Naši novinari su imali uvid u zvanične policijske beleške sačinjene 7. aprila 2024. godine, dana kada je Dalibor Dragijević podlegao povredama nastalim prebijanjem dok je bio u pritvoru. Izjave policajaca očekivano su suprotne s nalazima lekara Instituta za sudsku medicinu u Beogradu. Tadašnji šef UKP-a Ninoslav Cmolić i dvojica njegovih bliskih saradnika, koji su bili u Boru, ne samo što nisu saslušani, već je u međuvremenu Nemanja Đuran postao zamenik načelnika UKP-a, a Nevenko Marić šef novosadske policije…
Donosimo vam i analizu političke scene i dešavanja nakon Vidovdanskog protesta, koji je pokazao da za vlasti nema slamke spasa ni u vidu zamora i pasivizacije nezadovoljnih građana, razočaranih nakon višemesečne borbe bez željenih rezultata i sluđenih stručnim radom na unošenju razdora i sumnji. I, dok se s jedne strane represija pojačava, izbori izbegavaju, a studentsko telo ocrnjuje, pred nezadovoljnim delom Srbije nalazi se staro pitanje, ali dočekano s više entuzijazma: kuda dalje?
Za naš nedeljnik govorio je i Oliver Tošković, profesor psihologije na Filozofskom fakultetu u Beogradu i pripadnik Pobunjenog univerziteta, koji je političku situaciju sažeo u kratku rečenicu: „Ukoliko spustimo tenziju na tri dana, svi ćemo završili na robiji.“
„Sigurno da ima građana kojima se mobilne blokade ne sviđaju, ali su sada najbolji način da njih što manje oštetimo, ne izvršimo krivično delo, a sprovedemo što jači pritisak na vladajuće strukture. Sad je pitanje ko će duže da izdrži, da l’ policija koja mora da interveniše na raznim lokacijama, a resursi vlasti nisu neograničeni, uprkos novim zaduživanjima koja zapravo sve nas terete, ili mi, kojima je dosta takve vladavine. Problem je što imamo vlast koju ništa drugo ne zanima osim lične koristi, pa će protesti verovatno trajati duže nego što smo očekivali“, predočio je Tošković za Radar.

Donosimo vam i nova saznanja o potencijalnim promenama na poslovnoj karti Stanka Subotića Caneta, od čijih firmi država trenutno otkupljuje mnogobrojne parcele. Samim tim, kontroverznom biznismenu će pripasti novac od prodaje oko 88 ari u blizini Aerodroma „Nikola Tesla“ i auto-puta. Cena teško da će biti manja od one po kojoj je zemlju u Surčinu, od istog vlasnika, već kupio francuski Vansi…
U autorskom tekstu vladika Grigorije nudi čitaocima svoj osvrt na Vidovdanski protest i osetljivo pitanje kosovskog zaveta, čije tumačenje po njegovom mišljenju valja osloboditi tradicionalnih ideoloških stega.
„Studenti su, možda nesvjesno, ponovili osnovni impuls kosovske etike: nisu izabrali ono što obećava zagarantovan rezultat, nego ono što ne narušava obraz. Više od dvjesta dana, ti mladi ljudi hodaju, stoje, govore, ćute, odbijaju. Ta njihova žrtva nije spektakl za javnost, niti je mučeništvo radi simpatije. Njihovo stradanje nije kapital za slavu. Ono je dosljednost i način postojanja u društvu koje ih prisiljava da ili zaćute ili pobjegnu, kao što su učinili mnogi prije njih“, piše vladika Grigorije, između ostalog, za Radar.
Za Radar još govore i pišu: Siniša Kovačević, Aleksandar Đokić, Jan Filip Albreht, Dragan Velikić, Ijan Buruma, Milojko Arsić, Staša Bajac, Ervin Dubrović…
Uz novi broj i Studentski glas, specijalni dodatak generacije koja menja Srbiju
Nakon Vidovdana, protesti prerastaju okvire studentskih zahteva i postaju pokret narodne pobune. Studenti nastavljaju borbu protiv urušenog sistema, nepravde i nasilja nad istinom…
Pogledajte šta sve možete da pročitate u četvrtom broju Studentskog glasa.
Studenti pišu, Radar objavljuje!