Saobraćajna nezgoda koja je 21. marta u Graševinici imala za posledicu smrtni ishod majke pripadnika MUP-a i teško povređivanje njegovog oca, još jedan je tragični epilog bahatosti privilegovanih pojedinaca bliskih vlastima u Srbiji. Jer, da su u slučaju incidenta u Banjskoj srpske institucije primenjivale zakone sopstvene države, koji prema našem Ustavu važe i na Kosovu i Metohiji, osoba odgovorna za nezgodu možda ne bi bila na slobodi, pošto se sa svojim poslodavcem Milanom Radoičićem nalazi na optužnici koje je podigla zvanična Priština… naši novinari pisali su o povezanosti dva slučaja koji su nažalost imali tragične posledice za koje, sva je šansa, niko neće odgovarati.
Nastavili smo i istraživanje o tome kako je Bezbednosno-informativna agencija pretvorena u partijsku policiju, ali i ko je iz vlasti izvukao kakve ćari iz tog procesa. Rođaka jednog ministra iz prethodne i aktuelne Vlade Srbije i nekadašnja šefica logistike u BIA vlasnica je jedne od pet vikendica sa bazenima i pristanima za čamce sazidanih nelegalno na obali Save kod Ostružničkog mosta. U komšiluku su joj i jedan bivši direktor Agencije, bivši zamenik direktora, kao i bivši načelnik Sedme uprave… kakve veze imaju državni mačevi, satovi i porodično-poslovna poznanstva, čitajte u Radaru.
Donosimo i saznanje da Nikola Petrović, kum predsednika Aleksandra Vučića, planira da dosadašnjoj imovinskoj karti – četiri vile, šestosobni stan – priroda još 1.135 kvadrata, i to podzemne površine, čija izgradnja košta 3,5 miliona evra! Ko mu je u komšiluku – jednu smo osobu ovde već pomenuli – moći ćete da pročitate u sutrašnjem broju Radara.
Zahvaljujući poslovima sa državom, račun je uvećao i Zvonko Veselinović čiji su prihodi samo prošle godine uvećani za 33 odsto.
Osvrnuli smo se i na geopolitičku cenu koju će Srbija možda platiti nakon Vučićevog odlaska u Moskvu, ali i njegovog povratka, kao i na specifične strategije svih inostranih partnera režima u Beogradu koje nekim čudom ne obuhvataju – građane koji već duže od pola godine izražavaju nezadovoljstvo stanjem u zemlji.
U naš diktafon je govorio i Boris Liješević, pozorišni reditelj i profesor na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, koji je govorio o svojoj predstavi Moje pozorište čija nas premijera očekuje u Ateljeu 212, ali i o odnosu sa studentima, njihovim zahtevima…

„Jedni su oni koji su nam zauzeli zemlju, okupirali institucije, kriminalizovali društvo, prisvojili resurse i ponašaju se bahato, za njih zakoni ne važe. Na drugoj strani su oni koji žele promenu, pravdu, red, sistem i bune se. Kako onda mogu i jedni i drugi da budu naši“, rekao je Liješević, između ostalog.
Razgovarali smo i Jasminom Paunović, tužiteljkom nad kojom je od februara 2023. trajao progon zbog suprotstavljanja samovolji rukovodioca Nenada Stefanovića. Sada je okončan – odlaskom u penziju, kom je prethodio postupak provere njene odgovornosti zbog toga što je krajem prošle godine javno tražila da istragu povodom pada nadstrešnice u Novom Sadu vodi Tužilaštvo za organizovani kriminal. To se, doduše, i desilo, ali s nekoliko meseci zakašnjenja, dovoljno da se, recimo, nešto desi dokazima…
„Taj predmet je toliko raskupusan da čak i ako u nekoj kasnijoj fazi dođe do spajanja, biće razvodnjen i obesmišljen. Da budem jasna, kada se dogodila tragedija čekali smo dugo da tužilaštvo donese naredbu za sprovođenje istrage, a da se pritom nisu uopšte oglašavali. Kada je napokon doneta, odnosila se na 13 lica među kojima su uglavnom građevinski inženjeri, projektanti, direktorka Infrastrukture železnice i jedan ministar. Naravno, onako kako smo i očekivali, krivična dela koja se njima stavljaju na teret su dela iz opšteg kriminala i ne podrazumevaju koruptivne radnje“, rekla je Paunović.
Za novi broj još govore i pišu Milan St. Protić, Vladimir Medović, Danica Popović, Blagoje Pantelić, Dragomir Milićević…