Aleksandar Matkovic1 1
Aleksandar Matković Foto: Promo
„Litijum – stručnjaci govore“: Aleksandar Matković

Srbija bez strateškog plana suočena s rizicima rudarske kolonizacije

0

“Mi jednostavno ne možemo davati stranim kompanijama tek tako na izvolte bilo kakve resurse, bez obzira gde se nalazili. To je znak da mi ne vodimo računa o domaćem stanovništvu. Ili će biti korporacije ili će biti nas”

U petoj epizodi serijala „Litijum – stručnjaci govore“, naučni saradnik Instituta za ekonomiju, Aleksandar Matković, otvoreno se pita: ima li Srbija jasan strateški plan razvoja, ili se prepušta interesima stranih korporacija?

Matković upozorava da projekat Jadar osvetljava širi problem – institucionalnu nespremnost i odsustvo dugoročnog planiranja, kako ekonomskog, tako i prostornog. U takvom kontekstu, javni interes i dobrobit domaćeg stanovništva postaju kolateralna šteta, dok strane kompanije dobijaju disproporcionalnu moć nad ključnim resursima – pa i nad državom.

Aleksandar Matkovic2 1
Aleksandar Matković Foto: Promo

„Strana investicija nije kada vam neko da dinar pa kažete da ste bogati. To je trenutak kada dajete nekoj kompaniji vlast nad zemljom, nad državom, nad nacijom. I ta kompanija onda donosi odluke umesto vas“, ističe Matković.

On naglašava da ni jedna rudarska investicija u skorijoj istoriji nije izazvala ovoliki građanski otpor, uključujući čak i primere iz Portugala i Čilea, gde su protesti bili žestoki. „Srbija je praktično cela ustala. Ili će biti korporacije, ili će biti nas.“ On dodaje i da sama ideja o održivosti litijuma pada u vodu, jer tržište konstantno menja tokove, a eksploatacija zahteva sve više novih rudnika. „Trenutna ekspanzija rudarenja više donosi štete nego koristi“, zaključuje.

I drugi stručnjaci koji su govorili za serijal Stručnjaci govore, potvrdili su ove tvrdnje – rudarenje litijuma zahteva ogromne količine vode, a emisije CO₂ mogu ići i do 15 tona po toni proizvedenog litijuma, uz devastaciju lokalnih ekosistema. Uz to, Matković upozorava na manipulaciju brojkama u javnom diskursu. „Kada predsednik tvrdi da će BDP porasti 16% zbog jednog rudnika – što nijedna zemlja nije postigla – jasno je da govorimo o marketingu, a ne o nauci.“ „Ako se planira bez građana, onda se planira protiv njih“, zaključuje Matković i poziva na stručno, solidarno i odgovorno odlučivanje, sa jasnim ciljem: očuvanje resursa, dostojanstva i suvereniteta zemlje.

Celu emisiju možete pogledati na Youtube kanalu “Litijum: Reč stručnjaka”.

Vaše mišljenje nam je važno!

Učestvujte u diskusiji na ovu temu, ili pročitajte šta naši čitaoci misle.

0 komentara
Poslednje izdanje