rumenki, Kisaču, Cokli, Zmajevu i Bačkom Dobrom Polju. Naglašava se da je to samo deo primedaba.

Pritisci uprkos nesreći

Međutim, samoproglašeni „najveći neimar Srbije“ Aleksandar Vučić je samo dan kasnije javno izjavio nešto drugo. On je 15. februara 2025. rekao da veruje da će brzo biti puštena u rad brza pruga od Novog Sada do Subotice, i da je „komplikovano zato što sada niko neće ništa da potpiše zbog atmosfere koju živimo, zbog ludila koje je bogata i lažna elita nametnula celoj zemlji“. Ni zločin u Novom Sadu zbog koga je 16 ljudi preminulo, kada je pala nadstrešnica na Železničkoj stanici, nije zaustavio Vučića da vrši pritisak da se deonica brze pruge od Novog Sada do Subotice završi što pre. On je pre zločina 3. oktobra 2024, nakon što je stigao u Suboticu vozom za testiranje brze pruge i obilaska završnih radova na staničnoj zgradi, najavio da će novoizgrađena deonica brze pruge od Novog Sada do Subotice biti otvorena 24. novembra 2024. Rekao je da smatra da je ta pruga čak i bolje urađena nego Beograd – Novi Sad. „Voz sada ide 200 kilometara na sat. Zato što su ovu prugu bolje radili nego Beograd – Novi Sad… nećete čuti buku. Ovo sada što čujete je test voz. Zato vi čujete nešto. Inače, da idemo vozom kakav je soko ne biste ništa čuli“, rekao je Vučić.

1659610949 1659610628952 scaled 1
Foto: Nova.rs

Tvrdio je da se na 80 kilometara pruge razvija brzina od 200 kilometara na sat, a na svega 28 kilometara da se ide sporije i da je urađeno 12 stanica: Novi Sad, Sajlovo, Rumenka, Kisač, Zmajevo, Stepanovićevo, Vrbas, Mali Iđoš, Žednik, Subotica, Bačka Topola, Naumovićevo. „U stanicu Subotica je uloženo 55 miliona dolara, a u stanicu Novi Beograd će biti uloženo 40 miliona dolara“, naveo je još tada Vučić. Forbs Srbija je otkrio dokument kojim se potvrđuje da je Vučić izrazio želju da rekonstrukcija pruge od Novog Sada do Mađarske bude završena pre roka. Kako su objavili, ta informacija proističe iz dopisa kineskog konzorcijuma CRIC-CCCC ka Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture. Njime traže dodatna, značajna sredstva da bi tu želju i ispunili. Vučić je zatim nakon zločina u Novom Sadu 1. novembra, pet dana pre predviđenog otvaranja pruge 24. novembra saopštio da se to odlaže za 8. decembar, dodavši: „Naravno, zbog događaja u Novu Sadu, to će biti bez pompe.“ Tek naknadno, kada je istekao novi rok, Vučić je saopštio na TV Informer „da nije realno da prvi soko krene pre februara 2025“. Ni to se nije desilo.

Subotičani i dalje bez pruge

Pisali smo o dokumentu iz Infrastrukture železnice Srbije od 6. marta 2025, koji je potpisao v. d. direktora ove državne firme Vladimir Maksimović i u kojem se na čak 135 strana konstatuju brojni nedostaci na otvorenoj brzoj pruzi Beograd – Novi Sad. Za neke od nedostataka, gde se spominju skretnice, što je problem i na neotvorenoj pruzi Novi Sad – Subotica, piše: „Potrebno ih je hitno ukloniti jer ugrožavaju živote putnika.“ Izvori iz železnice su nam rekli i da na deonici Beograd – Novi Sad, koja nije radila kao i sav železnički saobraćaj samo 15. marta kada je bio najveći protest u Srbiji, vozovi u poslednje vreme ne saobraćaju predviđenim brzinama od 200 kilometara na čas već najviše 120 kilometara.

Iako se Vučić hvalio da je deonica od Novog Sada ka Subotici završena godinu dana pre roka i da je bolja od deonice od Beograda ka Novom Sadu, ona još ne radi i Subotičani više od šest godina uopšte nemaju prugu. Sa partijskim kadrom na čelu Infrastrukture železnice Srbije ti problemi se ne rešavaju, pa se izvođačima radova traži po isteku rokova da otklone nedostatke. Kako se loše organizuje održavanje pruge i kvarovi se gomilaju. Ako se poštuje reč struke, pruga od Novog Sada do Subotice neće biti skoro otvorena, a i prugu od Beograda do Novog Sada bi trebalo zatvoriti dok se ne otklone nedostaci.

Izvori Radara iz železnice potvrđuju da zbog sigurnosti na deonici Beograd – Novi Sad vozovi u poslednje vreme ne saobraćaju predviđenim brzinama od 200 kilometara na čas već najviše 120

Dokument od 14. februara, gde se popisuju brojni nedostaci na deonici neotvorene pruge od Novog Sada do Subotice, trebalo je da ostane skriven od javnosti da se ne bi rušio lažni mit o „najvećem neimaru Srbije“ koji je najavljivao završetak pruge „pre roka“. Taj dokument potpisala je menadžer za razvoj i investicije Infrastrukture železnice Srbije, Sanja Danilović. On je, osim izvođačima radova kineskom konzorcijumu, dostavljen i v. d. generalnog direktora i izvršnom direktoru za razvoj, investicije i zajedničke poslove Infrastrukture železnice Srbije. Na početku se navodi: „Shodno dogovoru sa sastanka održanog 7. februara 2025, investitor vam dostavlja deo primedbi koje su uočene tokom pregleda izvedenih radova. Primedbe se dostavljaju zaključno sa 12. februarom 2025.“ I na kraju dokumenta, koji ima 17 strana, još jednom se naglašava: „Gore navedene primedbe nisu konačne i biće dostavljane sukcesivno.“

U prvoj polovini dokumenta navode se problemi sa skretnicama i to uglavnom kod Subotice, pa tako dopis počinje: „Na velikom broju skretničkih srca primećen je početni stadijum tečenja materijala… Investitor izražava bojazan da ukoliko se u skorije vreme ne izvrši brušenje skretnica, to može dovesti do kidanja delova skretničkih srca odnosno trajnih deformacija.“

Na velikom broju skretničkih srca primećen je problem. Investitor izražava bojazan da ukoliko se u skorije vreme ne izvrši brušenje skretnica, to može dovesti do kidanja njihovih delova

Zatim se navodi da je na sastanku održanom 16. oktobra 2024. u prostoriji Telekomande Novi Sad „predstavnik izvođača radova izjavio da će zvaničnim putem dostaviti preporuke proizvođača skretnica o graničnim vrednostima sila prekretanja, sila frikcije i reminetnih sila. Izvođač radova i dalje nije dostavio tražene informacije“. Nakon toga se navodi: „Na skretnicama gde nije uspostavljena kontrola umetanjem pločice debljine 3 milimetra, kao i na skretnicama gde je uspostavljena kontrola umetanjem pločice debljine 5 milimetara, ne može se organizovati saobraćaj vozova. Ova primedba se odnosi na sve skretnice od Novog Sada (uključivo) do Subotice (uključivo).“

vucic pruga Foto dimitrije goll predsednistvo srbije 1
Foto: Dimitrije Goll/Predsedništvo Srbije

Dugi spisak problema

Opisuje se da je „Komisija investitora, formirana po Rešenju 1/2024-825 od 2. avgusta 2024, izvršila pregled određenog broja skretnica u Subotici u periodu između 23. januara 2025. i 6. februara 2025“. Zatim se navode generalne primedbe: „Na velikom broju skretnica nedostaju poklopci postavnih poluga, na pregledanim skretnicama primećena je pojava noktiju na skretničkim srcima, na pregledanim skretnicama početak kontakta točka i šine je na ~ 3-8 cm od vrha srca“. Na narednih sedam strana dopisa nalazi se spisak nedostataka na pojedinačno svakoj skretnici uz naveden datum kontrole.

Primedbe se posle toga odnose na „donji stroj“ duž pruge. Podseća se da je dopisom broj 10/2024-549 od 22. avgusta 2024. „investitor uočio da izvođač radova nije izvršio humuziranje kosina i da nije uredio prostor oko objekata“. Ali i na dopis broj 10/2024-756 od 16. oktobra 2024, gde se navodi: „Prilikom pregleda izvedenih radova, od strane predstavnika investitora, uočene su pojave kanala na bankinama na području staničnih platoa u Rumenki i Kisaču. Projektnom dokumentacijom ovi kanali nisu predviđeni.“

Prilikom pregleda izvedenih radova, od strane predstavnika investitora, uočene su pojave kanala na bankinama na području staničnih platoa u Rumenki i Kisaču. Projektnom dokumentacijom ovi kanali nisu predviđeni

Zatim se opisuju nedostaci u stanicama i staničnim objektima kao što su trafostanice u Sajlovu, Kisaču, Cokli, Zmajevu i Bačkom Dobrom Polju. Za objekte u Sajlovu primedbe su od nedostatka stolice do toga da u centrali za dojavu požara prikazuje 131 grešku i šest premošćavanja, te da nije izvršena obuka osoblja IŽS na svim sistemima, kao i da su „temelji stubova kontaktne mreže ugroženi od štetnog dejstva vode“. Povodom rekonstrukcije trafostanica Sajlovo, navodi se da šeme nisu jasno obeležene, te da treba uneti „predviđene osigurače za određena izvodna polja (srednji napon i niski napon)“, kao i da „nije osposobljena gromobranska instalacija“, a da je „ukupna snaga prema instaliranim osiguračima niskog napona – 561 KWA, a ugrađeni transformator je 250 KWA“.

Za objekat u Kisaču se navode iste primedbe kao i za Sajlovo. Osim toga, u objektu u Kisaču nema vode, a „prilikom ispitivanja rada dispečerskog ISKRATEL uređaja nije se mogla uspostaviti veza sa stanicom Novi Sad“. Za spoljašnji deo stanične zgrade Cokla konstatuje se da nije urađen, te da su „oluci visoko postavljeni, što za posledicu ima slivanje vode na behaton ploče“. Zatim u Cokli nije osposobljena gromobranska instalacija i nisu dobro urađene konstrukcije ventilacionih odvoda, a centrala za dojavu požara prikazuje 155 grešaka i šest premošćavanja. Za sistem kontrole pristupa se navodi da su sva oprema i uređaji postavljeni, ali nisu pušteni u rad jer nisu povezani na centralni sistem. I za objekte u Zmajevu se navode isti problemi, da nije obučeno osoblje, da uređaji za sistem kontrole nisu pušteni u rad, jer nisu povezani sa centralnim sistemom, a da šeme na trafostanici nisu završene. Na jednom objektu centrala za dojavu požara prikazuje 157 grešaka i šest premošćavanja, a na drugom prikazuje 153 greške i takođe šest premošćavanja. Za objekat za smeštaj uređaja Bačko Dobro Polje navodi se da je pristupni put u dužini četiri kilometra zemljani, te da „u lošim vremenskim uslovima biće onemogućen prilazak kolima“.

U dopisu se zaključuje: „U Članu 62 Komercijalnog ugovora navodi se: Rok za prijavljivanje nedostataka u slučaju izvedenih radova započinje nakon preuzimanja prve poddeonice i završava se jednu godinu nakon preuzimanja poslednje poddeonice“. Zbog žurbe ovi rokovi su skraćeni i vrlo je moguće da će na kraju sav teret otklanjanja brojnih nedostataka pasti na Infrastrukturu železnice Srbije, kao što je na kraju slučaj sa deonicom od Beograda do Novog Sada.

Nakon pada nadstrešnice u Novom Sadu jasno je da je zbog korupcije izgubljeno 16 ljudskih života. Dokumenta o poslovnim transakcijama za novosadsku stanicu i dalje se skrivaju, a „najveći neimar“ ne odustaje od tog propagandnog mita koji je gradio o sebi. Iza njegovih reči da je brza pruga od Beograda do granice sa Mađarskom najvažniji projekat u Srbiji, zapravo se krije istina da je to najopasniji, a moguće i najkoruptivniji projekat.

Vaše mišljenje nam je važno!

Učestvujte u diskusiji na ovu temu, ili pročitajte šta naši čitaoci misle.

102 komentara
Poslednje izdanje