Neizvestan status aplikacije TikTok, koja je privremeno prestala sa radom dan pre stupanja na snagu zakona kojom joj se zabranjuje rad pod postojećim uslovima, a potom bila reaktivirana, čini se donekle stabilizovan izvršnom naredbom predsednika Donalda Trampa, koji je suspendovao primenu ovog zakona na 75 dana.
Jednom od svojih prvih odluka Tramp je tako onemogućio američko Ministarstvo pravde da prema ovoj popularnoj platformi, koju koristi preko 170 miliona Amerikanaca, sprovodi Zakon o aplikacijama kontrolisanim od stranih suparničkih zemalja.
Derogiranje Bajdena
Zakon je, podsetimo, usvojio Kongres SAD sa širokom podrškom demokrata i republikanaca, a potpisao ga je predsednik Džozef Bajden, aprila 2024. Zakon je eksplicitno zahtevao da od 19. januara TikTok bude zabranjen u Americi, ukoliko ne bude prodat kupcu iz SAD ili iz neke od njenih saveznica. Da stvar bude komplikovanija, sam Tramp je ranije zahtevao gašenje TikToka, ali se, kako je rekao u izjavi za medije u Ovalnom kabinetu, predomislio jer se, kako je rekao, i sam navikao na aplikaciju.
Tramp je ranije zahtevao gašenje TikToka, ali se, kako je rekao u izjavi za medije u Ovalnom kabinetu, predomislio jer se i sam navikao na aplikaciju
„Nesrećan tajming jedne od sekcija Zakona, samo jedan dan pre nego što sam preuzeo dužnost predsednika SAD – remeti moju mogućnost da procenim njegove implikacije u pogledu nacionalne bezbednosti i spoljne politike, pre nego što one daju efekte“, stoji u obrazloženju Trampovog izvršnog naloga. U obrazloženju se takođe navodi da tajming stupanja Zakona na snagu utiče na mogućnosti pregovaranja rešenja kojim bi se izbeglo naglo gašenje TikTok platforme, dok se nova administracija bavi pitanjima od nacionalne bezbednosti.

„TikTok je najvećim delom orijentisan na decu“, rekao je Tramp u ponedeljak u Beloj kući, odgovarajući na novinarsko pitanje zašto se predomislio: „Ukoliko Kina ima nameru da prikuplja informacije o maloj deci uz pomoć ove aplikacije, da budem iskren, mislim da imamo većih problema od toga.“
Predsednik SAD naveo je da mu ova izvršna naredba daje mogućnost da TikTok proda ili ga zatvori.
Pitanje nacionalne bezbednosti
Sudbina popularne aplikacije u Americi dovedena je u pitanje zbog činjenice da je ultimativni vlasnik aplikacije – kineska kompanija Bajtdens, te se sa tim u vezi spekulisalo o mogućnosti da vladajuća kineska Komunistička partija dođe u posed velikih baza podataka o američkim državljanima.
Iako je aplikacija posle kratke pauze u nedelju, nastavila sa radom uz javno iskazanu zahvalnost predsedniku Trampu, njena sudbina ostaje neodređena. Sam Tramp je na svojoj društvenoj mreži Trut sošijal objavio da će njegova izvršna naredba obezbediti dodatno vreme koje je neophodno da se sagledaju svi aspekti spora. Istom prilikom potvrdio je da tehnološki partneri TikToka u SAD, poput kompanija Epl, Gugl i Orakl neće snositi posledice jer su omogućili da platforma bude dostupna korisnicima i pre potpisivanja predsedničkog dokumenta.
Ukoliko Kina ima nameru da prikuplja informacije o maloj deci uz pomoć ove aplikacije, da budem iskren, mislim da imamo većih problema od toga
Donald Tramp
„Zahvaljujemo predsedniku Trampu što je obezbedio potrebnu jasnoću i osiguranje provajderima našeg servisa da neće snositi nikakve posledice zbog omogućavanja funkcionisanja platforme“, kaže se u saopštenju kompanije TikTok. „Mi ćemo posvećeno raditi sa predsednikom Trampom na dugoročnom rešenju koje će omogućiti nesmetano funkcionisanje aplikacije u Sjedinjenim Državama.“