Iako je u najavi sastanka predsednik Srbije stavljao u fokus nabavku francuskih vojnih aviona rafal, pred sam susret o tome nije bilo reči. Diskurs razgovora se prebacio na Kosovo, što po rečima predsednika nije trebalo da oduzima toliko vremena.
„Ističu se u prvi plan razgovori o Kosovu, zahtev da Makron podrži da Kosovo uđe u Savet Evrope tek pošto osnuju Zajednicu srpskih opština (ZSO). Međutim to uopšte nije toliko bitno. Važna je kupovina rafala, koja je dokaz disperzije Srbije u nabavkama, da više ne bude optužena da kupuje samo rusko naoružanje. To je jedan korak koji može da pomogne u tome da se spusti pritisak koji se vrši na Srbiju povodom neuvođenja sankcija Rusiji“, rekao je spoljnopolitički komentator Boško Jakšić i dodao da su, po njegovom mišljenju, ovde najvažniji razgovori o nuklearnoj energiji.
Jakšić je izrazio zabrinutost da bi Vučić mogao da pristane da Srbija bude deponija nuklearnog otpada radi obaranja cene neke nuklearke, što bi, kako kaže, „bilo katastrofalno“.
Francuska je spremna za realizaciju ekonomskih odnosa sa Srbijom, ali kada govorimo o Kosovu i Savetu Evrope najbolje što možemo da očekujemo jeste da ostane uzdržana.
„Vučić je već najavio da se potpisuju neka dokumenta, takozvani memorandum o razumevanju oko nuklearne tehnologije. Naravno, verovatno će biti razgovora i o Ukrajini i o Kosovu i sigurno će Makron ponoviti da Priština i Kurti moraju napraviti ZSO. Ipak, mislim da će veći efekat biti konkretno na ekonomskom nego na političkom planu“, izjavio je Radomir Dikić, bivši ambasador Srbije u Francuskoj.
Da li će ovaj razgovor uticati samo na ekonomski plan ili će uspeti da doprinese smirivanju tenzija na Kosovu, vreme će pokazati.