Karijerni put pukovnika Veselina Milića pored ličnih sposobnosti i veština dominantno su odredila, kažu upućeni u maglovite poslove srpske policije – kumstva sa uticajnim kolegama, bliskost sa političarima na vlasti, ali i spremnost na kršenje pravila službe kojoj pripada dve i po decenije. Ti prestupi nikada nisu bili smetnja za profesionalno napredovanje, ali i materijalno blagostanje. Zato i kada je pukovnik Milić padao, bilo je to uvek u suprotnom smeru od svih ostalih.
Štaviše, upućeni tvrde da mu je upravo opredeljenje da se pravila službe „ne drži kao pijan plota“ (uz blagoslov vlasti) pomoglo da se u rasturenoj, dezorijentisanoj i demotivisanoj srpskoj policiji, nametne kao jedino zvučno ime, od kakvog-takvog autoriteta. Pored toga što je načelnik policijske uprave za Grad Beograd, Milić je i pomoćnik direktora policije. Bio je i ostao glavni kandidat za godinama upražnjeno mesto direktora policije, koje bi tokom vladavine SNS moglo postati mitsko predanje, nedostižni sveti gral srpskog policajca. To je naravno zbog ovlašćenja koje ova pozicija nosi, i zbog toga je potencijalno slaba tačka partijske države.
Kako ne raditi svoj posao
Ipak, poslednja u nizu transgresija, koje je Veselin Milić učinio u danu kada je Srbija stajala zaleđena vestima koje su stizale iz Osnovne škole „Vladislav Ribnikar“, za razliku od svih prethodnih ostaće zabeležena u istoriji nacije kao večiti podsetnik kako visoki oficir policije ne treba da radi svoj posao.
Bio sam na hiljade uviđaja, zločina, tragedija, ovo je u srpskom društvu nezapamćeno… rekao je Milić na konferenciji za medije u Vladi Srbije, ocenivši da je trenutak da se ceo sistem upita šta treba da se promeni i unapredi. Već u sledećoj rečenici objasnio je kako to zamišlja, rekavši da policija preduzima neke stvari koje možda nisu ni dozvoljene, kako bi upoznala javnost kako je došlo do zločina.
Potom je pred objektivima televizijskih kamera pokazao spisak učenika koje je K. K nameravao da ubije. Snimak se ubrzo pojavio i na društvenim mrežama i provladinim tabloidima.
Pukovnik Milić je tako u jednom zgusnutom trenutku društvene istine postupio upravo onako kako vlast u Srbiji već duže od jedne decenije zloupotrebljava institucije, sve da bi je narod razumeo…
Očigledno svestan da krši zakon, ali i da dodatno traumatizuje decu koja su preživela tragediju, kao i njihove roditelje, ipak je to učinio. Baš kao što, pre njega, ni predsednika Republike niko nije mogao odgovoriti od nesrećnog nauma da na televizijama sa nacionalnom pokrivenošću, porodicama oštećenih i čitavoj javnosti pokazuje slike žrtava Belivukovog klana.
Milić ipak odlikovan
Advokati roditelja dece stradale u „Ribnikaru“ podneli su Višem javnom tužilaštvu u Beogradu krivičnu prijavu protiv Milića za krivična dela: nesavestan rad u službi, u sticaju sa krivičnim delom neovlašćeno objavljivanje i prikazivanje tuđeg spisa, portreta i snimka. Posle više od dva meseca VJT se oglasilo nenadležnim i predmet ustupilo Prvom osnovnom javnom tužilaštvu. Sektor unutrašnje kontrole policije (SUK) nije se obraćao tužilaštvu, koje mu je zauzvrat podnelo zahtev za prikupljanje potrebnih obaveštenja. Godinu dana SUK nije odgovorio na zahteve tužilaštva, koja se praktično dobacuju ovim slučajem oglašavajući se naizmenično kao nenadležna.
Advokati roditelja dece stradale u „Ribnikaru“ podneli su Višem javnom tužilaštvu u Beogradu krivičnu prijavu protiv Milića. Godinu dana SUK nije odgovorio na zahteve tužilaštva, koja se praktično dobacuju ovim slučajem oglašavajući se naizmenično kao nenadležna
Uprkos protestima roditelja dece stradale u „Ribnikaru“, Milić je februara 2024. godine odlikovan novoustanovljenim ordenom Zvezde Jakova Nenadovića. Podsetimo, Vlada Srbije obećala je da će ispuniti sve zahteve porodica žrtava. Jedan od sedam zahteva bio je odgovornost za objavljivanje spiska targetirane dece.
Za dva mandata na mestu šefa beogradske policije Milić nije imao sjajne odnose sa nadležnim ministrima, Nebojšom Stefanovićem i Bratislavom Gašićem. Kada je 2016. godine na njegov sto stiglo rešenje o premeštaju u policijsku upravu Kragujevac sa potpisom Nebojše Stefanovića, Milić ne samo da nije prihvatio, već ga je prema kredibilnim izvorima, pocepao pred svedocima. Od premeštaja nije bilo ništa, ali je dve godine kasnije posle serije profesionalnih likvidacija u Beogradu Milić premešten na mesto savetnika predsednika Republike.
Tom prilikom Aleksandar Vučić je rekao da je Veselin Milić mlad, ozbiljan i odgovoran čovek, pred kojim je još mnogo važnog posla: „Uveren sam da ćemo imati odličnu saradnju i u okviru poslova iz nadležnosti kabineta predsednika Republike“, rekao je tada Vučić. I nije pogrešio. Odlukom novog ministra policije Aleksandra Vulina, Milić se 2020. vraća na mesto prvog čoveka beogradske policije, kao čovek od posebnog poverenja, pred obračun sa klanom Belivuk-Miljković.
Kada je 2016. godine na njegov sto stiglo rešenje o premeštaju u policijsku upravu Kragujevac sa potpisom Nebojše Stefanovića, Milić ga je pocepao pred svedocima. Od premeštaja nije bilo ništa
Inspektor Dušan Mitić svedočio je na sudu da je Veselin Milić prenosio poruke advokatice prvooptuženog za Jovanjicu Predraga Koluvije, njegovom šefu Slobodanu Milenkoviću da prihvati smenu sa mesta načelnika uprave za borbu protiv narkotika. Mitić je naveo da je Veselin Milić odbio da se izjasni o proceni bezbednosti policijskih inspektora koji su radili na predmetu Jovanjica, a koji su u nekoliko navrata iznosili saznanja o opasnosti koja im preti.
Inače, prethodni mandat Milića na mestu šefa beogradske policije obeležila su i dva ubistva poznatih beogradskih advokata, Dragoslava Miše Ognjanovića i Vladimira Zreleca. Prema rečima advokata Vladimira Gajića, Zrelec je u danima pred ubistvo razgovarao sa Milićem, objasnio od koga mu preti opasnost i tražio zaštitu. Nije je dobio.
Veselin Milić je rođen 1979. godine u Priboju. Po završenoj policijskoj akademiji u Beogradu, dobija posao u policijskoj stanici Užice, odakle prelazi u Beograd na mesto pomoćnika, a potom i komandira policijske stanice Savski venac. Krajem 2006. godine imenovan je za načelnika Uprave za obezbeđenje ličnosti i objekata, gde se zadržava narednih šest godina do prvog imenovanja za šefa beogradske policije.
Dva mandata Veselina Milića na poziciji šefa beogradske policije (2013-2018. i 2020. do danas) obeležilo je rušenje u Savamali kada je policija odbila da reaguje na pozive građana, brojne mafijaške likvidacije i čak dva ubistva advokata. Sam Milić je u maju 2017, prema navodima policije, bio meta atentatora, iz redova „škaljarskog klana“. Od pet navodnih osumnjičenih atentatora osuđen je jedino Nemanja Zurovac, za krivično delo nedozvoljeno posedovanje oružja.
Od garsonjere do zvezda
Imovina koju je Veselin Milić 2019. prijavio Agenciji za borbu protiv korupcije sastojala se od garsonjere od 28 kvadrata i automobila golf iz 2011. godine. Zvanično je u međuvremenu uvećana za štedni depozit u banci i vlasništvo stana od 195 kvm. Prema informacijama dostupnim na sajtu kompanije vlasnice zgrade u Neznanog junaka na Dedinju, vrednost kvadratnog metra stana u toj zgradi iznosi preko 6.000 evra. Mesečna primanja načelnika beogradske policije iznose 168.730,00 dinara. Veći stan u istoj zgradi imaju i roditelji njegove supruge.
Nedavno je na društvenoj mreži TikTok objavljena serija kratkih video-klipova u kojima se pominje navodna imovina šefa beogradske policije, poput luksuznog apartmana od 104 kvm u elitnom naselju Portonovi izgrađenom na mestu bivše kasarne u Kumboru u Bokokotorskom zalivu, vrednog više od milion evra. U profesionalno izrađenim kratkim video-klipovima, koji su potom obrisani, govorilo se o Milićevoj sklonosti ka skupim satovima, kao i drugim navodnim nekretninama u Beogradu i na Kopaoniku.
Posle veb-sajta na svoje ime (koji je sada van funkcije) načelnik Milić otvorio je sopstveni TikTok nalog na kojem prezentuje svoje nastupe u medijima i na konferencijama za štampu. Među njima nema snimka na kome drži spisak dece iz „Ribnikara“. Dalji uspešan karijerni put pukovnika policije Veselina Milića je neupitan. Obećanja porodicama ubijene dece u „Ribnikaru“ da će svi njihovi zahtevi biti ispunjeni, dobiće po svoj prilici isti epilog kao i obećanje Vlade Srbije o odustajanju od planova za iskopavanje litijuma u Srbiji.