Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić raspisala je 13. aprila redovne lokalne izbore u Zaječaru za 8. jun. Predizborna kampanja, međutim, zahuktala se još krajem prošle godine, kada su formirana dva opoziciona bloka, a naprednjaci počeli da obilaze građane i dele im belu tehniku.
Još 15. novembra, DS, NPS, PSG, SSP, Zajedno i grupe građana „Možemo bolje“, „Zaokret“ i „Montoja i pravednici“ najavili su zajednički izlazak na izbore. U međuvremenu pridružile su im se još neke grupe građana i tako je nastala koalicija „Promena u koju verujemo“. Mesec dana kasnije, 12. decembra, formirana je druga opoziciona grupacija, „Ujedinjeni za spas Zaječara“, u kojoj su Ekološki ustanak, Novi DSS, Dveri i grupe građana „Dr Dejan Krstić“ i „Sačuvajmo Mali Izvor i Timočku dolinu“.

Dok se opozicija pregrupisavala, SNS je kampanju započeo podelom šporeta i frižidera građanima koji su se našli na „nekom spisku“. Kakvom i odakle, niko nije želeo da kaže. Gradonačelnik Boško Ničić, koga nema na listi SNS za predstojeće izbore, tada se zahvalio aktivnim članovima stranke. „Mi se trudimo, u dogovoru sa vrhom stranke i predsednikom Vučićem, da pomognemo. Nadam se da ćemo nastaviti da ulažemo u ovakve humane stvari“, rekao je Ničić tada. Samo je prevideo da stranke nisu humanitarne organizacije.
„Zaječarci u blokadi“ pozivaju građane da izađu na izbore
Sredinom januara formirana je neformalna grupa mladih „Zaječarci u blokadi“, koja podržava studente i njihove blokade započete nakon pada nadstrašnice u Novom Sadu. „Na izbore ne izlazimo, ali pozivamo građane da u što većem broju izađu i glasaju. Za 24. maj zakazan je protestni skup u Zaječaru i nadam se da će odziv biti sličan broju učesnika na protestima u Kragujevcu, Nišu i Novom Pazaru, jer SNS i u Zaječaru Ustav i zakone krši na svakom koraku i u svom maniru vodi prljavu kampanju“, kaže za Radar mladić iz grupe „Zaječarci u blokadi“.
„Na izbore ne izlazimo, ali pozivamo građane da u što većem broju izađu i glasaju. Za 24. maj zakazan je protestni skup, jer SNS i u Zaječaru Ustav i zakone krši na svakom koraku i u svom maniru vodi prljavu kampanju“, kaže za Radar mladić iz neformalne grupe „Zaječarci u blokadi“
Krajem februara stvorene su još dve neformalne grupe građana, „ZA Zbor“ i „Zdravstvo Zaječara ZA studente“. Iz prve poručuju da će pratiti izbore i pozvati ljude da glasaju, ali se neće zvanično opredeliti ni za opoziciju, ni za vlast. Druga je nastala na inicijativu doktorke Nade Trailović, a njena koleginica Željka Paunović za Radar kaže da sada broji oko 150 članova i da joj je cilj da se poboljša status zdravstva i podrže studenti da se izbore za ostvarenje svojih legitimnih zahteva. „Sve je veća svest o moći mašinerije izgrađene za potrebe potčinjavanja građana Srbije i jačanje kulta ličnosti, ali i nada da udruženo možemo ukinuti taj ponižavajući i nedostojan status“, poručuje Paunović.
Visoki lokalni funkcioner koji je fizički napao demonstrante četvrti na listi SNS-a
Pored protestnih skupova građani su organizovali i vožnje „Bukom protiv diktature“ po Zaječaru i okolnim selima. U selu Veliki Izvor, otac Nelija Nikolića, odbornika i potpredsednika Gradskog odbora SNS-a izašao je ispred kolone koja je prolazila pored njegove kuće i preprečio joj put. Posle toga došlo je prvo do verbalnog, a potom i fizičkog obračuna u kome je učestvovao njegov sin Neli Nikolić.

Prema izjavama očevidaca, što potvrđuju i video-snimci, funkcioner SNS-a je počeo raspravu sa ljudima u protestnoj vožnji, a devojci koja je sve snimala je oteo telefon i razbio ga. Zatim je to isto uradio još jednoj devojci i potom fizički nasrnuo na jednog od učesnika protestne vožnje i oborio ga na zemlju. Odbornik SNS-a je, prema izjavama svedoka, udario i muškarca koji je posle toga zatražio medicinsku pomoć u Urgentnom centru, a do dolaska policije je uspeo i da se popne i da skače po haubi jednog od automobila u koloni, koji je oštetio i kamenom. Pripadnici MUP-a brzo su reagovali i sprečili veće sukobe, ali do danas niko nije procesuiran. A Neli Nikolić je u vrhu, na četvrtom mestu izborne liste SNS-a za odbornike.
Sve je veća svest o moći mašinerije izgrađene za potrebe potčinjavanja građana Srbije i jačanje kulta ličnosti, ali i nada da udruženo možemo ukinuti taj ponižavajući i nedostojan status
Željka Paunović
Do sada je SNS-u od raspisivanja izbora do predaje liste bilo potrebno samo nekoliko sati, a ovoga puta su se gotovo četiri dana čekali formulari za sakupljanje potpisa. Nezvanično, SNS nije imao kandidata, jer oni koji su bili viđeni za to mesto nisu prihvatili kandidaturu. Na listi SNS-a nema direktora javnih preduzeća, ni sadašnjeg gradonačelnika, a prvi na njoj je dosadašnji Ničićev zamenik, veterinar Vladimir Videnović. Nema ni lekara Nenada Ristovića, koji je svojevremeno Vučiću vratio medalju za zasluge u borbi protiv kovida i sa svojom listom na lokalnim izborima u Zaječaru 2021. osvojio 28 odsto glasova, da bi nedugo potom bio izabran za poslanika u Skupštini Srbije i to na listi SNS-a.
Sve su prilike da je za junske izbore SNS spremio dve liste. Jednu formalno vodi Videnović i iza nje nezvanično stoji Ničić, a drugu Ristović, ali se nezvanično po gradu priča da iza nje stoji Saša Mirković.
Do sada proglašeno pet izbornih lista, naprednjaci se opet sakrili iza Vučićevog imena
Do sada je proglašeno pet izbornih lista. Naprednjaci su se još jednom „sakrili“ iza Vučića, dajući listi naziv „Ne damo Srbiju – Aleksandar Vučić“. Pod rednim brojem dva je koalicija „Promena u koju verujemo – Uglješa Đuričković – Dragana Rašić“, treći su „Ujedinjeni za spas Zaječara – Miladin Krstić – Mirko Jelenković“, četvrti „Domaćinski za Zaječar – dr Nenad Ristović“, a peta je lista „Odlučno za Zaječar – Ivica Dačić – Socijalistička partija Srbije“ i prvi na njoj je Aleksandar Diković, koji do sada nije bio aktivan u politici. Manjinska koalicija „Za istočnu Srbiju“ i pokret Branimira Nestorovića još uvek sakupljaju potpise.
Na listi SNS-a nema ni aktuelnog gradonačelnika Boška Ničića, ni direktora javnih preduzeća. A nema ni lekara Nenada Ristovića, koji je sada narodni poslanik SNS-a u Skupštini Srbije, a na lokalne izbore ide sa svojom listom, iza koje navodno stoji Saša Mirković
Kampanja se zahuktava i u Zaječaru je primetan veliki broj aktivista SNS-a, koji sa spiskovima obilaze građane. Da nisu svuda dobrodošli pokazao im je Ljupko Miletić. Njemu su se nepoznati muškarac i žena predstavili kao agenti „Agencije za sređivanje biračkih spiskova“, za koje se kasnije ispostavilo da su zapravo aktivisti SNS-a, koji su došli sa ciljem da obezbede sigurne glasove. Snimak na kome se vidi kako ih Miletić izbacuje iz dvorišta postao je viralan i simbol otpora građana prema staroj naprednjačkoj praksi kupovine glasova.

Zaječarci se, takođe, žale da ih pozivaju sa nepoznatih brojeva telefona, navodno iz Vučićevog kabineta i da se osobe sa druge strane „žice“ interesuju da li podržavaju SNS. Jedan sugrađanin tvrdi da je sličan poziv dobio od osobe koja se predstavila da radi za gradsku upravu Zaječara i da ga je pitala da ga snime za video-spot, jer je pre više od godinu dana dobio novac u sklopu programa povećanja energetske efikasnosti.
Na takvu praksu ukazuju i u koaliciji „Promena u koju verujemo“. Osim funkcionerske kampanje, oni navode da se „svakodnevno vrše pritisci na zaposlene u javnim preduzećima i ustanovama“, s tim što je „SNS podigao letvicu, jer su počeli da maltretiraju i ljude koji rade u stranim kompanijama i kod privatnika“.
U Zaječaru se pojavila i Ana Brnabić. I gle čuda, došla je na sastanak sa penzionerima. Da im kaže: „Ne sumnjam u pobedu, ali će ona zavisiti od vas. Ta pobeda mora biti ubedljiva kako bi se ovom teroru stalo na put, da se Srbija nije uplašila i da se neće povući pred najgorima“. S druge strane, kandidatkinje sa liste „Promena u koju verujemo“ Andrijana Kojčić Đurić i Sandra Milenković i članovi njihovih porodica danima su meta napada sa lažnih profila na društvenim mrežama.

Politički analitičar Dragomir Anđelković za Radar kaže da se kampanja SNS-a zasniva na dva stuba. „Jedan je otimačina materijalnih resursa od građana, a onda davanje dela tih resursa radi potkupljivanja. Drugi je agresivnost. Samo agresivnost SNS-a može da se meri sa njihovom otimačinom. Njihova agresivnost je kao u totalitarnim režimima, protivnici se targetiraju i proganjaju kao u najcrnjim sistemima. Kada bi mogli, oni bi i disanje i vazduh predstavili kao da oni nešto daju građanima i svaki dan bi otvarali sezonu disanja“, kaže Anđelković.
I funkcionerska i neljudska kampanja
Uglješa Đuričković, nosilac liste „Promena u koju verujemo“, veruje da Zaječar ima istorijsku šansu, jer se prvi put od devedesetih godina ujedinila široka kolona političkih stranaka, grupa građana, aktivista i nezavisnih pojedinaca. „Okupili smo se sa jasnim ciljem, da zaustavimo štetočinski režim koji razara grad i započnemo njegov oporavak. Ova koalicija nije nastala zbog funkcija ili ličnih interesa, već iz dubokog uverenja da Zaječar zaslužuje više, a ne da bude moneta za političku trgovinu. Na ovim izborima nastupiće još jedna opoziciona lista, koju predvode grupa građana oko Dejana Krstića i Ekološki ustanak. Iako nismo uspeli da pronađemo zajednički jezik pre izbora, nadamo se da će preći cenzus i verujemo da ćemo nakon izbora pronaći način za saradnju“, kaže Đuričković za Radar.
Kampanja vlasti se zasniva na dva stuba. Jedan je otimačina, a drugi je agresivnost. Samo agresivnost naprednjaka može da se meri sa njihovom otimačinom
Dragoljub Anđelković
S druge strane, ističe on, SNS ne vodi samo funkcionersku, već „neljudsku“ kampanju, jer zloupotrebljavaju penzionere i socijalno ugrožene građane. „Za glas nude stotine evra, jagnjiće i prasiće. Ucenjuju predsednike penzionerskih udruženja, vrše pritiske na direktore javnih preduzeća i radnike. Sve to pokazuje koliko su svesni da je njihov kraj blizu, jer da su sigurni u podršku građana, ne bi morali da kupuju glasove. Zaječar više nema vremena za čekanje. Ovo je trenutak u kojem odlučujemo da li ćemo nastaviti da tonemo ili ćemo se zajedno podići“, poručuje Đuričković i ističe da su se svi odbornički kandidati te liste obavezali da neće ni u kom obliku, ni javno, ni zakulisno sarađivati sa SNS-om i političkim subjektima čiji su idejni tvorci ili glavni akteri Boško Ničić, Saša Mirković, Nenad Ristović i Aleksandar Vučić.

Slične poruke stižu i iz druge opozicione grupacije „Ujedinjeni za spas Zaječara“. Želeli smo da čujemo komentar predizbornih dešavanja i njihovog predstavnika Miladina Krstića, ali do slanja teksta u štampu nije odgovorio na pozive saradnika Radara.
Za glas nude stotine evra, jagnjiće i prasiće. Da su sigurni u podršku građana, ne bi morali da kupuju glasove. Sve to pokazuje koliko su svesni da je njihov kraj blizu
Uglješa Đuričković
Kampanja se zahuktava, a na opoziciji je težak posao da 8. juna pridobiju i neke glasače SNS-a, koji je u Zaječaru već izgubio dva uzastopna izborna ciklusa, ali je uz pomoć „preletača“, prvo Ničića, a zatim Ristovića, koji su se u kampanji predstavljali kao opozicija, uspevao da poraze pretvori u izbornu pobedu. Hoće li im to poći za rukom i treći put ostaje da se vidi. Utisak je da kod građana Zaječara postoji spremnost za promene. Čuda jesu retka, ali nisu nemoguća.