vidimo se na vidovdan protest 280625 foto amir hamzagic nova rs 64 1
Foto: Amir Hamzagić/Nova.rs
Apel stručnjaka za mentalno zdravlje

Sila, manipulacije i ponižavanja ugrožavaju mentalno zdravlje stanovništva

4

Stručnjaci apeluju na vlast da zaustavi primenu nasilja i upozoravaju da posledice mogu biti dugoročne i trajne, sa potencijalno pogubnim uticajem na budućnost našeg društva

Stručnjaci iz oblasti mentalnog zdravlja pozvali su nadležne institucije i predstavnike vlasti da hitno obustave primenu nasilja, prekinu sa retorikom kolektivne krivice i neprijateljstava prema građanima kao i sa postupcima koji vode društvenim podelama.

U dokumentu kog je za prvih 24 sata objave potpisalo 1.023 stručnjaka iz oblasti mentalnog zdravlja i 268 stručnjaka iz drugih oblasti kaže se, između ostalog, da način na koji je primenjena prekomerna sila na građane u danima nakon studentskog protesta održanog 28. juna ima potencijal da ostavi traumatske posledice kako na same aktere tako i na sve građane koji su svedočili scenama, bilo neposredno, ili putem medija.

“U društvu koje već nosi duboke trauma nastale usled ratova, raseljavanja, gubitaka i dugotrajne nesigurnosti, svaki novi čin nasilja – bilo na ulicama, bilo kroz institucionalne mehanizme represije – produbljuje postojeće rane. Posebno uznemirujuće jeste kada se nasilje sprovodi od strane onih koji su pozvani da štite”, upozoravaju stručnjaci.

U apelu se ističe da pritvori, zastrašivanje i akti osvete usmerene ka onima koji su javno podržali studente dodatno pojačavaju osećaj bespomoćnosti, produbljuju unutrašnje konflikte i šire strah, doprinoseći uverenju da građani žive u neprijateljskom okruženju.

“Odgovor u vidu sile, manipulacije i ponižavanja – umesto iskrenog nastojanja da se razume opravdano nezadovoljstvo građana i građansko pravo na pobunu – stvara duboke društvene podele. Umesto da traže rešenja, odgovornost se prebacuje na građane, njihovi zahtevi se omalovažavaju, a sloboda izražavanja se sistematski guši”, konstatuju stučnjaci.

Put ka obnovi poverenja i društvene stabilnosti može započeti samo kroz otvaranje prostora za dijalog, pokazivanje istinske spremnosti za slušanje i uvažavanje glasova onih koji misle drugačije

U Apelu se ističe da takve pojave podrivaju bazičan osećaj sigurnosti i ozbiljno narušavaju mentalno zdravlje stanovništva. “Posledice mogu biti dugoročne i trajne, sa potencijalno pogubnim uticajem na budućnost našeg društva”, upozoravaju stručnjaci.

“Put ka obnovi poverenja i društvene stabilnosti može započeti samo kroz otvaranje prostora za dijalog, pokazivanje istinske spremnosti za slušanje i uvažavanje glasova onih koji misle drugačije”, zaključuje se u Apelu stručnjaka za mentalno zdravlje upućenom nadležnim institucijama i predstavnicima vlasti.

Pogledajte ceo spisak potpisnika iz oblasti zaštite mentalnog zdravlja i dodatni spisak stručnjaka.

V. D.

Vaše mišljenje nam je važno!

Učestvujte u diskusiji na ovu temu, ili pročitajte šta naši čitaoci misle.

4 komentara
Poslednje izdanje