Demanti kompanije Rio Tinto na netačne navode iznete u intervjuu prof. dr Ljiljane Tomović o Projektu „Jadar“ u emisiji „Litijum: stručnjaci govore“, koje je Radar preneo na svom portalu 13. maja 2025. godine u članku “Ili rudnik, ili život – jedno se mora izabrati”.
Kompanija Rio Tinto izričito demantuje da bi realizacija Projekta „Jadar“ kao posledicu imala „uništenje života“ kao što to neosnovano tvrdi profesorka Tomović. Realizacija Projekta „Jadar“ predviđa izgradnju najsavremenijeg podzemnog rudnika uz primenu svih potrebnih mera zaštite životne sredine kako bi svi uticaji na životnu sredinu u svim elementima projekta bili u skladu ili značajno ispod vrednosti koje propisuje Evropska unija i Republika Srbija. „Ovakav“ rudnik ne bi se značajno razlikovao od drugih podzemnih rudnika koji su vrsta rudnika koja ima najmanji uticaj na životnu sredinu. Budući da je reč o savremenom podzemnom rudniku, uticaj „ovakvog“ rudnika bio bi značajno manji od rudnika litijuma otvorenog kopa čija izgradnja je planirana u zemljama Evropske unije, u skladu sa odlukom Evropske komisije od 24. marta ove godine. Kao što je već poznato, neke od tih operacija planirane su na područjima mreže Natura 2000, koja su od izuzetnog značaja za zaštitu prirode u EU, dok se gotovo 90% površine u okviru podzemnog projekta „Jadar“ nalazi na agroekosistemima, bez prirodne vegetacije.
Obuhvat uticaja Projekta „Jadar“ je jasno definisan i ne postoji naznaka da sa sobom nosi rizike „uništavanja života“ lozničkog kraja kako se to neosnovano predstavlja javnosti. Redovno praćenje promena u prirodi na području projekta omogućilo bi da se na vreme uoče bilo kakve promene u životnoj sredini i omogući suživot projekta sa postojećim biodiverzitetom. Ako neki uticaji, na primer zauzimanje prostora neophodnih za izgradnju nadzemne infrastrukture, ne mogu biti sprečeni ili smanjeni, planira se nadoknada kako i zakonska regulativa predviđa u takvim slučajevima. Dodatno, za sve vrste koje su prepoznate kao značajne u biodiverzitetu Srbije razvili bi se akcioni planovi u cilju nadoknade za mogući uticaj na njihove populacije, nastali kao posledica gubitka staništa, u skladu sa preporukama koje su dale upravo kolege prof. Tomović kroz svoje Izveštaje.
Razvoj projekta ne bi doveo do nestanka nijedne vrste iz flore Srbije, niti bi ugrozio njihovu regionalnu prisutnost. Izjava za 470 vrsta vaskularnih biljaka i zaista veliki značaj broja vrsta na predmetnom prostoru nije usaglašena sa stvarnim stanjem jer se u Studiji Biološkog fakulteta koji su radile kolege prof. Tomović jasno navodi da je ukupan broj vrsta po jedinici površine manji od 500 taksona na 100 km2 i dosta je mali u odnosu na prosek za floru Srbije.
Profesorka Tomović u emisiji kao argument protiv realizacije Projekta „Jadar“ navodi i da „rudarske kompanije izbegavaju onaj najskuplji proces, a to je proces revitalizacije“ i „zatvaranja rudnika koji mogu da traju i nekoliko godina“. Projektom je nedvosmisleno predviđeno, a to je ujedno i zakonska obaveza kompanije, da će postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda o trošku kompanija raditi najmanje 30 godina nakon što se Projekat „Jadar“ završi. Plan zatvaranja rudnika obuhvata i pokrivanje, zatvaranje ili obnavljanje vegetacije na deponijama i skladištima zajedno sa rekultivisanjem i obnovom terena. Takođe, kompanija ima zakonsku obavezu da nastavi da prati stanje životne sredine i posle zatvaranja projekta, na isti način na koji bi se to radilo tokom rada Projekta. Ukoliko bi se utvrdilo bilo kakvo narušavanje kvaliteta životne sredine, kompanija bi bila u obavezi da reaguje i ispravi bilo koji uzrok tog narušavanja. Predviđeno je i da se dodatni modeli za kontrolu i sprečavanje uticaja na životnu sredinu razmotre u saradnji sa lokalnom zajednicom.
Projekat „Jadar“ se i dalje nalazi u fazi razvoja, a sastavni deo daljih koraka je sprovođenje dodatnih terenskih istraživanja, uključujući i ona koja se odnose na biodiverzitet. S tim u vezi Biološki fakultet je kao važan i značajan partner kompanije Rio Sava Expolaration 2. jula. 2021. godine podneo ponudu kompaniji za nastavak saradnje za sprovođenje projekta „Monitoring abiotičkih i biotičkih parametara životne sredine na području planirane eksploatacije i prerade minerala jadarita „Jadar“.
Kompanija Rio Tinto ostaje posvećena dijalogu sa svim zainteresovanim stranama, oslanjajući se na naučne činjenice i stručne analize. Ovim putem pozivamo javnost da se informiše iz relevantnih izvora i učestvuje u konstruktivnoj diskusiji zasnovanoj na činjenicama.
Ovlašćeno lice:
Chad Blewitt
Direktor Projekta „Jadar”