1688757403 1688757327771
Edi Rama Foto: Vesna Lalić/Nova.rs
Iza ekrana 44

Zabrana TikToka u Albaniji – briga o mladima ili cenzura?

Izdanje 45
4

Albanija će, ukoliko zabrana stupi na snagu, biti studija slučaja o tome kako državne politike mogu uticati na dinamiku društvenih medija, ponašanje publike i načine na koje se informiše i komunicira

Krajem decembra, albanski premijer Edi Rama najavio je jednogodišnju zabranu TikToka u zemlji, okrivljujući kinesku platformu za podsticanje nasilja među mladima, nakon što je 14-godišnjeg dečaka nasmrt izbo jedan učenik. Lokalni mediji preneli su da je do ubistva došlo nakon svađe između dvojice dečaka na društvenim mrežama, a nakon same tragedije na TikTok-u su se pojavili snimci mladih koji izražavaju podršku ubistvu.

Rama je za Rojters izjavio da „problem danas nisu naša deca, problem danas smo mi, problem je naše društvo, problem danas je TikTok i svi drugi koji našu decu uzimaju za taoce“. TikTok je tražio hitno razjašnjenje ovih stavova od albanske vlade, navodeći da „kompanija nije našla dokaze da su počinilac ili žrtva imali TikTok naloge, dok je više izveštaja potvrdilo da su video-snimci koji su doveli do ovog incidenta objavljeni na drugoj platformi, a ne na TikTok-u“.

TikTok je tražio hitno razjašnjenje ovih stavova od albanske vlade, navodeći da „kompanija nije našla dokaze da su počinilac ili žrtva imali TikTok naloge, dok je više izveštaja potvrdilo da su video-snimci koji su doveli do ovog incidenta objavljeni na drugoj platformi, a ne na TikTok-u“

U komentaru za Associated Press, albanski premijer navodi i da je njegova zemlja premala da bi TikTok-u nametnula promenu algoritma tako da se na njemu ne promovišu „reprodukcije beskrajnog pakla jezika mržnje, nasilja, maltretiranja i tako dalje“, te da TikTok u Kini „sprečava da deca budu uvučena u ovaj ponor“. Međutim, albanski opozicioni političari u zabrani TikTok-a vide napad na slobodu govora i sužavanje prostora za glasove kritičara aktuelne albanske vlade. „To je čist predizborni čin i (zloupotreba) ovlašćenja za suzbijanje slobode govora u Albaniji“, rekla je Ina Župa, albanska opoziciona poslanica, za
briselski Politiko.

Najavljena zabrana kineske platforme u Albaniji samo je jedna u nizu sličnih akcija širom sveta. U novembru prošle godine Australija je donela odredbu kojom se zabranjuje korišćenje društvenih mreža svim osobama mlađim od 16 godina. The Social Media Minimum Age obuhvata najuticajnije platforme – Instagram, Snapchat, TikTok, X – a u slučaju da neka od njih prekrši odredbu, propisane su kazne i do 32 miliona dolara. Ovo je, do sada, najrestriktivniji zakon vezan za upotrebu društvenih mreža, dok su delimične zabrane formalno propisane u više evropskih država, ali se u praksi ne sprovode doslovno ili se njihova primena tek očekuje. U evropskim državama, restrikcije su uglavnom vezane za godine starosti, nadzor roditelja, a pojedine zemlje su se fokusirale i na zabranu korišćenja pametnih telefona u školama, sa ciljem zaštite maloletnika, njihovog mentalnog zdravlja i smanjenja distrakcije. The Social Media Minimum Age zakon bi mogao da zaoštri odnose Australije sa Sjedinjenim Državama – Ilon Mask, sada iz pozicije člana administracije novoizabranog predsednika Donalda Trampa, u objavi na X-u je napisao da se čini da je zakon „zakulisni način kontrole pristupa internetu svim Australijancima“. Konačno, šta svi navedeni slučajevi mogu ponuditi kao mogući ishod u budućnosti? Albanija će, ukoliko zabrana u potpunosti stupi na snagu i potraje čitavih godinu dana, biti konkretna studija slučaja o tome kako državne politike mogu uticati na dinamiku društvenih medija, ali i šire, na ponašanje publike onlajn, načine na koje se informiše i komunicira.

U evropskim državama, restrikcije su uglavnom vezane za godine starosti, nadzor roditelja, a pojedine zemlje su se fokusirale i na zabranu korišćenja pametnih telefona u školama, sa ciljem zaštite maloletnika, njihovog mentalnog zdravlja i smanjenja distrakcije

Iako je neposredni uticaj zabrane TikTok-a u Albaniji jasan u smislu politike, njeni dugoročni efekti na ponašanje mladih, digitalnu kulturu i slobodu izražavanja teško će moći da se jasno vide nakon samo godinu dana. Ovaj korak albanske vlade samo je delić globalne debate o tome kako postići ravnotežu između digitalnih sloboda sa zaštitom najmlađih i najranjivijih grupa onlajn, ali i na koji način onlajn platforme postaju neizostavni deo političke komunikacije i širenja političkih ideja i stavova.

Vaše mišljenje nam je važno!

Učestvujte u diskusiji na ovu temu, ili pročitajte šta naši čitaoci misle.

4 komentara
Poslednje izdanje