Sahrana pape Franje, poglavara Rimokatoličke crkve, preminulog 21. aprila, a rođenog 1936. kao Horhe Mario Bergoglio, neformalno je proglašena „vašarom taštine“ stranih zvaničnika, prisutnih na sakralnoj ceremoniji u prošlu subotu, 26. aprila. Najvećeg mirotvorca u dugoj istoriji Vatikana, „oplakivali“ su državnici skloni ratovanju, ali je najveća „zvezda“ tog teatra hipokrizije bio Donald Tramp, prilježan ekonomskom vaskrsavanju SAD, čiji je predsednik.
Privatni razgovori
Srećom, a uprkos očekivanjima, Tramp nije poveo takve priče na pogrebu „sjajnog tipa“, kako je nazvao tek preminulog apsolutnog vatikanskog monarha, ali je na pregovaračku stolicu posadio ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog, u „privatnom razgovoru“ (prema saopštenju iz Bele kuće), u Bazilici svetog Petra.



Želeći da izbegne pompu, papa Franja je testamentarno zatražio da ne bude sahranjen u toj crkvi, gde počivaju mnogi njegovi prethodnici, već je za svoju „večnu kuću“ odredio Baziliku Santa Marija Mađore u Rimu. Ovde je, opet, zapaženu dramsku ulogu imala „grupa siromašnih, migranata i izbeglica“, koja je po ekskluzivnom protokolu „dočekala telo pape“. Zapravo ilustrujući njegove ciljeve da zaštiti ugrožene.
Baš oko toga bilo je natezanja između najvišeg predstavnika Svete stolice i Trampa, kada je ovaj, početkom drugog mandata, krenuo u obračunavanje sa migrantima, i gotovo ukinuo sve vrste finansijske podrške ekonomski manje razvijenima, pa je došlo do dodatnog zahlađenja odnosa između SAD i Vatikana.
Posebnu pažnju javnosti izazvala je Melanija Tramp, o čijoj se „dostojanstvenosti“ i „predivnosti“ raspredalo po društvenim mrežama
Čak i više od Trampa (i inih političkih protagonista, a posebno našeg novog premijera dr Đure Macuta), pažnju javnosti izazvala je njegova supruga Melanija, o čijoj se „dostojanstvenosti“ i „predivnosti“ raspredalo po društvenim mrežama, a bilo preneto i u medijima. U tabloidne zapise ušla je i transkripcija čitača sa usana, koji je procenio da je prva dama savetovala muža da se bar ceremonijalno rukuje sa prisutnim kolegama. Tako je Tramp poslušno, ali nevoljno pružio ruku Emanuelu Makronu, predsedniku Francuske.
Čekajući novog papu
Iako skromnija od ranijih takvih sprovoda, sahrana pape Franje podrazumevala je pogrebnu povorku duž 6,5 kilometara rimskih ulica (nimalo zgodnih za Melanijine protokolarno previsoke štikle). Nasleđe ovog istinskog čovekoljupca, radog čak i da ozvaniči istopolne brakove, verovatno će biti urušeno novim izborom rimokatoličkog poglavara, po viđenju verskih analitičara.