profimedia 0818428194 copy
Ursula fon der Lajen i Aleksandar Vučić Foto: Milos Miskov / AFP / Profimedia
Dvadeset peti broj od sutra na kioscima

Novi Radar: Dokaz da se EU nagodila s Vučićem da u zamenu za litijum dobije odrešene ruke

11

Osim ekskluzivnih saznanja, najnovije izdanje našeg nedeljnika čitaocima donosi i intervjue, komentare, reportažu iz Kurdistana…

Predlog zvaničnog dokumenta kojim se Vlada Srbija obavezuje na naredne korake evrointegracija toliko je manjkav, neprecizan i selektivan da je teško ne zapitati se ima li evropski put Srbije uopšte budućnost, u slučaju da ga Evropska komisija kao drugi pregovarač zaista prihvati. Iako se projekat Jadar u njemu nigde ne pominje eksplicitno, nameće se još jedno pitanje – čime tačno zvanični Beograd plaća toliku slobodu u reformama koje to nisu, a koliku će cenu platiti građani Srbije.

Gde je u predlogu na listi prioriteta borba protiv organizovanog kriminala i korupcije, a gde je povećanje efikasnosti i nezavisnosti pravosuđa, kao i da li će vladajuća koalicija moći da održi još jedan krug vanrednih parlamentarnih izbora pre no što implementira preporuke ODIHR-a za poboljšanje izbornih uslova – čitajte, između ostalog, u novom Radaru.

Poseta šefa američke CIA Vilijama Bernsa Balkanu otvorila je mnoge nedoumice na koje, očekivano, javnost neće dobiti razrešenja – reč je, uostalom, o prvoj poseti stranog zvaničnika koju je vlast u Srbiji potpuno prećutala. U tekstu posvećenom Bernsovoj poseti analiziramo značaj odnosa Banjaluke i Beograda, odnosno Prištine i Beograda, u očima američkog establišmenta, kao i da li je Milorad Dodik Vašingtonu bezbednosno interesantniji od Milana Radoičića.

Legendarni nekadašnji košarkaški reprezentativac Predrag Drobnjak u intervjuu za Radar govori o svojoj karijeri, koju je kao četrnaestogodišnjak započeo u Jedinstvu iz Rodnog Bijelog Polja, a koja ga je preko Partizana i Efes Pilsena dovela i do američke NBA lige. S reprezentacijom je osvojio dve svetske i jednu evropsku titulu, a trenutno je situaciji da se pojedini njegovi saigrači, ali i kolege sportisti, uključuju u politički život.

„Ja se neću politikom baviti ni kroz vlast, ni kroz opoziciju, ali imam pravo na mišljenje i volim da ga kažem. Nekom se to možda neće svideti, to me je u nekim situacijama i koštalo. Nisam želeo da idem na neka takmičenja, pa su mi se neki ljudi svetili, ali šta da radimo, to je cena koju plaćate za svoj stav. Ja sam genetski opoziciono nastrojen koja god da je vlast u pitanju. Za svako društvo je dobro da možete da iznesete svoje ideje i mišljenje, možda i sugerišete šta bi trebalo menjati kako bi se stvari popravile‟, rekao je Drobnjak za Radar.

Čitaoci u novom broju mogu da nađu i osvrt na saopštenje kabineta guvernera Narodne banke Srbije Jorgovanke Tabaković, prema kojem je štednja u dinarima neuporedivo isplativija od štednje u evrima. I, iako je ova konstatacija tačna, niko se od zvaničnika nije osvrnuo na činjenicu da je inflacija u poslednjih dvanaest godina, koliko je Tabaković na čelu NBS, pojela i kamatu, ali i deo glavnice, pa i kupovnu moć. Opravdano je onda zapitati se i da li je srpska valuta baš onoliko zdrava koliko u NBS vole da kažu da jeste.

Tu je intervju s našim proslavljenim džez pijanistom Vasilom Hadžimanovim, koji je u seriji skorašnjih koncerata verovatno najviše pažnje privukao u nastupu s Vlatkom Stefanovskim, na festivalu Jazz in the Garden u Botaničkoj bašti u Beogradu. U razgovoru s našim novinarima, Hadžimanov daje svoje viđenje savremene džez scene i poetike, spoja tradicionalnog i modernog, uticaja veštačke inteligencije na muzički izraz… ali i političke situacije u zemlji.

01 RGB19
Foto: Radar


„U životu su retko stvari crno-bele. Često se nalazimo u nekom sivom prostoru u kome možemo da posmatramo različite istine. Međutim, ova situacija oko Rio Tinta je do te mere crno-bela, i toliko je sve jasno i toliko stručnjaka je transparentno, s jasnim podacima, statistikama i studijama sve objasnilo, da više tu nema šta da se priča. Između ostalog, imamo brojne primere delovanja sličnih kompanija po pitanju svega onoga šta ostavljaju za sobom. Tom korporativnom svetu ništa nije važno. A najmanje naši životi‟, predočava Hadžimanov za Radar.

Za novi broj još pišu i govore Predrag Drobnjak, Nina Hruščova, Nenad Milosavljević, Ana Martinoli, Cvijetin Milivojević, Laš Svensen…

Vaše mišljenje nam je važno!

Učestvujte u diskusiji na ovu temu, ili pročitajte šta naši čitaoci misle.

11 komentara
Poslednje izdanje