Mark Crandall 1 copy
Mark Krendel Foto: Privatna arhiva
Reagovanje Marka Krendela povodom intervjua „Poslovanje – da se momci ne naljute“ u 26. broju Radara

Zadovoljan sam poslovnim i političkim okruženjem

Izdanje 27
1

Prenosimo integralnu verziju reagovanja Marka Krendela povodom intervjua koji je za Radar dao u 26. izdanju našeg nedeljnika

Tokom svoje karijere uvek sam bio i nastaviću da budem dostupan medijima. Čvrsto verujem u značaj medija i transparentnosti prema javnosti, posebno kada su u pitanju teme koje uključuju novac poreskih obveznika. Iz tog razloga sam bio spreman da razgovaram sa vašim novinarom, iako sam bio na odmoru u Sloveniji prošle nedelje, jer sam želeo da iznesem svoj stav u vezi sa člankom u kojem je moje ime greškom dovedeno u vezu sa drugom kompanijom. Međutim, ono što je trebalo da predstavlja uvod u razgovor o mojim prvim godinama u Srbiji i svemu što sam radio, pretvorilo se u temu intervjua sa interpretacijama i zaključcima koji dovode čitaoce u zabludu. 

Na primer, iz članka se može zaključiti da sam rekao da je Srbija nepovoljno mesto za poslovanje. To je daleko od istine. Danas zapošljavamo više od 50 ljudi u Beogradu, aktivno ulažemo u ovu zemlju i imamo više nego pozitivna iskustva. Pre 10 godina, industrija obnovljivih izvora energije nije bila razvijena, i svi mi – uključujući investitore, EMS i Vladu – trudili smo se da pronađemo najbolji način da je stvorimo i unapredimo. Naravno, bilo je izazova i težih razgovora između predstavnika industrije i Vlade, što je potpuno normalno i očekivano, kao i na svakom drugom tržištu u razvoju na kojem sam do sada radio. Energetski sektor je tradicionalno uvek bio u vlasništvu države, i bilo je očekivano da će biti izazova u prihvatanju privatnih investitora, dok svi zajedno nismo došli do tačke gde smo se osećali komforno sa tehničkim i pravnim aspektima takve inicijative.  

Ali, pogledajte rezultate danas! Srbija sada ima progresivnu energetsku politiku kada su u pitanju obnovljivi izvori energije, na kojoj susedne zemlje mogu da joj pozavide, jer nijedna nije postigla toliki napredak. Mi u CWP-u smo bili među začetnicima i na prvoj liniji dok smo zajedno s institucijama radili na razvoju ovog novog sektora. To je značilo da smo ponekad imali i nesuglasice dok smo rešavali izazove. EMS je razvio rešenja koja su bila efikasna za sektor obnovljivih izvora energije, a Srbija je od tada nastavila da napreduje u toj oblasti. Srbija ima mnogo razloga da bude ponosna. Žao mi je što ste stvorili pogrešan utisak da i mi nismo isto tako ponosni i zadovoljni. Na kraju krajeva, izabrao sam da živim u ovoj zemlji i tu sam već 14 godina – ovo je sada moj dom i odabrao sam ga sa razlogom – ovo je sjajno mesto, puno pametnih ljudi, otvorenih za nove ideje i ispunjenih toplinom. Volim svoj život ovde i suvišno bi bilo da naglašavam da sam zadovoljan poslovnim i političkim okruženjem. 

Postoji jedan deo članka koji želim posebno da razjasnim. To se odnosi na deo intervjua u kojem sam bio upitan da objasnim kako su tadašnje nesuglasice sa EMS-om razrešene, a ja sam odgovorio „Zapravo ne znam kako je to rešeno“, što je moglo da ostavi utisak da je nešto pogrešno urađeno. To je daleko od istine i od onoga što mislim. Dilema u to vreme se odnosila na pitanje ko bi trebalo da plati infrastrukturu za priključivanje na mrežu. Odgovora još uvek nije bilo kada sam tog dana 2014. godine otišao u London na poslovni put. Kada sam sledećeg dana saznao da je postignut dogovor, bio sam zadovoljan, iako nisam bio prisutan na sastanku na kojem je to rešeno. Rešenje je bilo slično praksi koja je zastupljena svuda u Evropi – troškove infrastrukture za priključenje na mrežu snose investitori, što je standardno rešenje u svakoj zemlji u kojoj poslujemo. Pre tog sastanka, lično sam se zalagao za drugačiji pristup, ali konačni dogovor je bio pravedan za sve i opstao je već 10 godina. Bio je to dobar kompromis, i želim da pohvalim kompaniju EMS i njenog tadašnjeg direktora Nikolu Petrovića za kreativnost i snalažljivost u pronalaženju rešenja. Članak je sugerisao da su se desile neprijatne stvari, što nisam rekao – istakao sam  da nisam prisustvovao sastanku. Žao mi je što sam propustio priliku da budem deo rešenja, jer bi to bilo nešto na šta bih bio ponosan. 

Da zaključim, zahvaljujući otvorenosti i spremnosti Ministarstva rudarstva i energetike, kao i drugih državnih institucija, Srbija je uspostavila jedan od najboljih regulatornih okvira u regionu i ponosni smo što smo deo njenog uspeha.  

To je kompletna priča koju želim da podelim sa vašim čitaocima. 

S poštovanjem,  

Mark Crandall 

Pročitajte odgovor redakcije Radara.

Vaše mišljenje nam je važno!

Učestvujte u diskusiji na ovu temu, ili pročitajte šta naši čitaoci misle.

1 komentar
Poslednje izdanje