1732540223 HAM 4614
Foto: Amir Hamzagić/Nova.rs
Od sutra na kioscima trideset osmo izdanje

Novi Radar: Ko podgreva političku krizu bez presedana i zašto SNS

11

Donosimo čitaocima tematske blokove posvećene naizgled nerazrešivim društvenim i političkim problemima u Srbiji

Četiri nedelje nakon urušavanja nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, u kojem je život izgubilo petnaestoro ljudi, a dvoje je teško povređeno, čini se da opozicioni deo javnosti ne planira da ustukne, a vladajuća koalicija da primiri narasle tenzije. Budući da ostavke Gorana Vesića i Tomislava Momirovića, te hapšenje brojnih funkcionera zbog pogibije u Novom Sadu, nije deeskaliralo situaciju, sednica Narodne skupštine koja je trebalo da bude posvećena usvajanju budžeta zaličila je na gladijatorski ring. I taj je okršaj samo deo šire slagalice čiji finalni delovi izostaju – spremaju li nam se vanredni izbori ili, možda, uvođenje vanrednog stanja? O svim mogućnostima kulminacije nezapamćene političke nestabilnosti, čitajte u Radaru.

O potencijalnim razrešenjima je za naš nedeljnik govorio i profesor Fakulteta političkih nauka Filip Ejdus, koji je u intervjuu za Radar ukazao da se 2024. ispostavlja kao godina ukrštanja nekoliko tokom prethodnih godina nastalih i razvijanih kriza.

„Optimalni izlaz bi bio najpre dogovor o razrešenju krize, zatim prelazna Vlada koju bi uz pripadnike vladajuće koalicije činili i predstavnici opozicije, otprilike onako kako je to urađeno u Severnoj Makedoniji, a koja bi se potrudila da sledeći, prevremeni izbori budu slobodni i pošteni. Taj sporazumni scenario je bolji za Srbiju, ali je manje verovatan, pošto izgleda da ovaj režim opstanak na vlasti doživljava kao pitanje života i smrti“, rekao je Ejdus.

Naši novinari i saradnici napravili su i osvrt na naprednjačku zloupotrebu Bezbednosno-informativne agencije koja je od jednog od ključnih činilaca sektora bezbednosti poslednjih godina postala služba za – upadanje u Zavod za zaštitu spomenika kulture, zabranu ulaska stranim državljanima, pritvaranje nezadovoljnih poljoprivrednika i aktivista… kakvu ulogu ima Deveta uprava koju je u decembru 2023. formirao Aleksandar Vulin, čitaoci će moći da pročitaju u Radaru.

01 RGB 1
Foto: Amir Hamzagić/Nova.rs

Donosimo vam i široki tematski blok posvećen poslednjem naletu rušenja u Beogradu, s naročitim akcentom na sudbine hotela „Jugoslavija“, Starog savskog mosta i Generalštaba, umesto kog je planiran luksuzni kompleks čiji je investitor zet Donalda Trampa, Džared Kušner. Slično tome, umesto ikoničnog hotela na novobeogradskoj strani prestonice Srbije treba da niknu nove kule, dok se most iz perioda Drugog svetskog rata, po svoj prilici, jednostavno ne uklapa u ambijent Beograda na vodi. No, čak i ako prenebregnemo ova tri slučaja, na delu je sve izraženija bojazan zbog drugih građevinskih projekata širom Srbije, kao i bezbednosnih problema koji mogu nastati…

Deo ovog bloka su i autorski tekstovi Dejana Atanackovića i Gorana Markovića, koji je zabeležio: „Hotel ‘Jugoslavija’ nije samo ime (pretpostavljam da će na tom mestu biti podignuti hoteli sa mnogo srpskijim nazivima Ric ili Karlton) već i simbol bivšeg, srećnog života. U njemu su generacije i generacije, obučene u glamuroznu odeću, ispod basnoslovno skupog lustera proslavljale maturu. Toga više ne sme biti, potrebno je iz sećanja izbrisati sve što ne pripada sadašnjoj vlasti.“

Na koncu, donosimo vam i članak koji se bavi poslednjim manevrima Slobodana Tešića, najvećeg srpskog trgovca oružjem i važnog finansijera Srpske napredne stranke. Zašto je kontroverzni biznismen baš sada, za samo dva dana, preuzeo pet preduzeća pod američkim sankcijama, sa samo tri zaposlena i bez dinara prometa u prošloj godini? Da li je to samo deo plana da u dogledno vreme postane suvlasnik i neke od državnih fabrika oružja?

Za Radar još govore i pišu Igor Mihaljević, Vladimir Medović, Rade Veljanovski, Ognjen Radonjić, Ijan Buruma, Suzana Bokšan…

Vaše mišljenje nam je važno!

Učestvujte u diskusiji na ovu temu, ili pročitajte šta naši čitaoci misle.

11 komentara
Poslednje izdanje