Idući potezom od Vasine ulice, pa duž Čika Ljubine, ili Knez Mihailove, preko Terazija i Ulicom kralja Milana, prati se putanja zadužbinarstva srpskih dobrotvora Nikole Spasića, kapetana Miše Anastasijevića, Ilije Milosavljevića Kolarca, Sime Andrejevića Igumanova, ali i Miodraga Kostića, koji je Beogradu u amanet ostavio Palatu nauke, smeštenu u monumentalnom zdanju bivše Jadransko-podunavske banke. Privrednik i filantrop Miodrag Kostić, preminuo 13. novembra, u prvi centar za istraživanje i popularizaciju nauke u našoj zemlji i najveći u regionu, uložio je 25 miliona evra.
„Miodrag Kostić želeo je da ostavi trajnu vrednost Srbiji i srpskom društvu. Oduvek je verovao u znanje kao najveću vrednost, i upravo je zbog toga Palata nauke najveći domet njegovog filantropskog rada i ostvarenje njegove velike želje i vizije“, navodi Aleksandar Kostić, član UO Zadužbine Miodraga Kostića.
„Palata nauke predstavlja ulog u budućnost, tehnološki napredak i inovacije, podršku naučnim istraživanjima, ali i ulaganje u naše talente koji će biti pokretačka snaga razvoja Srbije. Popularizacija nauke takođe je cilj Zadužbine, kako bismo inspirisali što više mladih da se bave naukom i zainteresuju se za karijeru na polju nauke, tehnologije, inženjerstva, umetnosti i matematike, ili tzv. STEM oblastima. Zato je za nas prirodni partner bio Elektrotehnički fakultet Univerziteta u Beogradu, čiji će profesori i studenti imati 19 istraživačkih centara u Palati nauke“, objašnjava Kostić.
Radoznalost je u osnovi svih otkrića, dok je inovacija vodilja razvoja kojom nauka menja svet. Odgovornost za dobrobit društva i planete je merilo uspeha koje ostaje iza nas
Goran Pitić
U potpuno restaurisanom zdanju na uglu ulica Kralja Milana i Kneza Miloša, istraživači ETF-a će produbljivati znanje i iz područja robotike, veštačke inteligencije, holografije, 3D zvuka, interneta, bioinformatike, mikroelektronike i mnogih drugih oblasti. S druge strane, posetioci će imati priliku da interaktivno uživaju, ali i da se edukuju kroz stalnu izložbenu postavku od preko 30 eksponata, koje je izradila nemačka kompanija Hutinger. Tako će na zanimljiv način širiti horizonte svojih znanja o čoveku, Zemlji, tehnologiji i svemiru.
Prostorom stalne postavke dominira najveći interaktivni globus u Evropi, prečnika tri metra. Tu je i prva gostujuća izložba, koja obrađuje temu ajkula, a stigla je iz Prirodnjačkog muzeja iz Njujorka. U Palati nauke nalazi se i Planetarijum sa 36 sedećih mesta, koji je implementirala vodeća evropska kompanija na ovom polju – Skajpoint Planetariums.
Zgrada nekadašnje Jadransko-podunavske banke već čitav vek privlači poglede svojom velelepnom kupolom, elegantnom fasadom i impresivnim skulpturama iz grčke mitologije koje krase njenu spoljašnjost, ali i unutrašnjost
„Reč je o najsavremenijem audio-video sistemu, koji publici pruža vizuelni spektakl u vidokrugu od svih 360 stepeni“, poručuju iz Palate nauke. Različite projekcije o svemiru i nebeskim telima smenjuju se u Planetarijumu na svakih sat vremena. U prostoru Šou laba prezentuju se projekti institucija sa kojima sarađuje Zadužbina Miodraga Kostića. Poseban doživljaj pružaju VR kapsule koje omogućuju virtuelni obilazak drugih lokacija kroz interaktivne 3D video-ture, opet kroz svih 360 stepeni prostora.
Ni najmlađi ovde neće biti uskraćeni, jer jedan od brojnih sadržaja je i Dečji naučni kutak. U naučnom kafeu vam kafu može poslužiti robot. Okrepljenju tela služiće restoran, a stimulaciji uma knjižara, kao i redovno organizovani paneli, radionice i predavanja, na najrazličitije teme. „Demokratska vladavina nauke“ ovde se ogleda kroz približavanje znanja svim generacijama i celokupnoj javnosti.
„Kroz ovaj projekat, koji je od ideje do realizacije trajao dve godine, oživeli smo viziju Miodraga Kostića, i udahnuli potpuno novi život monumentalnom zdanju Palate nauke, bogatog arhitektonskog nasleđa i kulturno-istorijske vrednosti, koje ove godine obeležava sto godina postojanja“, istakla je Aleksandra Stojanović, direktorka projekta i članica UO Zadužbine.
Zgrada nekadašnje Jadransko-podunavske banke već čitav vek privlači poglede svojom velelepnom kupolom, elegantnom fasadom i impresivnim skulpturama iz grčke mitologije koje krase njenu spoljašnjost, ali i unutrašnjost. Svoj doprinos lepoti eksterijera dali su Lojze Dolinar i Toma Rosandić, poznati jugoslovenski skulptori. U enterijeru posebnu pažnju privlači skulptura Afrodita vajara Petra Palavičinija, kao i oslikana tavanica Jasa Rankla, i Dolinarev friz u štuku (mrvljenom mermeru).
Svoj doprinos lepoti eksterijera dali su Lojze Dolinar i Toma Rosandić, poznati jugoslovenski skulptori. U enterijeru posebnu pažnju privlači skulptura Afrodita vajara Petra Palavičinija, kao i oslikana tavanica Jasa Rankla, i Dolinarev friz u štuku
„Znanje, radoznalost, inovacija i odgovornost ključne su vrednosti Palate nauke“, apstrofira prof. dr Goran Pitić, predsednik UP Zadužbine Miodraga Kostića, „Ulaganje u znanje od izuzetne je važnosti, jer znanjem menjamo svet. Radoznalost je u osnovi svih otkrića, dok je inovacija vodilja razvoja kojom nauka menja svet. Odgovornost za dobrobit društva i planete je merilo uspeha koje ostaje iza nas“, profesor Pitić poentira.
Isto se može reći i za naučni opus Mihajla Pupina, Milutina Milankovića i Nikole Tesle, koji su svet obogatili i oplemenili svojim delima. I čijoj slavi se mogu priključiti istraživači i naučnici kojima Zadužbina Miodraga Kostića pruža podršku.
Međutim, Palata nauke ima još jednu važnu ulogu: njome se vraća stari sjaj srpskog zadužbinarstva, iako nije prvi poklon narodu Miodraga Kostića. Svoju porodičnu kuću u Novom Sadu, Kostić je 2013. predao Institutu za zdravstvenu zaštitu, dece i omladine Vojvodine za potrebe humanijeg lečenja, a u saradnji sa udruženjem NURDOR.