Predrag Koluvija, vlasnik Jovanjice, nastavlja sa novim poslovnim poduhvatima uprkos krivičnom postupku koji se protiv njega vodi. Radar uz priložene dokumente otkriva da je Koluvija u poslednje dve godine osnovao dva nova preduzeća, Koluvija konsalting i Jovanjica nova, koja se, prema rečima samog Koluvije, bavi istraživanjem konoplje za medicinsku i industrijsku upotrebu. Iako je sa radom započeo tek u septembru 2022. godine, već 2023. ostvario je neto dobit veću od 3,2 miliona dinara.
Radar u novom broju donosi ekskluzivni intervju sa Vlatkom Stefanovskim, legendarnim gitaristom grupe Leb i sol, koji govori o svojoj karijeri, poimanju sveta, muzike, religije, teškim životnim trenucima i prelomnim momentima… Priseća se svog prvog susreta sa gitarom kao dvanaestogodišnjaka u skopskom naselju Taftalidže, a ono što je ostala konstanta u više od pola veka njegove svetski uspešne karijere jeste strast i posvećenost poslu, to što nikada nije podilazio masovnom ukusu publike i činjenica da je uvek pratio samo sopstvene instinkte…
Bavili smo se i lokalnim izborima u Nišu koji traju i duže od mesec dana po zatvaranju birališta. Da li su najavljeni kapitalni projekti u tom gradu deo predizborne kampanje Aleksandra Vučića za moguće ponavljanje izbora u septembru ili će jedna strana „kupovinom“ odbornika stabilizovati vlast koja trenutno zavisi od jednog odbornika.
Rast nacionalizma u Srbiji nije slučajan, još jedna je od tema o kojoj piše novi Radar. Kroz neprekidne priče o „stradalnom narodu“ i „neprijateljima“, vlast uspešno prikuplja glasove dok istovremeno vešto sarađuje i trguje sa tim istim „neprijateljima“. U opsežnoj analizi i sa relevantnim sagovornicima iznosimo kako nacionalizam dugoročno može biti poguban za Srbiju.
Radar i ove nedelje pokriva goruću temu u društvu – kopanje litijuma. Iako je Rio Tinto izgubio pravni osnov za realizaciju projekta Jadar, rad na studiji o proceni uticaja na životnu sredinu se nastavlja, a na njoj je, kako navode, angažovano oko 40 univerzitetskih profesora sa više od 10 fakulteta i naučnih institucija. U novom izdanju Radara, profesorka Ivanka Popović iznosi svoje stavove o tome kako nepoverenje u institucije i kompanije može uništiti društvo.
„Oni će dati svoje ekspertsko mišljenje i načine kako misle da bi projekat mogao da se izvede, ali od njih ne zavisi kako će biti realizovan. Da li će rešenja predložena od struke biti izvedena ili ne je u rukama državnih organa i kompanije. I kod najbolje koncipiranog projekta koji izradi bilo koji fakultet, ukoliko ga kompanija ne ispoštuje – a naročito kod faznog izvođenja projekata mogu da se nađu kreativni načini da se to izbegne – šta je napisano u projektnoj studiji postaje nebitno jer se realnost sa njom ne poklapa“, kaže redovna profesorka TMF-a Ivanka Popović.
Za Radar još govore i pišu Jelena Vasiljević, Gorčin Stojanović, Neda Todorović, Naim Leo Beširi, Viktor Paz, Ijan Buruma, Peca Popović….
Više u novom Radaru i na radar.rs.