Proglašavanje vanrednog stanja na granici s Meksikom i energetske vanredne situacije na nacionalnom nivou, ponovno istupanje iz Pariskog sporazuma o klimatskim promenama i obustavljanje zelene agende prethodne administracije, obnavljanje procedure za izlazak iz Svetske zdravstvene organizacije, suspendovanje programa strane pomoći i poništavanje važenja skoro 80 zakonskih mera i propisa usvojenih tokom mandata Džoa Bajdena: sve ovo tek je deo prvog paketa izvršnih naredbi (pravno obavezujućih i sa snagom zakona), i objava (koje to uglavnom nisu), a koje je povratnik u Belu kuću, Donald Tramp, potpisao odmah po stupanju na dužnost.
„Buši, mala, buši“, ponovio je novi/stari predsednik omiljenu uzrečicu na temu davanja odrešenih ruku moćnim naftnim i gasnim kompanijama, obznanjujući neograničenu eksploataciju prirodnih bogatstava Aljaske i opšte povećanje proizvodnje fosilnih goriva. A mogao je tu parolu komotno da upotrebi i kad je reč o temeljnom obesmišljavanju pravne države kakvo predstavlja – doduše očekivana – odluka o pomilovanju gotovo 1.600 osuđenih za učešće u nasilnom pokušaju državnog prevrata u januaru 2021; ukidanju državnih programa raznovrsnosti, jednakosti i inkluzije (DEI); ili nameri da se ukine Ustavom zagarantovano pravo na državljanstvo dece rođene na američkom tlu i u slučajevima kad njihovi roditelji tu borave ilegalno ili na osnovu viza za privremeni boravak.
Potpisao je Tramp i neke manje kontroverzne direktive – o odlaganju primene zakona kojim se zabranjuje TikTok, te o proglašavanju stranih narko-kartela i bandi koje deluju u SAD za terorističke organizacije; i neke bizarne, poput one o preimenovanju Meksičkog zaliva u Američki zaliv. Izostalo je, pak, ono o čemu je najviše galamio: susedima Kanadi i Meksiku, te Kini i ostatku sveta ipak nije već prvog dana nametnuo najavljene dodatne carine. Ima vremena…