Posle trinaest godina u vlasti Novak Nedić je otišao tiho sa javnih funkcija. Za sada nije pušten niz vodu iako je godinama povezivan sa huliganima i mafijašima. U vreme kada Aleksandar Vučić pokušava da zadrži vlast kršeći sve moralne i pravne principe, neophodan mu je i svaki „lojalista“, a naročito onaj koji mu je bio blizak saradnik i jedan od važnijih operativaca. Obrazloženje iznenadnog odlaska Nedića u aprilu 2025. sa mesta generalnog sekretara Vlade i prethodno sa mesta predsednika Nadzornog odbora JP Službeni glasnik, na koje je opet postavljen dve nedelje pre razrešenja, nije dato. Srpski istražitelji su nezvanično govorili da su stigle nove Skaj komunikacije.

O tome nema pouzdanih informacija, ali ima sumnji da je i Nedić tako komunicirao. Tužilaštvo za organizovani kriminal koje treba da utvrdi sve aktere Skaj komunikacije, poveže ih sa inkriminišućim događajima i sve to pretoči u optužnicu, sada se nalazi na udaru poljuljane Vučićeve autoritarne vlasti. Prebacivanje Nedića u advokaturu može biti logično s obzirom na njegov profesionalni poziv, ali je sinhronizovano sa Vučićevim pokušajem da i u advokaturi pravi 2.0 izvrnutu sliku. Na Pinku je najavio: „Da obradujem narod, uskoro će doći do izmena zakona (o advokaturi) gde će biti moguće da 10, 15 odsto članova advokatske komore osnivaju svoje komore.“
Od očeve advokatske kancelarije do generalnog sekretara Vlade
Možda će i ove Vučićeve reči odneti vetar u zaborav, kao i mnoge pre toga. Na primer one posle hapšenja grupe Veljka Belivuka, početkom februara 2021, za koju je Nedić bio vezan. Zaboravljene su i reči advokata i poslanika SNS-a Vladimira Đukanovića. Naprednjački jastreb i tada predsednik skupštinskog Odbora za pravosuđe Đukanović u otvorenom pismu Vučiću je napisao: „Predsedniče, da se ne lažemo više, istina je da banda Veljka Belivuka nije mogla da radi sve to što je radila, a da nije imala ozbiljnu logistiku naših ljudi. Da, ljudi iz naše stranke.“ Nije otkrio na koga misli od stranačkih funkcionera, ali je to suzio navodom: „Toj policiji je neki političar morao da naredi da pruža tu logistiku.“ Vučić je reagujući na to rekao: „Mogu da vam kažem da sam siguran da će biti i više nego što je uobičajeno uhapšenih najviših nosilaca državne vlasti.“ Do danas zbog toga niko od nosilaca vlasti nije ni saslušan, a kamoli procesuiran. Nakon što su Belivuk i drugi vođa grupe Marko Miljković sredinom 2021. tvrdili u svojoj odbrani da su se viđali sa Vučićem, i da su angažovani prilikom rušenja u Savamali, predsednik je to odbacio i najavio da će ići na poligraf. Ali ni to se nije desilo.
Umesto da je pod istragom, Novak Nedić je javno predvodio huligane na naprednjačkim kontramitinzima i skupovima, o čemu svedoče fotografije i video-snimci
Nedić se na sumnje za povezanost sa tom grupom, koje su prvi put izražene aprila 2016, do sada „branio ćutanjem“. Njegova moć, pojava ove grupe i njeno jačanje išle su sa Vučićevim učvršćivanjem na vlasti. Dok je bio prvi potpredsednik Vlade, Nedić je bio prvi zamenik generalnog sekretara Vlade. On je sin advokata Vojislava Nedića, čije je pristupanje SNS-u 2010. saopštio Vučić. Nedić junior je pre državnih zaduženja radio u advokatskoj kancelariji oca u kojoj je i sada prijavljen. Kada su naprednjaci 2014. uzeli apsolutnu vlast, a Vučić postao premijer, za generalnog sekretara Vlade biva imenovan Novak Nedić.
Tada se i završava instaliranje grupe Janjičari na Partizanov jug, a naziv su dobili jer su prethodno bili navijači drugih klubova. Oba Nedića su bila u FK Partizan. Novak i tokom 2014, kao član Upravnog odbora, a Vojislav kao potpredsednik kluba do 2016. Janjičare je tada predvodio Aleksandar Stanković – Sale Mutavi, a uz njega su bili Aleksandar Vidojević – Aca Rošavi, Veljko Belivuk i Nenad Vučković, pripadnik vojske, a kasnije policije kao glavni koordinator Žandarmerije. Stanković je ubijen oktobra 2016. Zanimljivo je da mu je 12 puta odlagan odlazak u zatvor po pravosnažnoj presudi da je predvodio grupu dilera droge. Žandar Vučković je ubrzo posle ubistva Stankovića prestao da se pojavljuje na tribinama, ali je i dalje zadržao funkciju u policiji. Vidojević se povukao sa tribina od kada se u javnosti pročulo da druguje sa Danilom Vučićem, punoletnim sinom predsednika Srbije, o čemu svedoče i njihove brojne zajedničke fotografije. I Nedić je fotografisan sa Vidojevićem na predizbornom mitingu SNS-a decembra 2023. u Beogradskoj areni, a poslednji put na svadbi ovog vođe navijača juna 2025, na kojoj je bio i Danilo Vučić.
Nakon što je ova grupa počela da kontroliše tribine krajem 2014. u upravu FK Partizan u ime navijača na predlog Nedića bivaju imenovani žandar Vučković i pripadnik BIA Goran Colić. Ovaj pripadnik BIA je imao važne zadatke te iste 2014. bio je sa Darkom Šarićem u avionu kada se predao i sedeo je iza Vojislava Šešelja kada se vraćao iz Haga sa odsluženja kazne za ratne zločine, a kasnije je jedno vreme bio i šef Službe unutrašnje kontrole MUP-a. Nediću tada nije smetala ni prijava iz maja 2014. za seksualno uznemiravanje. Funkcionerka Komisije za hartije od vrednosti L. J. optužila ga je za seksualno uznemiravanje u pismu koje je poslala svojim saradnicima, ali nije podneta krivična prijava.

Za povezanost Nedića i Janjičara čulo se aprila 2016, kada je privremeno rukovodstvo FK Partizan iznelo teške optužbe nakon što ih je grupa navijača gađala jajima na tribinama. Saopštili su da je gađanje „učinjeno po nalogu generalnog sekretara Vlade Republike Srbije Novaka Nedića i jednog od vođa navijača Nenada Vučkovića, inače aktivnog vojnog lica“. U ovom saopštenju su naveli da „Nedić i Vučković nastoje da prošire atmosferu straha, javnog linča, da nečasno i primitivno spreče održavanje legalno sazvane vanredne Skupštine… Zna Novak Nedić, čelnik ove osovine straha i prinude, da mu je legalna Skupština jedina i poslednja brana da kao generalni sekretar Vlade Srbije dovodi i smenjuje trenere, dovodi i prodaje igrače, utiče na sastav tima, dovodi vođu navijača na sednice organa kluba da odlučuju o kapitalnim pitanjima“.
Tužilaštvo za organizovani kriminal koje treba da utvrdi sve aktere Skaj komunikacije, poveže ih sa inkriminišućim događajima i sve to pretoči u optužnicu sada se nalazi na udaru poljuljane Vučićeve autoritarne vlasti
Ubrzo nakon toga Stanković, Belivuk i Darko Ristić pred kamerama napadaju tadašnjeg direktora FK Partizan Miloša Vazuru i prebijaju njegove saradnike. Tada premijer Vučić praktično unapred abolira Stankovića rečima da nikog nije dotakao, a Belivuk i Ristić dobijaju uslovne kazne. Na isti način kako je nasiljem preuzela tribinu, ova grupa je druge navijače Partizana sprečavala da uzvikuju parole protiv Vučića i vlasti sve do hapšenja Belivuka, koji je pre toga grupu preimenovao u Principe. Koliko je Belivuk bio važan vlastima otkriva njegova komunikacija tokom 2016. nakon ubistva Stankovića sa žandarom Vučkovićem u kojoj spominju „glavnog šefa“, „šefa“, „Andreja“ i „ministra“, koji su za policiju neidentifikovani. A utvrdili su da se spominjanje „Dijane“ i „D“ odnosi na Dijanu Hrkalović, koja je prvostepeno osuđena na 16 meseci između ostalog i zbog skrivanja Belivukove komunikacije. Međutim, čak ni ona nije puštena niz vodu, a i dalje javno podržava Vučića.
Podrška „janjičarima“ i članska karta Crvene zvezde
Veze Novaka Nedića sa Janjičarima potvrdilo je otkriće KRIK-a nakon što je februara 2017. Vojni sindikat, predvođen Novicom Antićem, podneo krivičnu prijavu protiv oficira kasarne „Rastko Nemanjić“ kod Pančeva. Optužili su ih da su Stankoviću i Belivuku, kao i Vučkoviću, ali i Nediću, omogućili da koristeći oružje i municiju Vojske vežbaju pucanje tokom 2016. Međutim, tužilaštvo je odbilo ovu prijavu, jer su nestali dokazi – presnimljene su trake sa sigurnosnih kamera, a iz dnevnika rada gde su upisane osobe koje dolaze u kasarnu iscepane su stranice. Nakon što je ubijen Stanković u sačekuši oktobra 2016, Vučković je u policiji priznao da je uništio njegove telefone, ali nije snosio posledice. Nedić je sa celim tim društvom bio na sahrani Stankovića.

Službena beleška policije od 11. oktobra 2018. upućuje i da je Nedić održavao kontakt i sa Belivukom kada je on nakon ubistva Stankovića preuzeo vođenje grupe i preimenovao je u Pricipe. U belešci se citira vlasnik kluba Komitet Vladimir Mačar, u koji su šest dana pre pisanja beleške upali Principi. On kaže da ga je posle toga zvao Nedić da sve zataška i uputio ga na Belivuka. Sekretar Vlade se nagodio sa vlasnikom kluba da mu napadači nadoknade štetu, a da on zauzvrat povuče izjavu protiv njih, piše u službenoj belešci MUP-a. Nedić je, kako je ispričao Mačar policiji, istakao da lično garantuje da će dogovor biti poštovan i da više nikad neće imati problema sa navijačima, a potom mu je zakazao susret sa Belivukom. Iako je vlasnik tog kluba insistirao, Nedić je odbio da pođe s njim na taj sastanak jer je „situacija vruća“ i ne bi valjalo da bude viđen sa Belivukom koji je tada bio optužen za ubistvo Vlastimira Miloševića. Mačar se sastao sa Belivukom i nakon toga nije napadače prepoznao na suđenju. Postupkom za upad u Komitet su obuhvaćeni Aleksandar Vidojević – Aca Rošavi, prijatelj Danila Vučića i Novaka Nedića, kao i Boris Karapandžić, koji je kasnije optužen i sa Belivukom. Na fotografiji srpskih navijača sa svetskog prvenstva u fudbalu 2018. u Rusiji, Asošijeted presa, vide se u istom društvu Danilo Vučić, Vidojević i Karapandžić.
Novak Nedić, samo zbog do sada poznatih činjenica, bio bi jedan od važnih subjekata istraga. Međutim, Vučić najavljuje pravosuđe i advokate 2.0
Ova beleška je bila upućena i inspektoru Dejanu Joviću koji je uhapsio Belivuka zbog ubistva Vlastimira Miloševića početkom 2018, ali je krajem te godine ovaj policajac doživeo progon. Takođe u postupku za ubistvo Miloševića tokom 2018. i kasnije među Belivukovim advokatima je bio i Vladimir Lučić iz advokatske kancelarije Nedić koju vodi Vojislav Nedić. Belivuk je pravosnažno oslobođen marta 2019. nakon što su veštaci tokom suđenja promenili nalaz DNK-a. Zanimljivo je da neka veštačenja Belivukovih telefona, poziva i poruka koje je razmenjivao, nisu izvedena do kraja ovog postupka. Čak i za ona koja su izvedena istražitelji nisu identifikovali njegove sagovornike. Tako se konstatuje da se čuo sa izvesnim Vučkom, što je bio nadimak žandara Nenada Vučkovića.

Janjičari, kako im i ime govori, bili su prilično neobična skupina sastavljena od navijača drugih klubova koji su iznenada i istovremeno „zavoleli“ Partizan, a imali su podršku Nedića, pripadnika BIA Colića i žandara Vučkovića. Tako je Stanković bio navijač Zvezde, a Belivuk Rada. Tu „janjičarsku“ osobinu je pokazao i Novak Nedić 2019, kada je putovao sa rukovodstvom FK Crvene zvezde u Helsinki na utakmicu kvalifikacija za Ligu šampiona. Zatim se te godine učlanio u Zvezdu, da bi se ubrzo iščlanio, nakon što su navijači protestovali, a ovaj klub je izdao nevešto saopštenje bez objašnjenja odakle on u avionu sa rukovodstvom. Saopštili su: „FK Crvena zvezda obaveštava javnost da se Novak Nedić samoinicijativno učlanio u naš klub. Iako su podaci naših članova nedostupni javnosti, zbog specifične situacije proverili smo pomenutu informaciju koja se ispostavila tačnom. Kontaktirali smo Novaka Nedića koji je odmah odlučio da se iščlani iz kluba. Ovim je stavljena tačka na sve buduće spekulacije na tu temu.“ Kakve su motive Nedić i Janjičari imali da menjaju klubove može se samo naslutiti. Prema istraživanju CINS-a Nedić je bio povezan sa Dejanom Grgićem, jednim od čelnika International Sports Office, firme koja je zastupala perspektivne fudbalere Partizana. CINS zaključuje da je ova firma postala aktivna od kada su funkcioneri Partizana postali Novak Nedić i njegov otac Vojislav Nedić.
Tiho povlačenje
Da je Novak Nedić održavao kontakte i sa drugim osobama iz kriminalnog miljea, na čijem su tragu i nezvanične priče o predaji nove Skaj komunikacije povrđuje i otkriće KRIK-a. Oni su objavili izveštaj francuske policije sa fotografijama gde se vidi da se Nedić u više navrata susretao sa Branimirom Vujovićem, srpskim državljaninom. Vujović je uhapšen u velikoj akciji policije Francuske zbog sumnje da je učestvovao u švercu droge i pranju novca. Nedić se sa Vujovićem, prema tim dokumentima, sastao u maju 2022, a tom susretu je prisustvovao i blizak saradnik Filipa Koraća. Nedićev račun u hotelu od pet zvezdica Eden Roc u mestu Antib na Azurnoj obali od 51.000 evra platio je Vujović, piše u dokumentu. Nedić je preko posrednika za KRIK tada rekao da je u Francuskoj dva, tri puta bio gost Gorana Đokovića, strica tenisera Novaka Đokovića. Rekao je da poznaje Vujovića, ali da nisu tačne tvrdnje francuskih organa da mu je on platio hotelski račun, te da je jedino što je platio – ručak.

Umesto da je pod istragom, Novak Nedić je javno predvodio huligane na naprednjačkim kontramitinzima i skupovima o čemu svedoče fotografije i video-snimci. Nema podataka i da Nedić više nije član Glavnog i Izvršnog odbora SNS-a, a pre svega čovek od Vučićevog poverenja. Za razliku od Nebojše Stefanovića i Dijane Hrkalović koji su kratko provlačeni kroz tabloide, on je tiho, za sada, otišao sa javnih funkcija. Njegov otac Vojislav Nedić je i dalje jedan od troje suvlasnika investicionog fonda Vista Rica, registrovanog od novembra 2023. Suvlasnik sa 50 odsto je Tatjana Vukić, bliska saradnica braće Aleksandra i Andreja Vučića, a osim starijeg Nedića 25 odsto vlasništva ima i Srđan Davidović. Da je ovaj fond vezan za naprednjake i predstavlja njihov važan poslovni poduhvat potvrdila je i Irena Vujović, nekadašnja ministarka zaštite životne sredine. Ona je prijavila u svojoj imovinskoj karti da ima osam akcija Vista Rica, čiju vrednost procenjuje na sto hiljada dinara. Vujović je inače supruga Ninoslava Cmolića, načelnika Uprave kriminalističke policije, koji bi trebalo da sprovodi sve najvažnije istrage o visokoj korupciji i organizovanom kriminalu.
Advokat Novak Nedić, samo zbog do sada poznatih činjenica, bio bi jedan od važnih subjekata takvih istraga. Međutim, Vučić najavljuje pravosuđe i advokate 2.0.