Vlada Srbije je osmog maja obrazovala Radnu grupu za analizu trenutnog stanja na fakultetima i izradu Nacrta zakona o visokom obrazovanju. Potreba za novim zakonom u ovom momentu jasno odražava težnju režima za pronalaženjem alata kako bi se izvršila potpuna uzurpacija institucija i državnih procedura.
Sastav ove radne grupe dovoljno govori motivima za njeno formiranje. Ne samo da se sprovodi odmazda prema državnim univerzitetima Srbije, nego i se direktno izruguje proces predlaganja jednog zakona koji bi trebao da bude ključan za državu u celini.
Istaknuta po podršci predsedniku je i Margareta Smiljanić, koja je upisala Fakultet političkih nauka još 2015, a i dalje je predstavnica studenata. Ona je javnosti poznata po aferi kol centra za plaćanje glasača SNS-a ali i kao glasnogovornik „studenata koji žele da uče“ u režimskim medijima
Radnu grupu vode, naravno, novi ministri Stanković i Balint. Univerzitet u Novom sadu predstavlja rektor Madić koji se već dokazao kao verni vojnik režima, koji ostaje na funkciji uprkos tome što mu je većina fakulteta novosadskog univerziteta uskratila poverenje. Beogradski univerzitet predstavlja rektor Đokić i tu već dolazimo do nove nelogičnosti. Naime, Univerzitet u Beogradu je institucija od Nacionalnog značaja i sastoji se od 31 fakulteta i 11 instituta. Pozicioniran je u prvih 1.8 odsto univerziteta širom sveta. Za svoj nastavni proces angažuje oko 7.000 nastavnika, a nastavu sluša skoro 90.000 studenata. Međutim, u radnoj grupi je predstavljen jednim članom, podjednako kao i Akademija strukovnih studija Šabac (12 profesora) i Visoka škola za vaspitače i poslovne informatičare – Sirmijum (20 profesora). Očigledno da je predsedniku vlade Macutu, odnosno onome koji zaista stoji iza jedne ovakve radne grupe, bilo važnije što je škola Sirmijum bila zapažena pri popunjavanju takozvanog Ćacilenda, kao i što su oba direktora pomenutih škola potpisnici podrške Aleksandru Vučiću.

Štaviše, od 10 visokoškolskih nastavnika koji su članovi radne grupe, čak 7 je potpisalo podršku listi „Aleksandar Vučić – Srbija ne sme na stane“ na izborima 2023. godine. Istaknuta po podršci predsedniku je i Margareta Smiljanić, koja je upisala Fakultet političkih nauka još 2015, a i dalje je predstavnica studenata. Ona je javnosti poznata po aferi kol-centra za plaćanje glasača SNS-a ali i kao glasnogovornik „studenata koji žele da uče“ u režimskim medijima. Tu je i posebni savetnik Ministra prosvete Ivanović, koji je završio fakultet 2022. godine, ali to neiskustvo očigledno ne predstavlja prepreku za rad na jednom važnom zakonu o visokom školstvu. Nejasno je i učešće Jovane Cilić Radonjić koja je po svemu sudeći osoba od poverenja Ane Brnabić, možda zbog sličnog obrazovanja na Internacionalnoj školi za biznis i nepoznavanja tradicije i načina funkcionisanja naših fakulteta. Rektor Đokić i uz najbolju volju očigledno neće imati adekvatne sagovornike, ali očigledno da to kreatorima ove neobične grupe i nije bio cilj, o čemu govori i činjenica da on nije bio ni obavešten o tome da je u planu izrada novog zakona o visokom obrazovanju.
Akademska zajednica nema izbora nego da se brani, ne samo zbog sopstvenog opstanka, već i zbog sprečavanja potpunog urušavanja i privatizovanja institucija koje su temelj svakog modernog društva. Naši sledeći koraci će zavisiti od razvoja događaja i konkretnih poteza vlasi
Dakle, i pre nego što počne sa radom jasno da je ova grupa formirana sa jednim ciljem, da se uništi kvalitetno i na etičkim principima ustrojeno visoko školstvo u Srbiji. Poslednji udarac institucijama i demokratskom društvu treba da bude ukidanje slobodnih, kritički orijentisanih i autonomnih univerziteta.
Akademska zajednica nema izbora nego da se brani, ne samo zbog sopstvenog opstanka, već i zbog sprečavanja potpunog urušavanja i privatizovanja institucija koje su temelj svakog modernog društva. Naši sledeći koraci će zavisiti od razvoja događaja i konkretnih poteza vlasti, ali solidarnost i jedinstvo iskazani kroz snažan otpor će i ovoga puta biti garant odbrane autonomije univerziteta u Srbiji.