Radar Kovin 003
Foto:Goran Srdanov/Radar
Sutrašnji broj Radara na svim prodajnim

Novi Radar: Kako je nekada vlasnik male firme iz Brzeća, postao jedan od najmoćnijih biznismena

4

Donosimo vam nekoliko novih otkrića, intervjue, komentare i analize

Prošle nedelje, javnost u Srbiji je saznala da je firma Euro KB rent od Ministarstva rudarstva i energetike dobila posao skladištenja državnih rezervi goriva, tačnije 12.000 tona dizel goriva, što će državni budžet olakšati za 1,68 milijardi dinara ili oko 14,3 miliona evra. Vlasnik tog preduzeća Zoran Kostić, čiji poslovni uspon traje od 1994. godine, poslednjih godina ostvaruje astronomske uspehe koje je teško pobrojati na kratkom prostoru – ali će, između ostalog, u okviru Ekspo 2027. graditi i hotel od 400 soba. Da li s time ima veze njegovo kumstvo sa Bratislavom Gašićem, ili poznanstvo sa Zvonkom Veselinovićem, čitajte u Radaru.

Istražili smo i sudbinu dela pruge između Novog Sada i Subotice, čija je rekonstrukcija bila prvi posao koji je CCECC dobio u Srbiji. Pre osam godina! Ispostavilo se da je rekonstrukcija 7,5 kilometara pruge ipak bila preveliki zalogaj za izvođača i podizvođače, među kojima je i Bauvezen, nad kojom je Privredni sud u Beogradu u leto 2023, pokrenuo stečajni postupak. Povrh svega, posao je finansiran parama Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD)…

Saznali smo i da je Danijeli Maletić, pomoćnici direktora Uprave za sprečavanje pranja novca u Ministarstvu finansija, uručen otkaz istog dana kada je i smenjena, iako je četiri dana ranije dobila najvišu ocenu za rad, a u Radaru čitajte o mogućim razlozima ove neobične odluke.

U naš diktafon govorio je i Dalibor Petrović, profesor sociologije na Filozofskom fakultetu u Beogradu i jedan od osnivača Mreže akademske solidarnosti i angažovanosti, koji je nudio svoje viđenje plenuma, blokada, protesta, vlasti, mogućnosti prelazne Vlade…

„Niko nema pravo da studentima spočitava bilo šta, ali mi kao njihovi profesori imamo obavezu da im ukažemo da njihovi modeli borbe moraju da se transformišu kako bi bili delotvorni. U suprotnom, cena koju svi možemo da platimo može da bude previsoka. Mislim da na početku nisu razumeli ko je s druge strane. Neko ko je spreman da im ukine fakultet i otvori novi, recimo, neko ko je spreman da im ukine pravo na studiranje, ili pravo na boravak u zemlji“, rekao je Petrović za Radar, između ostalog…

01 RGB 4
Foto: Radar

Za naš nedeljnik je pisao i Radovan Lazić, član predsedništva Udruženja tužilaca Srbije i član Upravnog odbora CEPRIS-a, koji se osvrnuo na sve izraženije pritiske izvršne vlasti na rad tužilaštava.

„Pojavili su se neki javni tužioci kojima položena zakletva i tekst zakona nisu samo mrtvo slovo na papiru. To se predsedniku nije dopalo pa je, prvo iz Niša, zapretio ‘da će oni tužioci koji ne budu želeli da štite poredak i zakon biti promenjeni’. I onda se dogodilo nešto što niko nije očekivao. Ne, nije reagovala vrhovna javna tužiteljka, nije reagovao ni Visoki savet tužilaštva, kao ni poverenik za samostalnost. Javili su se javni i tužioci i sudije, voljni da prekinu višegodišnju praksu pristajanja na ponižavanje i urušavanje pravosuđa“, predočio je Lazić za Radar.

Pisali smo i o novoj epizodi višemesečne društvenopolitičke krize, u kojoj su ama svi – građani, opozicija, studenti, profesori, prosvetari, pa čak i vlast – rastrzani između izvesne Macutove vlade, sve češćih poziva na artikulaciju predloga privremene vlade, mogućih izbora, ali najava represije.

Za Radar još govore i pišu Danica Popović, vladika Grigorije, Ijan Buruma, Majkl Spens, Džesika Hauzner, Uglješa Šajtinac…

Vaše mišljenje nam je važno!

Učestvujte u diskusiji na ovu temu, ili pročitajte šta naši čitaoci misle.

4 komentara
Poslednje izdanje