Iako je srpska javnost nedavno od predsednika Republike saznala do u detalj na kojoj visini lete kosovski bajraktari, ostala je istovremeno uskraćena za neke druge, mnogo važnije informacije, koje se tiču suvereniteta same države, ali i građana u njihovim domovima. Poput na primer one, do koje je iz diplomatskih izvora došao Radar – da posle Banjske, svaka vežba Vojske Srbije (poput poslednje Vatreni udar na Pasuljanskim livadama) mora biti unapred najavljena i detaljno, po segmentima, objašnjena predstavnicima jedne velike zapadne zemlje. Istovremeno, ni Srpska lista ni zvaničnici iz Beograda nisu se potrudili da desetinama srpskih porodica na severu Kosova objasne gde će živeti pošto ih prištinske vlasti izbace iz društvenih stanova u kojima decenijama žive, verujući da su ih pre dve decenije otkupili. Neke od društvenih nekretnina već su dobile nove vlasnike pošto su prodate na javnim licitacijama, kao što je slučaj sa kancelarijama Olivera Ivanovića, o čemu je Radar ranije pisao.
Naime, čak 39 porodica u Kosovskoj Mitrovici i drugim opštinama na severu Kosova dobilo je prethodnih nedelja obaveštenje (neka od njih izvršna) da moraju da napuste stanove koje su dobili od rudarskog kombinata Trepča i da će se u njih vratiti prethodni korisnici Albanci koji su u njima živeli do 1999. godine.
Pošto vlada u Prištini sve odluke donete od srpskih vlasti u periodu od 1989. do 1999. smatra ništavnim, to je slučaj i sa onima o dodeli društvenih stanova Trepče, iz kojih su se posle rata iselile porodice kosovskih Albanaca, najčešće ne svojom voljom.
Početkom juna, ova kompanija pozvala je sve korisnike svojih nepokretnosti da se jave u njene kancelarije radi povraćaja imovine: „Tražimo od svih pravnih i fizičkih lica, koja koriste nepokretnosti Trepče d. d, svesno ili nesvesno, da nas u roku od 30 dana, sve do 10. jula – kontaktiraju u našim kancelarijama u Mitrovici“, saopštili su iz ove kompanije.
Iz vladine kancelarije za Kosovo i Metohiju stigle su samo uobičajene reči osude i izvršna naredba Kforu i međunarodnoj zajednici da zaustave „Kurtijevo ludilo“, što naravno situaciju na terenu ne menja nabolje, naprotiv. Ona tradicionalno ostavlja Srbe da se sami suoče sa etničkom diskriminacijom kosovskih institucija dodatno pojačanom uvredljivim izjavama iz Beograda. U međuvremenu, predstavnici Srpske liste nisu se oglašavali o ovom pitanju, a sagovornici Radara potvrđuju da ih je gotovo nemoguće videti na javnom mestu u opštinama na Kosovu: „Nigde ih nema, a budući da je reč o veoma imućnim pojedincima, sa brojnim nekretninama u centralnoj Srbiji, siguran sam da im je tako ugodnije“, govori za Radar Stefan Veljković, potpredsednik Srpske demokratije iz Kosovske Mitrovice.
Dok se na severu Kosova Srpska lista pravi mrtva u odnosu na situaciju koju je sama kreirala, južno od Ibra praktično saučestvuje u menjanju etničkog sastava opština u kojima su Srbi u većini
„Građani su dezorijentisani svim što se dogodilo tokom poslednjih godinu i po dana i često nam se obraćaju za pomoć. Mi im izlazimo u susret koliko možemo, najpre ukazujući im primerom da nisu ipak prepušteni sami sebi, što im je u ovoj situaciji možda najvažnije.“
Lideri ove mlade političke organizacije kosovskih Srba često se nalaze u situacijama koje su veoma napete dok pokušavaju da zaštite građanska prava svoje zajednice. Predsednik Srpske demokratije Aleksandar Arsenijević napadnut je nedavno tokom skupa na Gazimestanu naočigled kosovske policije koja nije reagovala, iako je čitav događaj dokumentovan video-snimcima.
„Etnička diskriminacija u institucijama je nešto sa čime moramo da živimo ali i da joj se suprotstavljamo. Želimo da ogolimo to nasilje kosovskih institucija i gotovo svako od nas je imao neko iskustvo u tom smislu“, govori Veljković koji je uhapšen prilikom protesta zbog zatvaranja Poštanske štedionice, kada je u policiji primoravan da potpiše izjavu na albanskom, bez prisustva advokata.
„Policija se ponaša veoma bahato, najčešće pokušavaju da stvari završe pretnjama i bukom. Mene su tada prvo sumnjičili za rušenje ustavnog poretka, zatim za remećenje javnog reda… potpuno proizvoljno. Kada se to događa nama, koji sve te događaje snimamo i objavljujemo na društvenim mrežama, šta mislite kako je građanima koji se nađu u takvoj situaciji?“
Dok se na severu Kosova Srpska lista pravi mrtva u odnosu na situaciju koju je sama kreirala, južno od Ibra praktično saučestvuje u menjanju etničkog sastava opština u kojima su Srbi u većini. Tako u Gračanici cveta divlja gradnja albanskih preduzetnika, dok opština ne preduzima ništa da je spreči. „Opština nije donela nijednu odluku za rušenje tih nelegalnih objekata iako na to ima pravo, a poseduje i instrumente da to sprovede u delo“, govori za Radar Branimir Stojanović, predsednik Srpskog nacionalnog pokreta iz Gračanice. Sagovornik Radara slaže se sa ocenom da se život srpske zajednice na Kosovu može opisati kao talačka situacija. „Njih jednostavno ništa ne interesuje sem novca i vlasti koja im pomaže da do njega dođu, i ova situacija je za građane potpuno neodrživa. Nalazimo se između čekića i nakovnja jer i Kurti želi da ima svoju Srpsku listu. Oba ta puta vode pravo u propast. Mi radimo na tome da stvorimo taj treći put i neke nove lidere u srpskoj zajednici.“
Dok premijer Kosova obilato koristi poklon iz snova koji je dobio u Banjskoj, javnost u Srbiji takođe je uskraćena i za informaciju gde se trenutno nalazi preduzetnik Milan Radoičić i da li se svakog prvog i petnaestog u mesecu javlja policiji, kako mu je, puštajući ga da se brani sa slobode, odredilo Više javno tužilaštvo u Beogradu, neuznemireno mogućnošću da bi mogao uticati na svedoke.
A ti svedoci, učesnici sukoba, sada su van Kosova, uglavnom u Kraljevu i Raškoj gde bi za njih, kako se govori, uskoro trebalo da počne izgradnja stanova, pošto se njihov povratak u prethodna mesta boravka više ne pominje ni kao daleka mogućnost. Tamo ih čekaju optužnice za terorizam i pretnja dugogodišnjim zatvorskim kaznama.