12718798
Foto: EPA-EFE/JEON HEON-KYUN
Kriza u Južnoj Koreji

Po Trampovom receptu

Izdanje 44
1

Pristalice opozvanog Jun Suk Sola, koje su sprečile njegovo hapšenje, nosile su i transparente sa porukom „Zaustavite krađu“, poznatom sa skupova američkog predsednika. Biće da se sličnost Seula sa Divljim zapadom nije završila te noći

Južna Koreja se svakako nalazi na Dalekom istoku, ali je jedna rezidencija u Seulu između drugog i trećeg decembra više ličila na salun Divljeg zapada. Nekih sto pedeset policajaca tada je pokušalo da uhapsi opozvanog predsednika Jun Suk Jola zbog pokušaja pobune. Prva prepreka su bile znatno brojnije Junove pristalice. No i kada je ta barijera savladana, policija se našla oči u oči sa predsedničkim obezbeđenjem i vojnicima lojalnim Junu, koji su – prema opisu Bi-Bi-Sija – ukrstili ruke i formirali ljudski lanac. Posle brojnih čarki i sati čekanja ko će prvi da potegne, policija je privremeno odustala, i smenjeni predsednik Jun je ostao na slobodi. U vreme kada je ovaj broj Radara poslat u štampu, nije moglo da bude poznato šta će se dalje dešavati do 6. januara, kada je nalog za hapšenje Jun Suk Sola isticao.

Priteran uz zid

Junov predsednički mandat nije bio miran ni pre aprila 2024, ali prave nevolje su počele tada, kada je njegova partija, konzervativna Narodna snaga, na parlamentarnim izborima doživela ozbiljan poraz od Demokratske stranke. Junu je tada preostalo samo da lupa jedan veto za drugim, a početkom decembra se činilo da je stigao do zida.

unovi sledbenci optužuju protivnike da služe Severnoj Koreji, i otvoreno veličaju SAD, predstavljajući Ameriku kao božanskog zaštitnika demokratije oličene u hrišćanskim vrednostima, zapisao je Rafael Rašid, seulski dopisnik britanskog Gardijana

Parlament je odbio predloženi budžet i pokušavao je da smeni neke članove Junovog kabineta jer su odbijali da istraže navodnu korupciju prve dame. Predsednik je uzvratio pokušajem da uvede vanredno stanje, prvo od 1987, kada je Južna Koreja nominalno postala demokratija. Budući da su osamdesete odavno prošle, Junov izgovor da pokušava da zaštiti zemlju od zlih komunista nije prihvatio ni lider njegove sopstvene partije, i nakon višednevnih protesta desetina hiljada Korejaca, Jun Suk Sol je morao da opozove odluku.

Opozivi

Tada je došlo vreme za njegov opoziv. Parlament je 14. decembra iz drugog pokušaja u tome uspeo, i sada se čeka februar, kada bi ustavni sud trebalo da odluči o zakonitosti tog poteza. Južna Koreja je u međuvremenu uspela da ostane i bez vršioca dužnosti predsednika, jer je parlament opozvao i Han Duk Soa, tvrdeći da Han sabotira Junov opoziv. Tržište je reagovalo na tu nestabilnost, pa je korejski von pao na najniže grane od globalne finansijske krize 2008, ali Koreju bi možda i više trebalo da brine to što Jun Suk Sol ne samo da ima verne pristalice, već i te sve više liče na družinu koja podržava Donalda Trampa.

12719762
Foto: EPA-EFE/JEON HEON-KYUN
12718251
Foto: EPA-EFE/YONHAP
12711281
Foto: EPA-EFE/HAN MYUNG-GU

„Optužuju protivnike da služe Severnoj Koreji, i otvoreno veličaju Sjedinjene Američke Države, predstavljajući Ameriku kao božanskog zaštitnika demokratije oličene u hrišćanskim vrednostima. Jesu na periferiji južnokorejskog društva, ali sve više usvajaju retoriku američke desnice, pogotovo u tvrdnjama da su parlamentarni izbori pokradeni“, objašnjava Rafael Rašid, seulski dopisnik britanskog Gardijana.

Takvo se društvo i okupilo ispred Junove rezidencije u noći između drugog i trećeg decembra, i zasad je uspelo da spreči hapšenje opozvanog predsednika. Nosili su i transparente sa porukom „Zaustavite krađu“, poznatom sa Trampovih skupova. Biće da se sličnost Seula sa Divljim zapadom nije završila te noći.

Vaše mišljenje nam je važno!

Učestvujte u diskusiji na ovu temu, ili pročitajte šta naši čitaoci misle.

1 komentar
Poslednje izdanje