Iako je Srbija odavno zemlja čuda, prošla nedelja je bila baš čudna. Počela je, doduše, uobičajeno, gostovanjem Aleksandra Vučića na prvom programu RTS-a u ponedeljak, a završila se njegovim pojavljivanjem na TV Prva u subotu. Jedina razlika je što je u subotu, skoro u isto vreme, na Pinku, u „jutru s dušom“, kod Jovane Jeremić, gost bio još jedan AV, njegov imenjak Vulin. I dok je AV broj 1 pokušavao da ubedi gledaoce i voditeljku da je Srbija, ipak, na evropskom putu, AV broj 2 je gotovo trijumfalno zaključio da će se taj evropski put završiti članstvom Srbije u – BRIKS-u?!
I ko je sad tu lud, a ko zbunjen? Osim predsednice parlamenta Ane Brnabić, koja je iz sveg raspoloživog oružja, uz sasluženje tabloida, raspalila po novinaru Radara Vuku Cvijiću, zbog teksta u londonskom Tajmsu, u kome se navodi da bi Srbija zarad članstva u BRIKS-u mogla odustati od evropskog puta. „Kakve bedne podmetačine – Tajms razmontirao politiku Aleksandra Vučića prema Rusiji. Članak pisao Vuk Cvijić. Glavom i bradom Mr. Times. U međuvremenu, predsednik Vučić ispratio Tuska i Micotakisa i dočekao predsednicu Evropske komisije, Ursulu fon der Lajen. I tako dan za danom – on se bori za Srbiju, oni se dave u mržnji. Svako bira svoj put“, napisala je Brnabić na svom X nalogu.
Samo par dana kasnije pisanje Tajmsa praktično je potvrdio Vulin, ne krijući da bi voleo da Srbija postane deo BRIKS-a. Kao potpredsednik Vlade, kojoj je navodno cilj da Srbija postane deo EU, za ruske medije tokom boravka u Kazanju rekao je da se „Srbija nada da će za nju biti mesta u BRIKS-u“. O ovoj „podmetačini“ od Ane B. ni pisma ni razglednice. Ili smatra da AV, makar i broj 2, ima pravo da sam „bira svoj put“. Pogotovo ako ga na taj put usmeri AV broj 1.
Ništa manje čudna nije bila ni odluka predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen da prošlog petka naprečac otkaže već dogovoreni sastanak sa premijerom Milošem Vučevićem, jer je istog dana razgovarao sa ruskim ministrom ekonomskog razvoja Maksimom Rešetnjikovom. Kao da bi se Vučević sa njim sastao da mu to nije rekao Vučić, koji je nekoliko dana ranije na Samit BRIKS-a u Kazanj poslao četvoročlanu delegaciju Vlade – Vulina, Bratislava Gašića, Adrijanu Mesarović (ako niste znali, ona je ministarka privrede) i Nenada Popovića.
Kako sam pravi švedski standard, koji nam je Slobodan Milošević obećao još pre 24 godine, prvi put doživeo prošle nedelje upravo u društvu Miloševića, Karadžića i supruge Marka Miloševića. Doduše ne onih Miloševića i Karadžića, već kolega novinara
Čudan je bio i izbor dostignuća za koje je Fon der Lajen pohvalila Vučića. Naročito za reforme „u oblasti vladavine prava i demokratije“. Ko bi rekao da uštogljena briselska administracija ume da bude tako šaljiva ili bar do bola cinična. Najčudnije bi, ipak, bilo ako predsednica Evropske komisije to zaista misli. Onda je za Srbiju mnogo izvesniji scenario koji javno zastupa i zagovara AV broj 2.
Spisku prošlonedeljnih čuda dodajem i to što sam se sa zakašnjenjem od 24 godine iz prve ruke uverio u to kako zaista izgleda švedski standard, koji je građanima Srbije bivši predsednik Slobodan Milošević, sve zajedno sa brzim prugama i velikim stranim investicijama, obećavao uoči prvih višestranačkih izbora u decembru 1990, na kojima je ubedljivo pobedio SPS. Ubrzo nakon toga od švedskog standarda nije bilo ništa, a tadašnji predsednik SR Jugoslavije Branko Kostić je, nakon uvođenja sankcija, građanima savetovao da „jedu korijenje“.
Čudan splet okolnosti doveo je do toga da sam se sa pravim švedskim standardom u Stokholmu i Geteborgu suočio upravo u društvu Miloševića, Karadžića i supruge Marka Miloševića. Sreća je samo što je Aleksandar Milošević urednik Nove ekonomije, Vukašin Karadžić novinar Nedeljnika, a Maria novinarka portala Telegraf i svi su bili deo nešto brojnije ekipe srpskih novinara koja je prošle nedelje posetila Švedsku.