profimedia 0917581063
Poplave u Bosni i Hercegovini Foto: Samir Jordamovic / AFP / Profimedia
Smrtonosne poplave u BiH

Apokalipsa u dva dana

Izdanje 31
0

Za delić sekunde, u vodenoj bujici nestajale su kuće, mostovi, delovi pruga i puteva, poginula je 21 osoba, dok je 40 proglašeno nestalim

U noći između 3. i 4. oktobra na područje severne Hercegovine i srednje Bosne, sručila se katastrofalna poplava, praćena klizištima i odronima. Za delić sekunde, u vodenoj bujici nestajale su kuće, mostovi, delovi pruga i puteva. U naseljenim mestima – Jablanici, Fojnici, Kiseljaku, Kreševu, Konjicu, prolamali su se jauci žitelja u očajničkoj potrazi za najbližima. Bujice su nosile vozila. Neka planinska sela izbrisana su sa lica zemlje.

Ekipe za spasavanje preživelih jedva su se probile do najugroženijih tačaka zbog uništene infrastrukture i kiše koja je i dalje padala. Podjednako teško bilo je i probiti se do najbližih bolnica. Broj pronađenih smrtno nastradalih porastao je na 21 žrtvu na dan 8. oktobra, dok je 40 osoba proglašeno nestalim, ali se te brojke ne smatraju konačnim.

12545120
Poplave u Bosni i Hercegovini Foto: EPA-EFE/NIDAL SALJIC
12543508
Poplave u Bosni i Hercegovini Foto: EPA-EFE/NIDAL SALJIC
profimedia 0917317841
Poplave u Bosni i Hercegovini Foto: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia
profimedia 0917053243
Poplave u Bosni i Hercegovini Foto: Nikola Brboleza / imago stock&people / Profimedia
profimedia 0916726832
Poplave u Bosni i Hercegovini Foto: Hakan Celik / AFP / Profimedia
Obrenovac snimak iz vazduha 170514 Ras foto zoran loncarevic 006 scaled copy
Foto: Zoran Lončarević

U akciju pružanja pomoći unesrećenom stanovništvu uključili su se pripadnici Civilne zaštite, ali i Oružanih snaga BiH, kao i EUFOR-a. Na teren su stigli i spasilački timovi iz čitavog regiona, pa i iz Srbije. I privatne firme poslale su svoju mehanizaciju da otklone haos koji je zavladao čitavim područjem gde su podivljale reke Željeznica, Neretvica, Seončica…, dok je i Neretva pohrlila iz svog korita. Prekinute su bile i telefonske veze, i dovod električne energije zbog porušenih trafostanica.

Federalna vlada proglasila je stanje prirodne nesreće, mada je deo odgovornosti počivao i na ljudskom faktoru, najočiglednijem na primeru Donje Jablanice, gde je kamenolom pod upravom preduzeća Sani d.o.o. Jablanica od 2009. radio bez dozvole Ministarstva gospodarstva Hercegovačko-neretvanske županije. Resurs namenjen izgradnji pretvorio se u posthumni beleg kamenom zatrpanom naselju. Obilne padavine i dalje se očekuju, pa je na oprezu i Hrvatska.

Vaše mišljenje nam je važno!

Učestvujte u diskusiji na ovu temu, ili pročitajte šta naši čitaoci misle.

0 komentara
Poslednje izdanje
Iva Čukić
| Društvo | 49

Da li smo živi isključivo zahvaljujući pukoj sreći

Dok građani na ulicama traže odgovornost za smrt 15 ljudi stradalih usled obrušavanja nadstrešnice na rekonstruisanoj železničkoj stanici u Novom Sadu, vlast je ujedinjena u odricanju odgovornosti. Pokrajinska premijerka Maja Gojković, koja nas je na svečanom otvaranju stanice uveravala da ćemo putovati bezbedno, sada političku i moralnu odgovornost očekuje na nekim drugim, neimenovanim adresama. Goran […]