profimedia 0494280620
Foto: Kobi Gideon / GPO / Handout / AFP / Profimedia
Novi broj od sutra u prodaji

Novi Radar otkriva šemu izvoza srpskog naoružanja u Izrael

2

Donosimo vam nove analize, saznanja, komentare i intervjue

Srbija možda nije jedina evropska zemlja koja izvozi naoružanje u Izrael, kako tvrdi njen predsednik, ali je sigurno jedina čiji se šef države time javno hvali. Uprkos svim pozivima za potpuni prekid isporuka naoružanja, Srbija je za 21 mesec trajanja rata isporučila naoružanje Izraelu vredno ukupno oko 100 miliona evra, prema ugovorima u koje je Radar imao uvid. Izvoz naoružanja iz Srbije u Izrael za 21 mesec od početka rata povećan je za neverovatnih 1.778 odsto u odnosu na isto toliko dug period pre rata, saznali su naši novinari, a o tome ko je sve zarađuje na masakru pročitajte u Radaru.

Čitaocima smo pružili i uvide u svojevrsnu igru prestola koja se vodi oko mesta najvažnijih tužilačkih fotelja, koje godinama unazad zauzimaju u međuvremenu zaraćeni Nenad Stefanović i Zagorka Dolovac. Ko je u milosti vlasti, a ko ne, ko poverenje vlasti zaslužuje kršenjem zakona (i to kakvim!), a ko pokušava da ojača svoje pozicije pomoću međunarodnih i unutrašnjih saradnika… možete da pročitate u sutrašnjem izdanju.

Donosimo vam i nekoliko zanimljivih intervjua. Prvi je s poslanikom ZLF-a i docentom na Filozofskom fakultetu u Nišu Rastislavom Dinićem, koji je za Radar rekao da samo plaćeni i ucenjeni mogu da režim SNS-a brane nasiljem.

„Jasno je da niko od ‘lojalista’ ne sme da bude kažnjen za ono što je učinio u ime partije. Analiza Aleksandra Ivkovića iz Centra za savremene politike pomogla mi je da shvatim i zašto je tako. Naprednjačkom režimu očigledno preti osipanje tvrdog lojalističkog jezgra i oni moraju stalno da šalju poruke da su spremni na sve i da neće žrtvovati nikoga. To ih navodi na poteze koji utvrđuju lojalističku bazu, ali alijeniraju prosečnog birača: od crvenog srednjeg prsta, preko Ćacilenda i kukastih krstova, pa sve do ovih pomilovanja. Vučić sve manje nastupa kao glas razuma i stabilnosti, iznad aktuelnih podela i sukoba, a sve više kao ono što zaista jeste: vođa jednog kriminalnog klana“, rekao je za naš nedeljnik Dinić.

01 RGB4
Foto: Radar

Drugi važan razgovor vodili smo s nemačkim piscem Klemensom Majerom, koji je gostovao na 14. Beogradskom festivalu evropske književnosti, povodom njegovog novog romana Die Projektoren, koji i dalje nije preveden na srpski, ali koji se neposredno bavi i Jugoslavijom… ima više od hiljadu strana, zahtevao je zahvatanje iz magičnorealističkog, autofikcijskog i istorijskog diskursa, a okosnicu radnje, pored ostalog, čine filmovi o Vinetuu, poglavici Apača, snimljeni šezdesetih u jugoslovensko-nemačkoj produkciji.

Osvrnuli smo se i na Tompsonov koncert u Zagrebu, kao i na najskorija politička dešavanja u Srbiji, pa i na pitanje da li vlast čeka da mobilne blokade izmore studente i građane i da, ispod žita, raspiše vanredne parlamentarne izbore kada bi njoj odgovaralo…

Za Radar još govore i pišu Milan Milićević, Danica Popović, Teo Taraniš, Duško Lopandić, Srećko Đokić, Ana Martinoli…

Vaše mišljenje nam je važno!

Učestvujte u diskusiji na ovu temu, ili pročitajte šta naši čitaoci misle.

2 komentara
Poslednje izdanje