1711630696 brnabic edtstadler 15052023 0003 scaled copy a
Miloš Popović i Ana Brnabić Foto: Amir Hamzagic/ATAImages
Sumnjive uplate šefu kabineta Ane Brnabić i firmi njegove sestre

Za batu i seku po milion evra

Izdanje 63
11

Milošu Popoviću je strana firma na nekoliko decenija „pozajmila“ pare kojim je kupio luksuzni stan i dve garaže u Beogradu na vodi, dok je firmi njegove sestre Aleksandre, sa samo jednim zaposlenim, PKS za navodne konsultantske usluge uplatila novac koji je ona trošila na kupovinu luksuzne robe po svetskim metropolama

Pišu: Milan Ćulibrk, Vuk Z. Cvijić

Da se imovina ljudi bliskih pojedincima iz vrha vlasti dramatično uvećala od 2012, kada je Srpska napredna stranka sa koalicionim partnerima formirala prvu vladu, potvrđuje i slučaj Miloša Popovića, šefa kabineta aktuelne predsednice Skupštine Srbije Ane Brnabić i njegove mlađe sestre Aleksandre Popović, koja je takođe državna funkcionerka u misiji Srbije pri Organizaciji Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu (Unesko). Svakome od njih otkako su deo establišmenta uplaćeno je po više od milion evra, otkriva Radar.

Milošu Popoviću, koji je bio šef kabineta Ane Brnabić i dok je ona u tri mandata bila predsednica Vlade Srbije, od juna 2017. do marta 2024, jedna strana kompanija iz egzotične zemlje je pre dve godine, 2023, „pozajmila“ milion evra i to na rok od nekoliko decenija. Novac je na Popovićev račun u jednoj od domaćih banaka „legao“ na osnovu ugovora o višedecenijskom zajmu, koji je on dogovorio sa tom stranom kompanijom, a ta pozajmica overena je i kod jednog javnog beležnika u Beogradu.

1711630731 brnabic atlantski savez 03042023 0005
Miloš Popović i Ana Brnabić Foto: A.K./ATAImages

Formalno, na prvi pogled, sve je urađeno u skladu sa važećim zakonima. Pažnju, ipak, privlači detalj da je jedna strana kompanija tadašnjem šefu kabineta premijerke Ane Brnabić bila spremna da pozajmi milion evra, uz obavezu da dužnik tu pozajmicu vrati tek posle 2050, kada se ovog slučaja možda više neće sećati ni njegovi akteri, a kamoli nadležni državni organi, kojima je posao da ispitaju svaku sumnjivu transakciju. U međuvremenu, 2023, Miloš Popović je za taj novac kupio luksuzni stan u Beogradu na vodi i dva garažna mesta pride.

Kako je moguće da nikom od nadležnih organa ništa nije bilo sumnjivo

Nikakve istrage o toj „pozajmici“ u međuvremenu nije bilo, niti je, po svemu sudeći, Popovića iko išta pitao. Nisu ga proveravale ni Agencija za borbu protiv korupcije, ni Uprava za sprečavanje pranja novca, koje su svojevremeno prekinule istragu protiv tadašnjeg ministra odbrane Aleksandra Vulina, jer je on navodno dokazao da zaista postoji najčuvenija tetka iz Kanade, koja mu je za kupovinu stana 2012. pozajmila 204.800 evra. I tu aferu su u međuvremenu prekrili ruzmarin, snjegovi i šaš, a nakon što je, prilikom poslednje rekonstrukcije Vlade ostao bez ministarskog resora, Vulina je Vlada Srbije prošle nedelje, 15. maja, „udomila“ tako što ga je imenovala za novog predsednika Nadzornog odbora državnog preduzeća Srbijagas. Prethodno je sa tog mesta razrešila Muamera Redžovića, koji je na tu funkciju imenovan u martu 2016, iako je Krik za njega pre toga pisao da je, još dok je bio predsednik Upravnog odbora Agencije za privatizaciju, kao jedan od suvlasnika firme Trgopromet sklopio posao sa preduzećem Jedinstvo, koje su pre toga kupili članovi narko-grupe Darka Šarića.

Zašto bi jedna strana kompanija šefu kabineta tadašnje predsednice Vlade pozajmila milion evra, uz obavezu da on dug vrati tek posle 2050, kada se ovog slučaja više neće sećati ni njegovi akteri, a kamoli nadležni državni organi, kojima je posao da ispitaju svaku sumnjivu transakciju

Za razliku od Miloša Popovića, kojem je strana firma „pozajmila“ više od milion evra, otprilike toliko je i firmi njegove rođene sestre Aleksandre Popović uplatila Privredna komora Srbije. Toliko su navodno koštale „konsultantske usluge“ koje je Privrednoj komori pružilo preduzeće HRD pro konsalting, čija je jedina vlasnica Aleksandra Popović, a zakonski zastupnik Zvonko Popović, još jedan član iste familije, najverovatnije njen stric.

Paralelno s tim što je od početka direktor HRD pro konsaltinga, Zvonko Popović je jedini vlasnik Agencije za konsalting i menadžment HR trening i preduzetničke radnje HR kapital, koje nisu obavezne da godišnje finansijske izveštaje dostavljaju APR-u, a obe su registrovane na istoj adresi, u Ulici Nikole Dobrovića na Novom Beogradu. Svojevremeno je sa Nevenkom Popović bio suvlasnik sa udelom od po 50 odsto u Arter grupi, u kojoj je bio i direktor do 2010, dok ta firma nije otišla u stečaj, zbog čega je i izbrisana iz registra pravnih lica.

profimedia 0367712377 copy
Aleksandar Vulin Foto: Grigoriy Sisoev / Sputnik / Profimedia

Tri godine kasnije, njegova rođaka Aleksandra ga je postavila za direktora HRD pro konsaltinga, koji je sa osnivačkim ulogom od samo 100 dinara registrovala u februaru 2013, samo pola godine nakon što je formirana prva vlada SNS-a i SPS-a. Iako već godinama ima samo jednog zaposlenog, Privredna komora Srbije uplatila je pre nekoliko godina više od milion evra na račun HRD pro konsaltinga za navodne konsultanske usluge. Pre toga nijednom godišnji prihodi te firme, čija se vlasnica na svom Instagram profilu sama hvali da je zaposlena u Ministarstvu spoljnih poslova, nisu bili veći od 633.000 evra, bar ne po javno dostupnim podacima.

Čudni bilansi firme čija je jedina vlasnica Aleksandra Popović

Indikativno je, međutim, da raspoloživi novac to preduzeće nije trošilo za neke uobičajene stvari, već je više od četiri petine odlazilo za plaćanje „nematerijalnih troškova“. Još čudnije je da su svi javno dostupni bilansi uspeha te firme, za 2021, 2022. i 2023. apsolutno identični, a za 2024. još nisu objavljeni njeni finansijski rezultati na sajtu APR-a. U svima se navodi da su im svake od tih godina ukupni poslovni prihodi bili 74,2 miliona, poslovni rashodi 70,2 miliona, a „nematerijalni troškovi“ 59,4 miliona dinara ili 84,5 odsto. Još čudnije je da im u bilansu uspeha za 2022. piše da su im u 2021. poslovni prihodi bili 7,3 miliona, rashodi 5,6 miliona, a nematerijalni troškovi 3,2 miliona dinara.

Pare koje je njenoj firmi uplatila PKS, vlasnica je, po svemu sudeći, trošila tako što je poslovnu karticu HRD pro konsaltinga, koja služi za plaćanje troškova reprezentacije, koristila i za šoping, uglavnom da bi pazarila najluksuzniju robu po svetskim metropolama, od Pariza do Dubaija

I laicima koji sa knjigovodstvom nemaju baš nikakve veze jasno je da je to nemoguće. Ako je u bilansu uspeha za 2022. stajalo da su poslovni prihodi bili 74,2 miliona, kako je moguće da u bilansu za 2023. piše da su prethodne, dakle 2022. bili deset puta manji, samo 7,3 miliona. I tako iz godine u godinu. I niko od nadležnih nije uočio da Aleksandra Popović, kao vlasnica i Zvonko Popović, kao zakonski zastupnik HRD pro konsaltinga, svake godine praktično Agenciji za privredne registre dostavljaju bukvalno isti dokument, samo menjaju na njemu datume.

grafika
Grafika: AI

Dodatna nelogičnost je da se u napomenama uz sve finansijske izveštaje, za 2021, 2022. i 2023, navodi isti podatak da je neraspoređena dobit na kraju te godine bila 7,3 miliona dinara, iako je u svakoj od tih godina iskazana uvek ista neto dobit od 3,4 miliona dinara, a dividenda navodno nije isplaćivana. Da se očito ne radi o fingiranom izveštaju, ako je neraspoređena dobit na kraju 2021. bila 7,3 miliona, ako nije isplaćena dividenda, a u 2022. ostvarena neto dobit od 3,4 na kraju te godine, bilo bi logično da neraspoređena dobit poraste na 10,7 miliona, a na kraju 2023. na 14,1 milion. Umesto toga, u napomenama za svaku godinu navodi se ista cifra neraspoređene dobiti od 7,3 miliona dinara.

I doslovno „specijalista za luksuznu robu“

U ovakvim, najblaže rečeno, prilično neurednim bilansima bilo bi prilično teško utvrditi za šta je konkretno firma trošila novac koji joj je uplaćivan za „konsultantske usluge“. Biće da je to bio i cilj, jer ga je vlasnica Aleksandra Popović, po svemu sudeći, trošila tako što je poslovnu karticu HRD pro konsaltinga, koja služi za plaćanje troškova reprezentacije, koristila i za šoping, uglavnom da bi pazarila najluksuzniju robu po svetskim metropolama, od Pariza do Dubaija, pa i u radnjama najskupljih modnih brendova kao što su Luj Viton, Dolče Gabana…

Kada bi neko od nadležnih hteo da proveri, lako bi mogao da ustanovi da je od avgusta 2021. do marta prošle godine svakog meseca za takve kupovine trošila bar 5.000, a ponekad čak i 20.000 evra. A zvanično iskazana neto dobit njene firme za 2023. bila je nepunih 28.600 evra, s tim što ona nije ni raspoređena. Šta tek reći za ukupne izdatke za zarade, koji su manji od 1,8 milion dinara ili oko 15.300 evra za celu godinu i to bruto.

Aleksandra popovic foto vov gov vn
Aleksandra Popović Foto: vov.gov.vn

Aleksandra Popović postavljena je za prvu sekretarku stalne delegacije Srbije u Unesku dok je njen brat Miloš bio šef kabineta tadašnje premijerke Ane Brnabić. Završila je Fakultet za medije i komunikacije privatnog univerziteta Singidunum u Beogradu, a godinu dana školovala se u Parizu, što joj je omogućilo da, kako je u jesen 2021. pisala Nova, postane „specijalista za luksuznu robu“. Sa tim kvalifikacijama, ali kao sestra šefa kabineta premijerke, pohađala je Diplomatsku akademiju Ministarstva spoljnih poslova.

Sve ove godine dok zastupa Srbiju u Unesku jedina je vlasnica preduzeća, u kojem bar formalno nije svoje vlasništvo prenela na nekog drugog. U međuvremenu njena firma je ranije bila pet puta u blokadi zbog prinudne naplate dugova koje nije izmirivala na vreme. Poslednji put HRD pro konsalting bio je u blokadi na jedan dan, između 6. i 7. februara 2019. i to zbog duga od 23.942 dinara.

Nameštanje tendera i dokazane optužbe za diskriminaciju po političkoj osnovi

Miloš Popović je jedan od najbližih saradnika Ane Brnabić još od 2016, kada je i ušla u Vladu Srbije, dok je premijer bio Aleksandar Vučić. Te godine, kada je Brnabić bila ministarka za državnu upravu i lokalnu samoupravu, Popović je bio državni sekretar u tom ministarstvu, zadužen za racionalizaciju, reformu državne uprave, saradnju sa Delegacijom Evropske unije u Srbiji, Svetskom bankom i Međunarodnim monetarnim fondom.

Popović je bez posledica preživeo i objavljivanje snimka (u Radaru) njegovog razgovora sa Nebojšom Šurlanom, u pokušaju da se tender za jedan veliki državni projekat, vredan 15 miliona evra, namesti za srpski ogranak turske firme, koja je nastupala zajedno sa Milenijum timom

Od 2017. do 2024, u vreme kada je Brnabić bila premijerka bio je šef njenog kabineta, a zajedno sa njom preselio se iz Nemanjine 11. A čim je ona izabrana za predsednicu Narodne skupštine, u aprilu 2024, Popović je ponovo postao šef njenog kabineta. Pre toga bio je postavljen najpre za savetnika, a potom i šefa kabineta tadašnje potpredsednice Vlade Srbije i ministarke za državnu upravu i lokalnu samoupravu Kori Udovički, na čije je mesto Ana Brnabić i došla nakon afere „vetropark“.

Popović je široj javnosti postao poznat nakon jedne druge afere, kada je Radar objavio audio-snimak njegovog telefonskog razgovora sa bivšim direktorom Građevinske direkcije Srbije Nebojšom Šurlanom, koji je u međuvremenu uhapšen i nalazi se u pritvoru kao bivši v. d. generalnog direktora Infrastruktura železnice Srbije, nakon rušenja nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu, pod čijim je teretom živote izgubilo 16 ljudi.

Iz tog razgovora Popovića i Šurlana može se naslutiti da je vrh SNS-a bio uključen u pokušaj nameštanja tendera za jedan u nizu velikih državnih projekata. Konkretno, tema tog razgovora Šurlana i Popovića bio je tender vredan oko 15 miliona evra, po svemu sudeći za izgradnju stanova za potrebe pripadnika bezbednosnih snaga, Vojske, Ministarstva unutrašnjih poslova i Bezbednosno-informativne agencije. Sve bi bilo u redu da se iz tog telefonskog razgovora ne nameće zaključak da su uslovi tog tendera pravljeni tako da taj posao dobije srpski ogranak turske građevinske firme Tašjapi, koja je i ranije angažovana na državnim projektima, uprkos ne baš dobroj reputaciji, pogotovo što se tiče rokova i kvaliteta gradnje, o čemu je Radar pisao pre više od godinu dana, krajem marta 2024. u tekstu sa naslovom Glavni Turčin, srpska vlada i 15 miliona evra.

Vucic Mirovic Momirovic i Surlan copy
Nebojša Šurlan, Tomislav Momirović, Aleksandar Vučić i Igor Mirović Foto: Železnice Srbije

Možda je presudna za taj posao bila činjenica da se turska firma na tender javila kao deo konzorcijuma, u kojem je bio i Milenijum tim, jedna od ovdašnjih kompanija koju vlast često angažuje na državnim infrastrukturnim projektima, uključujući i izgradnju Nacionalnog stadiona i objekata za potrebe specijalizovane međunarodne izložbe Ekspo 2027. Upravo u tom periodu srpskom ogranku turske firme Tašjapi cvetale su ruže. Za samo godinu dana, između 2020. i 2021. njen prihod je više nego utrostručen, sa 3,9 na skoro 13 milijardi dinara, pa je iz minusa od 345,5 miliona prešla u plus od skoro 2,8 milijardi dinara. Od tada prihodi se konstantno smanjuju i prošle godine su pali na 3,3 milijarde dinara, pa je od lane Tašjapi ponovo u minusu i iskazao je neto gubitak od 2,8 milijardi dinara ili skoro 24 miliona evra.

Da Milošu Popoviću i vlastima SNS-a smeta kontrola videlo se pre četiri godine, kada je optužen za diskriminaciju, što je kasnije potvrdila i poverenica za ravnopravnost Brankica Janković. Ona je reagovala po pritužbi profesora Filozofskog fakulteta Ognjena Radonjića na odluku kabineta predsednice Vlade da odbije predlog Saveta za borbu protiv korupcije da on postane novi član te nezavisne institucije. Savet za borbu protiv korupcije, inače zamišljen kao savetodavno telo Vlade, u januaru 2021. uputio je kabinetu premijerke Ane Brnabić odluku o imenovanju pet novih članova Saveta, među kojima su bili profesori Radonjić i Vladimir Obradović i finansijski stručnjak Milovan Protić.  

I slučaj Aleksandra Vulina i njegove tetke iz Kanade, koja mu je navodno pozajmila 204.800 evra za kupovinu stana, vlast je „rešila“, a kada je bivši ministar ostao bez resora, Vlada ga je udomila na mestu novog predsednika Nadzornog odbora državnog preduzeća Srbijagas

Popović je kao šef kabineta predsednice Vlade sprečio da njih trojica budu izabrani za članove Saveta, obrazlažući takav stav navodima da su „otvorenim bavljenjem političkim aktivnostima kroz svoje javne istupe i svojim subjektivnim, neosnovanim i neutemeljenim kritikama na račun Vlade pokazali da ne mogu biti objektivni i nepristrasni članovi tako važnog tela kao što je Savet“. Poverenica Janković je zaključila da se time podobnost profesora svela na politička ubeđenja i stavove.

Zbog činjenice da je diskriminisao nekoga samo zato što kritikuje vlast i time prekršio Zakon o zabrani diskriminacije, Popović nije snosio nikakve posledice. U međuvremenu, od 2021, izabran je i za predsednika Nadzornog odbora Politike AD, čiji je većinski vlasnik država, a prošlu godinu završila je sa neto gubitkom većim od 12 miliona evra.

Vaše mišljenje nam je važno!

Učestvujte u diskusiji na ovu temu, ili pročitajte šta naši čitaoci misle.

11 komentara
Poslednje izdanje