Protest protiv iskopavanja litijuma 100824 Foto Amir Hamzagic 94
Ivan Bjelić, Nikola Risitć Protest protiv rudarenja litijuma blokada Železničke stanice Prokop Foto:Amir Hamzagić/Nova.rs
Progon neistomišljenika nakon protesta i blokada

Policija i pravosuđe kao bič u rukama vlasti

Izdanje 23
20

Najočitiji primer zloupotrebe institucija je ekspresna prvostepena presuda i zatvorska kazna trojici mladića zbog navodnog incidenta sa novinarkom Informera i hapšenje advokata Branka Ivkovića iz Valjeva

Nakon velikog protesta protiv otvaranja rudnika litijuma i blokada u Beogradu, počeo je policijski i pravosudni progon aktivista. Sve institucije odavno su pod kontrolom Aleksandra Vučića, tako da ovaj policijsko-pravosudni progon predstavlja njegov direktan odgovor na nezadovoljstvo građana.

I pre protesta predstavnici udruženja „Ne damo Jadar“, Zlatko Kokanović i Nebojša Petković pozvani su u BIA. Nakon protesta mnogi su pozivani na informativne razgovore u policiju, a najočitiji primer zloupotrebe institucija je ekspresna prvostepena presuda trojici mladića zbog incidenta sa novinarkom Informera (video-snimak ovog događaja Radar je objavio na svom sajtu) i hapšenje advokata Branka Ivkovića, predsednika opozicionog Valjevskog pokreta otpora. Drugostepeni prekršajni sud je, međutim, poništio presude mladićima i oni su 13. avgusta pušteni, a za Ivkovića tužilaštvo na kraju nije ni tražilo pritvor, pa je pušten iste večeri.

Protest protiv iskopavanja litijuma 100824 Foto Goran Srdanov 8
Zlatko Kokanović Protest protiv rudarenja litijuma Foto:Goran Srdanov/Nova.rs

Sedam prijava zbog širenja panike – objavom na Fejsbuku


Ivković za Radar objašnjava da je priveden i da je pokrenut postupak protiv njega zbog prijave sedmoro ljudi da su navodno uplašeni zbog njegove najave na Fejsbuku blokade u Valjevu. „Pre podne u 9.30 bio sam pozvan na informativni razgovor u Policijsku upravu Valjevo. Ispitivali su me povodom objave na Fejsbuku da počinje blokada u Valjevu 11. avgusta, iako nisam napisao gde i kada. Zatim sam pušten. Valjevom su tog 11. avgusta patrolirala policijska vozila sa rotacijom, valjda zbog najavljene blokade. Zatim su mi u 16.30 u kuću došli inspektori iz Valjeva i priveli me. U stanici su mi rekli da sam uhapšen zbog navodnog dela izazivanje panike i nereda. U 20 časova sam priveden kod tužioca. Pet mojih kolega je došlo da me brani. Tužilac nakon saslušanja nije dao predlog za određivanje pritvora. Stavlja mi se na teret da sam svojom objavom izazvao paniku kod sedmoro građana Valjeva, koji su predali sedam prijava protiv mene. Svi su navodili da su se mnogo uplašili zbog te objave. Mogu samo da pretpostavim da su to aktivisti SNS-a. Video sam njihova imena i prezimena, ali ja te osobe ne poznajem. Dok sam bio pritvoren okupili su se građani, a tu su bile i moje kolege iz pravosuđa, što me čini posebno ponosnim. Mislim da je ovo što mi se dešava već oprobana matrica ove vlasti ne bi li zaplašila građane.“

branko ivkovic Foto nemanja jovanovic nova rs 2
Branko Ivković Foto: Nemanja Jovanović/Nova.rs

Advokat Aleksandar Petrović, koji zastupa trojicu uhapšenih i prvostepeno ekspresno osuđenih mladića, Ivana Bjelića, Jevđenija Julijana Dimitrijevića i Nikolu Ristića, za Radar kaže da su oni pušteni po žalbi odbrane, da je to bilo očekivano i da je predmet sada vraćen na prvostepeni postupak.

„Očekujem da oni sada u redovnom postupku, ako u ovoj državi i sistemu ima pravde, budu oslobođeni. Sa kolegom advokatom Markom Pantićem iskoristili smo sva zakonska sredstva i u ponedeljak 12. avgusta smo podneli žalbu koja je prihvćena dan kasnije“, kaže Petrović.

On objašnjava da su trojica mladića bili prvostepeno osuđeni jer su navodno prekršili Zakon o javnom redu i miru i to tako što su se „u grupi drsko i bezobzirno ponašali na način što su Dimitrijević i Ristić vikali, a Bjelić mahao sendvičem ispred novinarke Informera“.

„Mi smo, međutim, došli do dokaza, video-snimka na kome se vidi da ona prva Bjeliću otima sendvič i gura mu u lice, što je suprotno opisu iz presude da je on njoj gurnuo sendvič u lice. Sud je iskoristio član 308 Zakona o prekršajima, koji propisuje mogućnost izvršenja kazne pre njene pravnosnažnosti, te je ekspresno sproveden dokazni postupak, odbijeni svi dokazni predlozi odbrane i doneta osuđujuća presuda, i to Bjeliću 40, a Dimitrijeviću i Ristiću po 30 dana zatvora u Kazneno-popravnom zavodu Padinska skela. Ovo je par ekselans politički proces, jer nije bilo nužno da se sprovodi skraćeni postupak i momci su mogli da budu procesuirani u redovnom postupku“, kaže Petrović.

Utisak, bar na osnovu dosadašnjeg iskustva, jeste da je na sudbinu uhapšenih na protestima više od navodno nezavisnog pravosuđa uticala brojnost građana spremnih da iskažu svoje nezadovoljstvo.

Vaše mišljenje nam je važno!

Učestvujte u diskusiji na ovu temu, ili pročitajte šta naši čitaoci misle.

20 komentara
Poslednje izdanje