za Radar iz Londona
Čovek zlokobnog izraza, skriven iza tamnih naočara i šešira, u jakni sa natpisom USAID i zastavama Hrvatske, Velike Britanije i Albanije, predaje novac u ruke nasmejanom Novaku Đokoviću. Prizemno, ali pre svega suludo: Đokoviću su baš pare potrebne?! Ovaj mim na društvene mreže pušten je sa jednog od botovskih naloga naziva Studenti za Srbiju.
Otkad je podržao studentske proteste, najveći teniser svih vremena na meti je sličnih budalaština, prevashodno od prorežimskih medija i armije botova vlasti na društvenim mrežama.
Još decembra 2021, pošto je podržao proteste protiv Rio Tinta, odnos vlasti prema Đokoviću počinje da se hladi. U maju 2023, zatvoren je Teniski centar „Novak“, o kojem je samo nekoliko nedelja pre toga Đoković govorio sa mnogo entuzijazma, a razlozi su – javna je tajna – bili političke prirode.
Vetar u leđa studentima i trn u oku vlasti
Posle tragedije u Novom Sadu i talasa studentskih protesta, Đoković se prvi put oglasio 18. decembra na društvenim mrežama:
„Kao neko ko duboko veruje u snagu mladih ljudi i njihovu želju za boljom budućnošću, smatram da je važno da se njihov glas čuje. Srbija ima ogroman potencijal, a obrazovana omladina je njena najveća snaga. Ono što je svima nama potrebno je razumevanje i poštovanje. Uz vas, Novak.“

Podršku su neki ocenili mlakom, ali ona je i te kako predstavljala vetar u leđa studentima i trn u oku vlasti. Toliko neprijatan da su pojedini prorežimski mediji dobili direktivu da neko vreme – ne pišu o Đokoviću. I dok je Novak igrao na turniru u Brizbejnu, sportske stranice brojnih portala bile su – prazne. Kao da nije ni igrao. Taktika ignorisanja – još jedna ilustracija autoritarnosti režima – povremeno se i dalje koristi.
Januar, Australijan open. Vremenska razlika od deset sati i svi mi koji smo tada bili u Melburnu sa zebnjom smo uzimali telefone u ruke čim bismo otvorili oči – da vidimo šta se dešava kod kuće, ko je koga napao, prebio ili pregazio. Ne razlikuje se po tome ništa ni Novak, ali njegov glas se mnogo dalje čuje.
„Za Sonju“, napisao je na sočivu kamere i tako poslao podršku povređenoj studentkinji Sonji Ponjavić, koja se nalazila u bolnici nakon što je pregažena na trotoaru u Beogradu tokom jedne od blokada ulica.
„Šokiran sam bio, kao i svi, kada sam video snimak. Prosto ne mogu da verujem da se takve stvari dešavaju u današnje vreme. Ne znam šta klikne u glavi čoveka da uradi takvu stvar, da pregazi drugog čoveka, još mladu ženu, studentkinju.“
Zeleno svetlo za tabloide
Tabloidi su dobili zeleno svetlo, optuživali Novaka da je „na strani haosa“, „uz huligane“ i da „ruši Srbiju“, ali Đoković je tokom turnira opet govorio o protestima:
„Preko društvenih mreža dosta pratim – ne mogu da se pretvaram da se ništa ne događa. Iako sam u Australiji, naravno da me pogađaju stvari kao ono što se desilo pre neki dan sa Sonjom, Nažalost, to nije jedina situacija nasilja nad studentima i mladim ljudima. To je veliki poraz za nas kao društvo, srpsko društvo generalno. Moja podrška uvek ide mladim ljudima, studentima i svima onima kojima pripada budućnost naše zemlje.“
Zorana Mihajlović izjavila je da se Novak stavlja na stranu onih koji vrše nasilje i koji žele nezavisno Kosovo
Kerberi su pušteni, pa je tako Đoković postao meta primitivnih uvreda u komentarima portala i na društvenim mrežama. Nešto što se ne menja i do danas, naručeni komentari ispod objava doveli su i do nekih apsurdnih i tragikomičnih situacija.
„Zabraniti govnaru da igra pod srpskom zastavom, on ruši svoju državu. Igraj pod američkom zastavom!!!“, na Fejsbuku poručuje Dragiša, čija je naslovna fotografija na toj društvenoj mreži – Novak Đoković kako proslavlja osvojeni poen. Privatno mu je Đoković svetinja, poslovno – strani plaćenik.
Tokom velikog protesta u Beogradu 15. marta, Đoković je podelio video-snimak sa ulica prestonice, uz reči: „Istorija, veličanstveno!“
Zabraniti govnaru da igra pod srpskom zastavom, on ruši svoju državu. Igraj pod američkom zastavom, poručio je nedavno na Fejsbuku izvesni Dragiša
Samo sedam meseci pošto je – u čestitki posle olimpijskog zlata – veličao njegov „nesalomivi duh i patriotizam“ i smatrao da su vrednosti koje Novak baštini „za primer svima“, predsednik Srbije Aleksandar Vučić označio je Đokovića kao jednog od nekolicine sportista koji su „svaki put protiv nas“. Tabloidi su to mnogo slikovitije prikazali, pa smo tako u Informeru mogli da pročitamo kako su „Novak i Jelena podržali huligane, ljude koji žele kao Kurti i ustaše da ruše Srbiju“.

Nazvati „brukom“ čoveka koji je ponosno nosio zastavu i ulepšao imidž Srbije širom sveta – to je stvarno nestvarno.
Pumpanje u Londonu
Sve se glasnije govori o tome da će se Đoković sa porodicom preseliti u Atinu. Gde ima dima… Strani mediji spekulišu da je razlog upravo odnos vlasti prema njemu. Ko bi mogao i da ga krivi?
Na Vimbldonu, najprestižnijem teniskom turniru na svetu, Đoković je pobede proslavljao – „pumpanjem“, u skladu sa sloganom protesta.
„To je između mene i moje dece. Imamo dve pesme koje slušamo u poslednje vreme. Pričali smo da bi ta koreografija mogla da bude prikladna za svaku pobedu na Vimbldonu. Tako ću proslavljati i ubuduće na Vimbldonu. Simbolična je paralela! Jedna je strana pesma, ’dance’ hit po imenu ’Pump It Up’, a druga je ’Baci sve sa sebe’, kada u jednom trenutku kaže ’pumpaj, pumpaj, zašto si stao’.“
Posle jedne pobede čak i peva refren pred novinarima: „Pump it up!“
„Znam ko sam, integritet je nešto što branim svim svojim bićem, veoma je važno imati stav u životu. Takva sam osoba“, rekao je Đoković za Sport klub.

Bivša ministarka Zorana Mihajlović izjavila je da se Novak stavlja na stranu onih koji vrše nasilje i koji žele nezavisno Kosovo, pridružujući se hajci koja ga naziva izdajnikom.
Znam ko sam, integritet je nešto što branim svim svojim bićem, veoma je važno imati stav u životu. Takva sam osoba,
Novak Đoković
S druge strane, predsednik Aleksandar Vučić – za kojeg je nedavno ime Novaka Đokovića bilo napisano nevidljivim mastilom – pokušava da balansira, barem na prvi pogled:
„Naravno, navijam za Đokovića svim srcem. On je legenda Srbije. Može on protiv mene da govori koliko hoće, da podržava političke protivnike, ali protiv njega nešto loše da kažem je blesavo i glupo“, rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Izgleda da su mediji pod njegovom kontrolom i botovska infrastruktura – baš blesavi.
I tako je Novak Đoković, najveći ambasador Srbije u svetu, postao „problem“ za iste one koji bi ga pre koju godinu bez daha kitili ordenjem. Danas ga kite etiketama – što je, valjda, medalja novog doba.