Lovcenacfoto Filip Kraincanic Radar 4 copy copy
Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs
Socijalna „zaštita“

S detetom kao sa predmetom

12

Primer šestogodišnjaka na hraniteljskom smeštaju u Lovćencu svedočanstvo je lošeg rada socijalnih službi

Drama u hraniteljskoj porodici Mihajlović iz Lovćenca, iz dana u dan se zahuktava: Centar za socijalni rad Palilula nastoji nedozvoljenim sredstvima da izmesti šestogodišnjeg Martina iz domaćinstva gde boravi od svoje nepune godine.

„Voditeljka slučaja Milana Milanović u prošli petak me je pozvala i pripretila mi nalogom zaštitnika građana Zorana Pašalića kojim se navodno nalaže da se Martin uputi u drugu hraniteljsku porodicu“, kaže hraniteljka Ljiljana Mihajlović.

Neizvestan put

Čitaoci Radara Martina se sećaju iz teksta koji je objavljen na našem sajtu 21. aprila. Njegov slučaj je zamršen, u isto vreme i tragičan, jer je ostavljen u Centru za zaštitu odojčadi, dece i omladine u Zvečanskoj, odakle je sa 10 meseci prebačen na program hraniteljstva.

Potpadanje pod ingerenciju Palilule vezano je za adresu Martinove biološke majke, dok je Centar za socijalni rad Mali Iđoš odgovoran za rad hraniteljke, budući da je Lovćenac na ovoj teritoriji.

Stigavši na hraniteljski smeštaj, dete je bilo zdravstveno zapušteno, sa velikim hematomom na glavi i uočljivo neuhranjen. Uz mnogo truda i ljubavi, brzo je uhvatio korak sa svojim vršnjacima. Međutim, njegov dalji put bio je neizvestan

Stigavši na hraniteljski smeštaj, dete je bilo zdravstveno zapušteno, sa velikim hematomom na glavi i uočljivo neuhranjen. Uz mnogo truda i ljubavi, brzo je uhvatio korak sa svojim vršnjacima.

Međutim, njegov dalji put bio je neizvestan, jer ga se biološka majka nije zvanično odrekla, te i dalje nema pravo da uđe u proces usvojenja, kako su Ljiljani objasnili zaposleni u palilulskom Centru. Stoga su mu skovali još mučniju sudbinu, smeštaj u Dečijem selu u Sremskoj Kamenici, pa se hraniteljka pitala „da li je pribegavanje domu zatvorenog tipa – u najboljem interesu deteta“.

„Taj papir nisam htela da potpišem, kad je po Martina došla direktorka Centra iz Iđoša, Lana Vujić Kosednar, u septembru 2022. Iz osvete, oduzeli su mi bebicu, takođe na hraniteljstvu, i pokrenut je postupak da mi se oduzme hraniteljska licenca“, kaže Ljiljana.

Lovcenacfoto Filip Kraincanic Radar 10 copy
Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

„Direktorka Vujić Kosednar otvoreno mi je rekla da su poslednje uradili jer im nisam ‚poklonila poverenje‘ i bebu predala bez uručenog rešenja“, ona objašnjava.

Kažnjavajući Ljiljanu, zaduženi da štite najbolji interes deteta, kazniće upravo dete, iako sa dijagnozom poremećaja u ponašanju. „One njime manipulišu kao da je predmet“, izričita je hraniteljka.

Niz kršenja zakona

Njen status još nije promenjen, smatra, s obzirom da je tužba koju je podnela protiv službenica Centra, a povodom lišavanja dozvole, još nije rešena na Upravnom sudu, nakon koga slede i instance Kasacioninog i Ustavnog.

Ne mareći za valjanost postupka, Milanović se zaista pojavila u domu Mihajlovića, u ponedeljak, 9. septembra. Ni tada Ljiljani nije htela da uruči dokument po kome Martin treba da bude izmešten, jedva dozvoljavajući da ga i na blic pogleda.

„Tu je stajala samo jedna rečenica, navodno Pašalićeva, na papiru sa nekakvim pečatom. Docnije smo proverili i saznali da zaštitnik građana em nema takva ovlašćenja, em nije ni upoznat sa razvojem situacije, jer je već neko vreme u inostranstvu“, kaže Ljiljana.

Ipak je Martin odveden na dva sata, kako bi se prilagodio novim hraniteljima. „Usput su mu službenice Centra svašta naobećavale, u skladu s tim šta su iz deteta iščačkale. Tako su urušile moj petogodišnji trud na vaspitanju deteta sa posebnim potrebama“, naša sagovornica je ozlojeđena.

Možda je Milanović verovala da će Ljiljanu da umiri time što joj je na ruke donela jedanaestomesečnu svotu na ime tuđe nege i pomoći, koju joj nije blagovremeno uplaćivala, već čuvala u kešu. Iako je i ovo protivzakonito.

U skladu sa zakonom nije ni rešenje o oduzimanju hraniteljske licence, Ljiljani takođe uručeno ovom prilikom. Slično je i sa nastavkom postupka prilagođavanja, pa je dete već sutradan, ponovo odvedeno kod novih hranitelja. S njima je pošla i Ljiljana, ali videvši da „potucanje“ ne prija Martinu, prenula se i angažovala advokate.

Možda je Milanović verovala da će Ljiljanu da umiri time što joj je na ruke donela jedanaestomesečnu svotu na ime tuđe nege i pomoći, koju joj nije blagovremeno uplaćivala, već čuvala u kešu. Iako je i ovo protivzakonito

Kako nalog postane preporuka

Advokati su i sačekali tim sa Palilule, u sredu ujutru. Na njihovo insistiranje da vide Pašalićev nalog, Milanović je priznala da se radi o preporuci, iako ni to ne spada u ingerencije zaštitnika građana.

„Kako ni ona, ni prisutna supervizorka nisu ponele ni svoje iskaznice, advokati su im objasnili da Martina ne smeju da predaju, jer bi to bilo kao da je dat nekom sa ulice“, Ljiljana nastavlja.

Na rastanku, Milanović je izjavila da hraniteljka svojim postupcima, a posebno obraćanjem novinarima, „samo sebe dublje ukopava“. Kao da nema prava da angažuje advokate i od sistema zašiti i dete i sebe.

„Tražile su i da vide Martina, ali on je bio u svojoj sobi da ne bi slušao naš neprijatan razgovor, što sam im i objasnila. Ipak su odmah pozvale policiju, navodno uplašene za dete. Kad su svi zajedno došli ponovo, mogli su da vide da je dečak živ, zdrav i dobro zbrinut“, navodi hraniteljka.

Lovcenacfoto Filip Kraincanic Radar 18 copy
Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

Od manipulativnih izjava socijalnih radnica, ona izdvaja i napomenu da novi hranitelji „neće morati da Martina vode kod defektologa tako često kao što je Ljiljana činila“, premda je dinamiku procenio detetov psihijatar. Defektologa su Mihajlovići plaćali iz vlastitog džepa, što su im nadležni konačno nadoknadili, predajući im pomenuti novac na nelegalan način.

Uz podršku defektologa, dečakova neverovatna energija lakše se kanalisala. Usmeren na sportske aktivnosti, Martin je postizao znatne uspehe u košarci i karateu, pravilno se razvijajući. Razvitak bi bio još uspešniji da dečak nije praktično izbačen iz vrtića, te iste 2022, a pod obrazloženjem vaspitačice Tanje Jovanović, da je mališa „opasan po život osoblja“.

Uz podršku defektologa, dečakova neverovatna energija lakše se kanalisala. Usmeren na sportske aktivnosti, Martin je postizao znatne uspehe u košarci i karateu, pravilno se razvijajući. Razvitak bi bio još uspešniji da dečak nije praktično izbačen iz vrtića

„Kako se onda nisu plašili za život novih hranitelja, posebno što se Martin sporo adaptira. Uostalom, kako dete od par godina može bilo koga životno da ugrozi, i kako je u našoj kući izrazito pitom i druželjubiv“, pita se naša sagovornica.

Linija manjeg otpora

Da bi se dete sa smetnjama u razvoju prilagodilo kolektivu, nužno je primeniti Individualni obrazovni plan (IOP), što je hraniteljka zahtevala, a nadležnim u vrtiću bilo previše komplikovano. Lakše im je bilo da problem preusmere na drugu adresu, a konačno, na Dom u Kamenici.

Takvu nameru, prihvaćenu od viših instanci, prolongirali su napisi u medijima, čime se Ljiljana poslužila, povlačeći poslednji adut. „Nema kome nisam pisala, od Ministarstva za brigu o porodici i demografiju, do predsednika Vučiča, i to po ko zna koliko puta. Kako su se o moje mejlove oglušili, nije mi ništa drugo preostalo no da pozovem novinare“, ona ističe.

Preduzimljiv je bio jedino Pašalić, „sređujući“ i Martinov upis u predškolsku ustanovu, ako je verovati socijalnim radnicama sa Palilule. „Što bi on u tome posredovao, kad je pohađanje predškolskog programa zakonska obaveza“, primećuje Ljiljana.

U slične, sumnjive radnje spada i pokušaj da se Mihajlovići zavade, prilikom dolaska nadležnih u njihov dom, još u ponedeljak.

Lovcenacfoto Filip Kraincanic Radar 7 copy
Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

„Milanović me je pitala da li nameravam da se s njima borim do kraja života, a na moj potvrdan odgovor je izjavila da joj se čini da se sa ovim moj suprug ne slaže, želeći očito da tako poseje seme razdora“, naglašava Ljiljana.

Da bi je zastrašila, voditeljka slučaja pozvala je i višeg savetnika Ministarstva Vukotu Vlahovića, koji je svojoj podređenoj i predložio da se obrati policiji, kako je hraniteljka shvatila. O „nalogu“ ili „preporuci“ ombudsmana nisu razgovarali, što dovoljno kazuje o mutnim operacijama državnih činovnika.

Martinov primer tako može biti svedočanstvo upitnog rada socijalnih službi, preslikano svuda po Srbiji. Jer, i neko sasvim neuk lako bi zaključio da se dete ugrožava nepotrebnim seljakanjem, a naročito smeštajem u dom, gde će mu neophodna pažnja biti uskraćena, s obzirom na broj korisnika.

Pa gde je tu „najbolji interes deteta“, za koji se država navodno zalaže?

Sa strane gledajući, nemoguće je da se zaključi zašto su se nadležni obrušili na Ljiljanu, dovodeći u poseban rizik upravo njenog štićenika. I uprkos tome što je Mihajlović smatrana „najboljom hraniteljicom“ na opštini Mali Iđoš.

„Nešto se maliciozno iza toga valja“, podozreva naša sagovornica. Šta tačno, ne da se razabrati umom običnog građana, pa ni advokatskim, budući da živimo sistemsko ludilo.

Vaše mišljenje nam je važno!

Učestvujte u diskusiji na ovu temu, ili pročitajte šta naši čitaoci misle.

12 komentara
Poslednje izdanje