Vlast čini sve da relativizuje i sakrije poruku nezadovoljnih građana da za zločin u Novom Sadu, u kojem je stradalo 14 ljudi, postoji nesumnjiva politička i krivična odgovornost režima. Građani nisu poverovali u zaklinjanje vlasti da „nema zaštićenih“, jer do odlaska ovog broja Radara u štampu niko nije osumnjičen, a ni igrokaz sa ostavkom ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Gorana Vesića nije zaustavio nezadovoljstvo. Usledio je jedan od najmasovnijih protesta u Novom Sadu 5. novembra, a SNS je odgovorio posežući za mehanizmom koji je već primenjivao – angažovanjem huligana, i što je još opasnije, zloupotrebom institucija – MUP-a, tužilaštva i suda. Policija je umesto huligana hapsila nedužne građane i opozicionare, tužilaštvo je, takođe, zaobilazilo huligane i tražilo pritvor za nedužne, a sud je urgentno određivao pritvor. Bivšem potpredsedniku pokrajinske vlade Goranu Ješiću nije pomoglo ni što su njegovo hapšenje zabeležile kamere, a na snimku se jasno vidi da samo jedan policajac u civilu tek naknadno vadi značku i identifikuje se. Tužilaštvo je pokrenulo postupak protiv Ješića, a sud mu je odredio pritvor.
Izvođači prljavih radova
Kandidata za izvođače prljavih radova u Novom Sadu ima mnogo. Profesionalni mediji kao i opozicioni političari izveštavali su više puta o huliganima, nasilnim grupama, kontroverznim biznismenima sa kriminalnim dosijeima, kao što su Zvonko Veselinović, Marko Bosanac Boske, Slobodan Milutinović Snajper, nedavno uhapšen u Španiji, i Goran Kovačević Goranac koji je sada izgleda u nemilosti vlasti. Tu su i udruženja u službi naprednjaka kao što je Srpska Sparta iz Pančeva. Na kraju, tu su sa svima povezani moćni funkcioneri režima poput sadašnjeg premijera Miloša Vučevića i potpredsednika Izvršnog odbora SNS-a Branka Malovića. Disident naprednjaka i nekadašnji predsednik opštine Alibunar Predrag Belić još je 2019. govorio o uticaju u ovom području Andreja Vučića, brata predsednika Srbije, rekavši: „Ne postoji nijedan posao u javnom sektoru gde oni ne žele da uzmu procenat… Kako reagovati kada je prvi pretorijanac SNS Branko Malović, koji odgovara samo Andreju Vučiću, porobio sve institucije pa ne postoje više ni tužilaštvo, ni sud, ni policija, a od 2015. ne postoje ni organi stranke“.
Na društvenim mrežama pojavili su se video-snimci maskiranih nasilnika, koji pre protesta stoje pored prostorija SNS-a. Uostalom, i predsednik Vučić je došao u Novi Sad pre protesta, a ne naknadno kako je propagandna mašinerija javljala
Predstavnici opozicije, ali i građani su identifikovali na protestima 5. novembra pojedince bliske ovim strukturama SNS-a, pa je tako poslanica i potpredsednica SSP Marinika Tepić rekla da je bio prisutan formalni zastupnik Srpske Sparte i funkcioner SNS-a Zoran Rajačić Raja, koji je radio kao obezbeđenje u JKP Higijena Pančevo. Na mečeve i proslave Sparte dolazili su Andrej Vučić, Branko Malović i drugi naprednjački funkcioneri.
O vezama kontroverznih biznismena sa vlašću i njihovom nasilju govorili su i drugi iz opozicije, kao narodni poslanik i potpredsednik NPS Borislav Novaković koji je ranije rekao da Goran Kovačević Goranac, Marko Bosanac i Slobodan Milutinović Snajper „čine trio koji kupuje najviše glasova za SNS u Novom Sadu“, a optužio je premijera Vučevića za veze sa njima.
Ista matrica
Na protestima u Novom Sadu bilo je i gnevnih građana, pre svega mladih ljudi i neki od njih su bacili kamenice na prostorije SNS-a i Gradsku kuću, ali golim okom je bilo vidljivo da su motor nasilja organizovane grupe maskiranih momaka sa kapuljačama. Na društvenim mrežama pojavili su se video-snimci maskiranih nasilnika, koji pre protesta stoje pored prostorija SNS-a. Uostalom i predsednik Vučić je došao u Novi Sad pre protesta, a ne naknadno kako je propagandna mašinerija javljala.
Ovakav scenario vlasti, kada su huligani režima napadali demonstrante i novinare, viđan je godinama unazad. Povezanost je bila očita još od juna 2017, kada je održana inauguracija predsednika Vučića. KRIK je utvrdio da je jedan od nasilnika koji su tada napali novinare i građane bio Borko Aranitović, član ekipe ubijenog narko-dilera i vođe huligana Aleksandra Stankovića – Saleta Mutavog, koga je nasledio Veljko Belivuk. Aranitovića je SNS angažovao kao obezbeđenje. Insajder je identifikovao Marka Todorova, takođe navijača Partizana, koji je pretio njihovoj ekipi. Po sličnom principu, kao i sada posle protesta u Novom Sadu, nasilnici sa inauguracije imali su zaštitu tužilaštva koje je odbacilo prijavu uz apsurdno objašnjenje da su oni zapravo tako zaštitili novinare i građane.
Gotovo identičan „rukopis“ viđen je i decembra 2018. na izborima u Lučanima. Crta je podnela krivične prijave protiv odgovornih lica u više komunalnih preduzeća u Novom Sadu, Vršcu, Šidu i Pančevu, čija su vozila snimljena u Lučanima uoči i na dan izbora. Mnogi „spartanci“ formalno su radili u državnim preduzećima, kao i njihov zastupnik Zoran Rajević, a poslanica Tepić je svojevremeno navela da su optuženi pripadnici Belivukove grupe Vladimir Grek i Filip Jovanovski, u decembru 2020. zaposleni na neodređeno vreme u JKP Higijena u Pančevu.
Pripadnici Srpske Sparte viđeni su i marta 2019, kada su nezadovoljni građani okružili Predsedništvo. Postoji fotografija na kojoj se vidi kako među obezbeđenjem Predsedništva tada stoji i „spartanac“ Zoran Savić, koji je ranije drugovao sa vođama zemunskog klana Dušanom Spasojevićem i Miletom Lukovićem, o čemu takođe svedoči fotografija. Savić je kasnije bio povlašćen u sudu i tužilaštvu, jer je iz nelegalnog pištolja ranio čoveka, pa je prvo delo prekvalifikovano sa pokušaja ubistva na nanošenja povreda, a potom je uslovno osuđen.
Grupa nasilnih momaka sa kapuljačama i šalovima preko lica pojavila se i 5. aprila 2019. u Pančevu na protestima Jedan od pet miliona dok je govorio Veljko Mijailović, predsednik Policijskog sindikata Srbije i izazivala je nered. On je posle rekao: „Bili su naoružani, a niko od policajaca koji su obezbeđivali skup nije smeo da ih legitimiše.“
Kako reagovati kada je prvi pretorijanac SNS Branko Malović, koji odgovara samo Andreju Vučiću, porobio sve institucije pa ne postoje ni tužilaštvo, ni sud, ni policija, a od 2015. ne postoje ni organi stranke – ispričao je nekadašnji predsednik opštine Alibunar Predrag Belić
Veze policije i huligana primećene su naročito na julskim protestima 2020. ispred Skupštine Srbije u Beogradu. Tada su na obodima protesta policajci u civili motorolama komunicirali sa huliganima. Autor ovih redova je video i došao do prostorija – „šteka“, kod prolaza u Bezistanu u kome su bili između ostalog i „spartanci“. Četvorica policajaca u uniformi su odatle izašla trčeći. Policijske kordone su tada napadale grupice huligana, ali umesto da njih suzbiju, prvo su ispalili suzavce u mirne demonstrante, a zatim protiv njih upotrebili evidentno prekomernu silu, što su zabeležile kamere TV N1. I tada nisu hapšeni i pravosudno proganjani huligani, već studenti.
Takođe, protiv Marka Bosanca bila je podneta prijava zbog prebijanja demonstranta na protestu protiv Rio Tinta u Novom Sadu 4. decembra 2021. Novosadsko tužilaštvo je odbacilo prijavu 2023. i pored video-snimaka.
Slike poput onih sa protesta 5. novembra viđene su i krajem prošlog decembra u Beogradu, kada je opozicija protestovala zbog izborne krađe, a umesto huligana hapšeni su nedužni studenti. Tada je uvedena nastrana optužba „protivustavno delovanje“. Institucionalni progon aktivista viđen je širom Srbije i ovog leta nakon protesta protiv rudarenja litijuma.
Sukobi „biznismena“
Da su sva naprednjačka krila iz severne pokrajine, ono političko i ono gde su kontroverzni biznismeni, huligani i „spartanci“, važan deo SNS mašinerije govori i da je uticajni vojvođanski kadar Damir Zobenica bio zadužen za unutarstranačke izbore u Nišu na kojima je došlo do oštrih podela naprednjaka. Iako vojvođanske naprednjačke struje bije glas da su efikasne, pa su zato delovale širom Srbije, bilo je podela i sukoba i kod njih. Branka Malovića su svojevremeno poslanici opozicije optuživali da je šamarao gradonačelnicu Vršca Draganu Mitrović, jer se oglušila o stranačku disciplinu u slučaju sukoba sa jednim privrednikom. Najvažniji unutarstranački sukob političkog krila završio se tako što je Miloš Vučević potpuno skrajnuo Igora Mirovića i njegove kadrove. Mnogo vatreniji sukob, bukvalno sa pucanjem i eksplozivom, dogodio se sa kontroverznim biznismenima Goranom Kovačevićem Gorancem i Slobodanom Milutinovićem Snajperom, koji su bili povezani i poslovno sa vlašću.
Upravo se firme koje su kontrolisali Marko Bosanac i Goran Kovačević Goranac dobijale poslove na državnim tenderima u Novom Sadu dok je Vučević bio gradonačelnik. Tako su firme Marka Bosanca samo u prvoj polovini 2022, kao deo konzorcijuma, sa javno-komunalnim preduzećima Novog Sada sklopile najmanje 22 ugovora vredna oko pola milijarde dinara. Informaciju da je EPS njegovoj firmi dodelio posao čitanja brojila u čitavoj Srbiji, prvi je saopštio predsednik NPS Miroslav Aleksić. Prema dostupnim dokumentima za sada je reč o poslu vrednom oko 40 miliona evra. Aleksić je rekao da iza firme Montop iz Novog Sada, koja je dobila posao, zapravo stoji Zvonko Veselinović, kontroverzni biznismen sa Kosova.
Portal 021 objavio je 2021. da je firma Suuniko solutions, sa sedištem u Veterniku koju je 2018. osnovao Niko Uskoković, šurak Gorana Kovačevića Goranca, dobila posao rekonstrukcije parkirališta na delu novosadskog Bulevara oslobođenja, vredan 16 miliona dinara bez PDV-a. Kovačević i njegov rođak Uskoković su ranije osuđivani zbog dilovanja droge.
Snajper kod gradonačelnika
Osuđivani narko-diler Slobodan Milutinović Snajper, koji je aprila 2024. uhapšen u Madridu, bio je poslovno povezan sa vlašću kroz sport. Bio je vođa navijača FK Vojvodina, a jedno vreme je bio i u Upravnom odboru tog fudbalskog kluba. Dok je bio na čelu FK Kabel iz Novog Sada ugostio ga je zvanično tadašnji gradonačelnik Vučević u Gradskoj kući, o čemu svedoči i fotografija. Ispod njegovog džipa detoniran je eksploziv februara 2020. Pobegao je iz kućnog pritvora sa nanogvicom maja 2023, gde je bio zbog optužbi za nasilničko ponašanje.
Firme Marka Bosanca, dok je Vučević završavao gradonačelnički mandat, samo u prvoj polovini 2022, kao deo konzorcijuma, sa javno-komunalnim preduzećima Novog Sada sklopile najmanje 22 ugovora vredna oko pola milijarde dinara
O dinamičnim dešavanjima na novosadskoj kriminalnoj sceni svedoče i hapšenja i suđenja u Specijalnom sudu za organizovani kriminal dvojici šefova policije tog grada, Miloradu Šušnjiću i Slobodanu Malešiću. Šušnjić se tereti da je sa nekadašnjom državnom sekretarkom MUP-a Dijanom Hrkalović stopirao istrage protiv kriminalaca, a u pokrajini je optužen za prikrivanje tuče navijača u Kaću 2019.
U slučaju generala Malešića, optuženog za zloupotrebu službenog položaja, posebno je interesantno njegovo dopisivanje neposredno pre hapšenja preko aplikacije Votsap. Zbog tih dokaza mu se ne sudi, niti su oni bili predmet istrage. U optužnici se samo citira šta je pisao Andreju Vučiću, prepiska sa Milošem Vučevićem, kao i sa Zvonkom Veselinovićem. Među dokazima je i policijski izveštaj gde se navodi gde se sastajao sa Veselinovićem i kako ga je savetovao da ne govori da su u njegovom obezbeđenju žandari. U dokazima je izveštaj da je jedna od firmi Marka Bosanca svakog meseca Malešićevom starijem sinu plaćala 130.000 dinara, sa navodnim obrazloženjem da je to stipendija za studije u Sloveniji.
Ova politička, institucionalna i kriminalna hobotnica je možda odgovorna i za smrt 14 ljudi u Novom Sadu. Uostalom da se tu nešto krije svedoči i činjenica da je prema prvim podacima odmah posle novosadskih protesta 5. novembra uhapšeno 14 ljudi, dok za stradanje 14 ljudi nakon obrušavanja nadstrešnice još niko nije osumnjičen ni priveden.