20250510 112207
Foto: Stanari Kneza Miloša
Protest u Kneza Miloša 42 povodom spornih građevinskih radnji

Dokle više taj „napredak“

0

U strahu za goli život, oči mogu da budu podložne varkama, ali jedno je sigurno: svako ko zida ovde, a posebno na deluks lokacijama, mora neki dogovor da postigne sa vlastima. A onda može kako mu se hoće, poručuje naša svakodnevica

U ulici Kneza Miloša, na broju 42, gde se do 1. maja nalazila prizemna kuća, i jedna manja (obe slučajno u bivšem vlasništvu roditelja Tatjane Vukić, značajne figure u naprednjačkim redovima), nailazi se na još jedno uporište odbrane građanskih i ljudskih prava. Jer, rupu nastalu rušenjem ovih kuća na parceli 959 KO Savski venac, već 10 dana blokiraju stanari okolnih zgrada i drugi aktivisti, sprečavajući dalje radove.

Komšije se, kako kažu, bore za „svoj komad neba“ i „svoju bezbednost“, ugrožene predstojećim zidanjem novog objekta, ali i rušenjem starih. Izvedenom u suprotnosti sa usmenom zabranom republičke građevinske inspektorke, izrečene 29. aprila.

IMG ab5472b3c4d67586e52d75dc0f254404 V
Foto: Stanari Kneza Miloša
20250510 112112
Foto: Stanari Kneza Miloša
20250510 112044
Foto: Stanari Kneza Miloša

Buldožer za dobro jutro

Tog jutra, buldožer je probudio ceo komšiluk, u promptnoj akciji rušenja pomenutih kućica, bez upozorenja, ali i bez zaštite od oblaka prašine koji su zasuli ulicu, kao i prozore susedne zgrade, na broju 44. „Ionako napukle zbog klizišta“, kako primećuju stanari.

Šokirani, snimkom su ovekovečili proždrljivost mašine, koja je, greškom, zahvatila i klima uređaj na njihovoj zgradi. Jer, izvođaču Euroimpex Loznica se žurilo, zbog čega su i iskorišćeni dani praznika.

Usledio je poziv advokatima, ali i svim javnim službama, od policije, do svih nadležnih inspekcija, od kojih se odazvala samo republička građevinska. Inspektorka koja je izašla na teren, naložila je zatečenim radnicima da obustave rušenje, ali, da gradilište zvanično zatvori, „nije bila nadležna“, kako je izjavila.

„Našim advokatima, inspektorka je rekla da će da sastavi zapisnik iz koga će proisteći mere zabrane, za šta je trebalo da se sačeka da prođu praznici. Kako taj zapisnik još nije stigao, verujemo da se mere odnose na zabranu upotrebe mehanizacije pri rušenju preostalih zidova, ka našoj zgradi, i ka ulici Kneza Miloša, ali nikako uz upotrebu mehanizacije“, navodi Vanja Jovanović, jedna od pobunjenih.

Selektivna pažnja

Međutim, na praznik rada, 1. maja, buldožer je zdrobio ove arhitektonske elemente, srećom, bez posledica. One bi mogle da nastupe, drastično, ako se bude pristupilo spornom građenju uskog, a dugačkog i visokog stambeno-poslovnog objekta, sa tri podzemne etaže za parkinge, suterenom, prizemljem i pet spratova, ka čeonoj ulici. Budući da je zgrada dvostrana, i na strmom terenu, deo okrenut ka Vojvode Milenka imaće sprat više, ugrožavajući i susednu zgradu u toj ulici.

Usledio je poziv advokatima, ali i svim javnim službama, od policije, do svih nadležnih inspekcija, od kojih se odazvala samo republička građevinska. Inspektorka koja je izašla na teren, naložila je zatečenim radnicima da obustave rušenje, ali, da gradilište zvanično zatvori, „nije bila nadležna“, kako je izjavila

Na internetu se može naći „opravdanje“ za jednolateralno „stiskanje“ baš uz ove komšije: tome se pristupilo kako bi se „što više ’povuklo’ od spomenika kulture, kuće Nikole Nestorovića (na broju 40) i omogućio prostorni komfor, i bolje sagledavanje svih vrednosti kulturnog dobra“. „Svaka čast na brizi“, mora da su mislili nadležni, odobravajući projekat (i sve što uz to neminovno ide). I eto im sad: još jedan bojkot.

Drž’ zgradu dok majstori odu

Po prolasku prvomajskih ferija, što ih je Republička urbanistička inspekcija iskoristila da ne pokrene vanredni nadzor nad iznenadnim radovima, broj okupljenih se iz dana u dan povećavao.

Okruženje odbrambenog „kampa“ krajnje je „pitoreskno“: metalne ograde na trotoaru, nekolicina kamperskih stolica i krupnijih komada šuta, na kojima sede pobunjeni, gledajući u ruševine. Improvizovani mostić od starih vrata, prebačen preko ostataka kućica, držaće čvršće od konstrukcije buduće zgrade, kako se šale okupljeni.

20250510 112420
Foto: Stanari Kneza Miloša
20250510 112307
Foto: Stanari Kneza Miloša
20250510 112000
Foto: Stanari Kneza Miloša

Šala je bazirana na faktu da će šipovi tog stambeno poslovnog objekta morati da se pobodu na nekoliko metara od podzemnog jezera, kako tvrdi Jovanovićeva. I tome će se pribeći bez elaborata za crpljenje vode, iako bi po kataklizmičnim, ali i realnim predviđanjima, ta voda lako bi mogla da podrije temelje zgrade u neposrednom susedstvu. I da ih povuče „u bestraga“, s obzirom na pomenuto klizište.

Protiv čega se okupljeni još bune, osim protiv nepropisnog, a krajnje rizičnog rušilačkog poteza, i preteće vode iz podzemlja? „Investitor Sašo Tasevski em je prekrojio planove izložene javnom uvidu, povećavši površinu budućeg zdanja, em se koristio starim nacrtima naše zgrade, u cilju da zabašuri spratove koje je dozidala Opština Savski venac još 1958. A oni će se maltene dodirivati sa bočnim zidom planiranog objekta“, objašnjavaju protestanti.

Povratak u pećine

„Moj stan će biti poput pećine ili zatvorske samice, potpuno zagrađen“, dodaje Mirjana Popović, vlasnica stančića u prizemlju zgrade na prvom udaru bahatosti investitora. Ali i onih što mu tu bahatost dozvoljavaju.

Kako će ovde prići vatrogasci, ekipe hitne pomoći, kao da nikog ne zanima, ističu okupljeni. Šta je sa propisom po kome građevine treba da budu razdvojene prostorom od polovine njihove spratnosti, zborno apeluju. Šta je sa okućnicom novog objekta koji planski zahvata površinu njegovog temelja, pa se gradi praktično na međi, naglašavaju pobunjeni.

A ovo urbanističko nedelo sagledavaju kao reprizu katastrofa u novobeogradskom Bloku 4, u Vidovdanskoj i ulici Prote Mateje na Vračaru, gde su okolne, starije zgrade bile kolateralna šteta investitorskog građevinskog napretka prestonice.

Ko se krije iza Saše?

Čekajući da stigne odluka nadležnih o prinudnoj obustavi radova, što su zahtevali preko advokata, oni dane krate raznim „teorijama zavere“, realnijim od servirane istine. Pa se šuška da „iza Tasevskog stoji jeda od glavešina SNS-a. Viđen kako gradilište posmatra iz prikrajka”.

Kako će ovde prići vatrogasci, ekipe hitne pomoći… Šta je sa propisom po kome građevine treba da budu razdvojene prostorom od polovine njihove spratnosti. Šta je sa okućnicom novog objekta koji planski zahvata površinu njegovog temelja, pa se gradi praktično na međi

U strahu za goli život, oči mogu da budu podložne varkama, ali jedno je sigurno: svako ko zida ovde, a posebno na deluks lokacijama, mora neki dogovor da postigne sa vlastima. A onda može kako mu se hoće, poručuje naša svakodnevica (protiv koje je i podignut ustanak).

Vaše mišljenje nam je važno!

Učestvujte u diskusiji na ovu temu, ili pročitajte šta naši čitaoci misle.

0 komentara
Poslednje izdanje