Za tri i po godine, firma KnowIT je s Ministarstvom finansija i Upravom za trezor, čiji je on deo, sklopila više od sedamdeset ugovora, a po pravilu je kao jedini ponuđač pobeđivala na tenderima i tako od početka 2022. godine do kraja aprila tekuće dogovarala poslove vredne skoro 123 miliona evra. Ovo preduzeće za druge klijente ne radi gotovo ništa, a biće da će se tako i nastaviti, pošto je od početka 2025. godine potpisala novih 12 ugovora, uglavnom tokom marta i aprila i aktuelnih studentskim protesta, čiji je jedan od zahteva – veća transparentnost u javnim nabavkama… kako se menjala vlasnička struktura firme KnowIt i u kakvim su odnosima s ljudi u njoj s ministarstvom kojim rukovodi Siniša Mali, čitajte u novom Radaru!
Donosimo vam i analizu životnog standarda u Srbiji koji levitira između zvanične statistike i surove realnosti. Pre dve godine, hrana je bila svega četiri odsto jeftinija nego u EU, a trenutno je skuplja, jer se domaća inflacija udvostručila u odnosu na onu u Evropi. O razlikama u BDP-u da i ne govorimo… Niko ne spori da je nominalna prosečna plata od 2019. do prošle godine porasla sa 54.919 na 98.143, a penzija sa 26.343 na 50.687 dinara. Problem je što su cene nekih osnovnih proizvoda rasle brže i što to niko u vlasti ne želi da prizna.
U naš diktafon je govorila Maja Kovačević, dekanka FPN-a, koja se osvrnula na studentske pobune i blokade, na građanske proteste, ali i na sve očigledniju nameru vlasti da pojača pritiske na akademsku zajednicu…
„Svakako se ne može osporiti kvalitet profesora Đura Macuta, koji za razliku od nekih ranijih članova vlade nema diskutabilnu diplomu i koji je veoma obrazovan čovek. Međutim, ja nisam sigurna da on ima autonomiju, a da li je pomirljiv tek treba da se uverimo. Međutim, režim uvek šalje protivrečne poruke, u ovom slučaju njega postavljaju za premijera, a za ministra prosvete osobu koja se zaista neprimereno izražavala u javnim nastupima kada je reč o studentskim protestima i čiji izbor nam najavljuje nastavak represije prema Univerzitetu“, rekla je Kovačević za Radar.
Naši novinari su napisali osvrt na vanredne parlamentarne, ali i druge izbore koji se sve češće promiču kao predlog mogućeg rešenja iz društvenopolitičke krize. Nevolja je što predlagači ovog rešenja i dalje nisu jednoglasni, što se opozicija nerado o njemu izjašnjava, a što je vladajuća koalicija, od prizivanja izbora kao željenog koraka, došla do suočavanja s padom rejtinga i posledičnog straha od plebiscita…

Teolog Vukašin Milićević je u autorskom tekstu napisao podrobniji kontekst posete koja prema svim pravilima nije trebalo da se desi – one u kojoj je partijarh Porfirije otputovao u Moskvu, da bi se predsedniku Rusije Vladimiru Putinu požalio na „obojenu revoluciju“ u Srbiji… kako je velikodostojnik SPC nezvanično postao ministar bez portfelja u Vladi Srbije, i kakvu ulogu je u ovom gestu imao vladika bački Irinej, čitaoci će moći da saznaju u novom broju Radara.
Za novi broj još govore i pišu David Altman, Rade Veljanovski, Petar Peca Popović, Karl Bilt, Aleksandar Đokić, Mark Lionard, Zoran Stojiljković, Maja Medić…