Sednica Konferencije univerziteta Srbije (KONUS) prekinuta je danas pre nego što je na red stiglo izjašnjavanje o izboru rektora Univerziteta u Novom Sadu Dejana Madića za potpredsednika KONUS-a. Za razliku od tribina na kojima je tema bila izmena prosvetnih zakona, razlog za njeno odlaganje na neodređeno vreme nije bio ni upad pobunjenih studenata ni bojazan da bi toga moglo da dođe, pošto je sednica – mimo običaja i bez ponuđenog obrazloženja – trebala da se održi onlajn, preko platforme Zoom.
Zvanično, sednica je prekinuta usled zadržavanja predsednika KONUS-a Vladana Đokića na sastanku u Ministarstvu prosvete. Nije poznato kako je došlo do preklapanja termina (sednica nije bila iznenada zakazana), a nezvanično je time samo maskirano generalno odsustvo kvoruma. Uzrok naprasne „nezainteresovanosti“ možda leži u činjenici da je nakon pisanja Radara o Madićevoj kandidaturi, reagovala i Mreža akademske solidarnosti i angažovanosti (MASA) i istakla da predlog dolazi u trenutku kada profesori i studenti u Novom Sadu traže njegovu ostavku.
Uz podsećanje da je prilikom izbora na rektorsku funkciju u svojoj bibliografiji naveo i reference istoimenog kolege sa Univerziteta u Nišu, kao i da je suprotno propisima organizovao izbore za Studentski parlament Filozofskog fakulteta u zgradi rektorata, čime je omogućio da se novi saziv izabere uz podršku tačno deset studenata, zaključili su da je nedopustivo da „osoba sa istorijom neakademskog i nemoralnog ponašanja i kršenja propisa sopstvene institucije bude izabrana na predsedavajuće pozicije u visokom telu kakvo je KONUS, te da ovakav čin favorizovanja poslušnih i bahatih pojedinaca vodi daljem urušavanju integriteta akademske zajednice“.
Neposredan povod za traženje ostavke Dejana Madića predstavljalo je saopštenje rektorata (isprva objavljenog u tabloidima, a tek naknadno na sajtu Univerziteta, što je dodatno izrevoltiralo profesore i studente) u kome je uprkos poslovičnog pominjanja zajedničkog cilja „da se svaka nesreća ili incident temeljno istraže i da nadležni organi profesionalno i odgovorno obavljaju svoj posao“, izneta i eksplicitna osuda blokada.
„Svaki oblik nasilja ili blokade rada fakulteta je nedopustiv i suprotan vrednostima za koje se akademska zajednica zalaže“, navodi se u saopštenju u kome nije pomenuto da je Madić proletos podržao studente koji su blokirali Filozofski fakultet tražeći smenu Dinka Gruhonjića i da je tada tvrdio da bi mešanje rektorata u blokadu narušilo autonomiju fakulteta. I zaključuje (uz upućivanje na slično saopštenje Rektorskog kolegijuma Univerziteta u Kragujevcu) da se samo kroz konstruktivan dijalog može „sačuvati integritet i dostojanstvo naše zajednice, omogućiti nesmetan rad fakulteta primenom različitih oblika organizovanja i održavanja nastave, te istovremeno dati primer društvu kako se sloboda mišljenja može koristiti odgovorno i dostojanstveno“.
Kako se rektorat od tada nije ponovo oglasio, izgleda da je Madiću dostojanstvena upotreba slobode mišljenja mnogo nezgodniji teren od imputiranja govora mržnje političkim neistomišljenicima, tako da ćemo na konkretnu podršku naporima da se utvrdi odgovornost za obrušavanje nadstrešnice još pričekati. A primer kako je to moguće uraditi, dao je upravo Univerzitet u Kragujevcu u kome je Madić video saborca protiv studenata. Iako je Univerzitet 8. decembra demantovao da je pružena podrška blokadama, u današnjem saopštenju Senata istaknuto je da podržavaju pravo studenata na samoorganizovanje, okupljanje i slobodu izražavanja.
U pokušaju da motiviše dekane da što pre smisle plan ponovnog uspostavljanja nastave i ispita, rektor Madić je ispričao kako se javlja sve više zabrinutih roditelja studenata koji žele da završe studije kako bi se zaposlili
A to što su izrazili nadu da će uskoro obezbediti uslovi za nastavak nastavnog procesa, nije ih sprečilo da zauzmu jasan stav: „Senat poziva nadležne državne organe da u što kraćem roku utvrde sve činjenice u vezi sa tragedijom na Železničkoj stanici u Novom Sadu i da se procesuiraju sva odgovorna lica u skladu sa zakonom. Takođe, izražavamo duboku zabrinutost zbog sve češćih slučajeva nasilja i netolerancije u društvu koji ugrožavaju bezbednost građana i vladavinu prava. Zbog toga pozivamo sve aktere trenutnih dešavanja da ulože maksimalne napore za obezbeđenje međusobne tolerancije i poštovanja prava na drugačije mišljenje“.
Umesto toga, Dejan Madić je poslao dekanima dopis u kome je zamolio da mu se dostavi plan ponovnog uspostavljanja nastave i ispita, kako bi se omogućio regularan završetak semestra. Uz napomenu da su počeli da se javljaju zabrinuti roditelji studenata koji žele da pohađaju nastavu kako bi uspešno završili studije koje bi im omogućile zaposlenje. „Pomenutih studenata ima mnogo, ali da je čak samo jedan, mora se obezbediti njegovo zakonsko i akademsko pravo na sve aktivnosti koje pruža njihov fakultet i univerzitet“, naglasio je Madić.
A nama ostaje da mu poverujemo da je zaista komunicirao sa zabrinutim roditeljima, a ne zaposlenicima na određeno u javnom sektoru koje je, prema rečima Bojana Pajtića, SNS regrutovao na poslu gašenja studentskih blokada i primorao na ulogu „zabrinutih roditelja“ makar nemali decu.