Upravni odbor FK Vojvodina dobio je novog člana – Marka Bosanca Bosketa, kontroverznog poslovnog čoveka koji se do sada isticao skandiranjem Aleksandru Vučiću na mitinzima SNS-a. I to nije usamljen slučaj, štaviše; specifičan je slučaj FK Partizan, kojim rukovodi Miloš Vazura, kum generalnog sekretara Vlade Srbije Novaka Nedića, koji godinama unazad važi za glavnu sponu vlasti s podzemljem.
Iako su brojni biznismeni koji su bliski SNS-u od 2012. godine uvećali svoje bogatstvo, oni koji su dobili i funkcije u različitim sportskim klubovima nisu u jednakoj meri unapredili njihovo funkcionisanje. Mnogi klubovi kubure s finansijama, država im pomaže u izlascima na međunarodnu scenu, iako u upravama imaju – tajkune. O detaljima i mehanizmima saradnje države, kriminala i sportskih funkcionera čitajte u Radaru.
Razgovarali smo i s Gojkom Božovićem, književnikom i aktivistom koji je kao jedan od osnivača ProGlasa govorio o javnom životu Srbije kao velikom eksperimentu u kojem se odnedavno pojavio novi, nepredviđeni element – protesti protiv projekta „Jadar“.
„Vlast je potrošila grejs period koji je imala zbog sprovođenja Briselskog sporazuma i postepene predaje Kosova. Režim, nudeći litijum, pokušava da ostane na vlasti u narednom periodu, najmanje u narednoj deceniji“, kaže Božović za Radar, ali napominje i da će predsednik Srbije Aleksandar Vučić upravo na litijumskom pitanju verovarno morati da ustukne.
Naši novinari su napisali i analizu pomenutih protesta koji su u različitim lokalnim samoupravama počeli da niču zbog drugog života projekta „Jadar“, a čija će kruna, makar za sada, biti veliki protest u Beogradu zakazan za 10. avgust. Može li taj protestni talas, koji nije probio samo granice regiona zahvaćenog planom o rudarenju, već i podelu na pristalice i protivnike vlasti, biti rutinski ugušen, ili je vlast zaista u ozbiljnom problemu zbog poruke „nećeš kopati“?
U novom izdanju našeg nedeljnika čitaoci će moći da pročitaju i hronologiju brutalnosti i kršenja zakona u slučaju nestanka Danke Ilić u martu tekuće godine. Kako se od praktično rešenog slučaja, o čemu su govorili i Bratislav Gašić i Aleksandar Vučić u toku izborne kampanje, došlo do toga da i dalje ništa nije rasvetljeno? Uključujući i nasilnu smrt Dalibora Dragijevića, brata osumnjičenog Dejana Dragijevića, koji je do smrti pretučen dok je bio u pritvoru od 48 sati. Sudbina svih unesrećenih slika je i prilika s koliko malo obzira vlasti, policija i pravosuđe (ne) rade svoj posao.
Glumica Jelena Stupljanin za Radar je govorila o empatiji u srpskom društvu, koje, prema njenoj oceni, ne manjka, ali koja nedostaje institucijama države. U osvrtu na svoje životne odluke i skorašnju istoriju Srbije, Stupljanin govori o svojim izlascima na ulice, u proteste, o svojim sučeljavanjima s kordonima policije, i paralelama koje je moguće uspostaviti s aktuelnim trenutkom.
Za Radar još govore i pišu Ivan Ostojić, Zoran Stojiljković, Milan St. Protić, Peca Popović, Ana Martinoli…