U drugoj epizodi Radar Foruma u kojoj je izazivač Vukašin Milićević, teolog i predsednik Fondacije „Ljuba Davidović“, gost je bio Ahmed Delimeđac, advokat iz Novog Pazara. Dvojica sagovornika seciraju društvo koje već decenijama proizvodi političke elite nesposobne za etički kompas, ali izuzetno vešte u trgovanju lojalnošću.
Delimeđac i Milićević otvaraju retko iskren dijalog o regionu koji je u isto vreme prepun istorije i lišen priznanja. Obojica se slažu da nacionalističke elite ne samo da se međusobno hrane, već vrlo svesno deluju na štetu naroda koje nominalno predstavljaju.

Iz perspektive nekoga ko dolazi iz sredine koju vlast prikazuje kao izvor nestabilnosti, Delimeđac opisuje da se Novi Pazar često svodi na stereotipe o lokalnoj kuhinji i folkloru, dok se zaboravlja da je reč o istorijskom, politički važnom prostoru.
„Novi Pazar je grad dobrih ljudi, tolerantnih ljudi, zanatlija i trgovaca. Grad koji su osnovali obični ljudi. I kada se o njemu danas priča, sve se svede na mantije i ćevape. Iako su i ćevapi i mantije fenomenalna stvar. Ali Pazaru se oduzima politički značaj, briše mu se istorija. To je jedna veštački stvorena zapaljiva tačka u Srbiji, koju vlast vrlo svesno koristi radi ostvarivanja svojih ciljeva i stvaranja tog imaginarnog neprijatelja“, kaže Delimeđac.
Po njegovim rečima, najveći problem bošnjačke političke scene nakon raspada SDA jeste potpuni izostanak opozicije. Postojeće partije funkcionišu kao „lojalističke i klijentelističke strukture“ koje svoje postojanje duguju kompromisima sa režimom. „Njihovi lideri ne zastupaju narod, već trguju sa vlašću i vuku sitne koristi za sebe. Umesto da se bore za prava Bošnjaka, oni učestvuju u podeli moći i održavaju status quo. To nisu stranke otpora – to su delovi sistema“, dodaje.

Analizirajući političke mehanizame u regionu, Milićević ukazuje na opasnost uzajamnog oponašanja. Bošnjačke elite, kaže, neretko reaguju na nasilje iz srpskog političkog diskursa tako što usvajaju njegove obrasce – pri čemu autentično sećanje biva zamenjeno ideološkom manipulacijom. „Autoviktimizacija zamenjuje poštovanje žrtava, mitomanija zamenjuje istoriju“, jasan je Milićević.
U tom sistemu, nacionalizam postaje neka vrsta oružja kojim se manipuliše sećanjima, a ne pokušaj suočavanja s prošlošću. „Taj model – žrtva kao politička valuta – vodi u slepu ulicu. Nacionalizam, kada se jednom ukoreni, više ne traži istinu nego način da kontroliše kolektivno sećanje. Na Balkanu, nacionalizam se ne hrani istinom, nego njenim izostankom“, dodaje.
Upozorava i na kontinuitet političke trgovine među elitama, čije posledice najviše osećaju upravo oni u čije se ime navodno govori. „Kad se nacionalisti dogovaraju – a to se stalno dešava, i u Srbiji i u Bosni – taj dogovor uvek ide na štetu naroda koje kao predstavljaju.“

Delimeđac, govoreći iz ugla manjinske zajednice koja je često pod institucionalnim pritiskom, tvrdi da Bošnjaci nisu promenili svoj identitet, ali im se to pravo uporno osporava. „Bošnjaci nikada nisu promenili svoj identitet. Bošnjaci su uvek Bošnjaci. Druga je stvar što država nikada nije želela da ih prizna kao narod. A danas ih koristi kao alibi za sopstvenu stabilnost, stalno ih obeležava i pripisuje im ekstremizam koji ne postoji.“
Studenti kao most
Jedan od najznačajnijih trenutaka u protestima bio je dolazak velikog broja studenata i građana iz različitih delova Srbije u Novi Pazar. Za mnoge to nije bio samo politički čin, slažu se sagovornici Radar Foruma, već duboko lični susret s mestom koje je prečesto predstavljano kroz stereotipe. Ovakvi susreti, kako kažu, imaju težinu političkog pomaka, ne zato što brišu razlike, već zato što ih ne koriste kao oružje, već kao mogućnost za razumevanje.

„Bošnjaci su se obradovali zbog tih slika zajedništva na protestima, zbog načina na koji su ih drugi građani Srbije prihvatili bez predrasuda. Ali ono što je posebno važno – imate one studente iz Novog Pazara, koji govore kako se prvi put osećaju kao građani ove zemlje. I to nije zato što su se oni promenili, nego zato što ih je srpski narod prvi put tako prihvatio. I to je suština – osećaj da te neko vidi kao ravnopravnog“, kažu.
*Ceo razgovor Vukašina Milićevića i Ahmeda Delimeđca u dvadeset sedmoj epizodi Radar Foruma možete pogledati u videu na vrhu teksta, a možete nas pratiti i na Jutjubu, kao i platformama Deezer, Spotify i Apple podcast. Radar Forum možete gledati i na televiziji N1.